Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Noua impartire teritoriala a tarii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
kog
Iata ca dintr-o mare plictiseala, tara si locuitorii ei neducand lipsa de nimic, conducatorii nostri s-au hotarat sa modifice organizarea teritoriala a tarii. Ce pareri aveti? E bine? E rau?
dr_mKe
Se face un land ardelenesc ? icon_mrgreen.gif
bion
Sar`na dom` doctor . Ce faceti p` aici. Io cred ca e din cauza oboselii.Fratele Voicu va surmeneaza. Loganele e dincolo scuzati blush.gif
Markos
epsagerezi, mai e ceva logane si p-aici.


multe chiar genuine.
patb
Vestea buna e ca n-o sa se faca prostia asta. O veste mai buna e ca a inebunit chioru'. O veste si mai buna e ca barca portocalie incepe sa ia apa si sobolanii verzi se intorc inapoi in opozitie recte "tinutul secuiesc". Baselu minte de ingheata apa din sprit si cand e prins cu minciuna in gura, o da la intors. Intai ca nu mai luam fondurile lu' peste prajit si dupa aia ca e prea multa birocratie. Sa inteleg ca timp de 7 ani birocratia a fost ok...? Prost e cine inca il mai crede. Cat de prajit cu manele trebuie sa ai creieru sa crezi ca poti sa folosesti aceleasi acte, buletine, carti funciare, nr de inmatriculare, etc., atata timp cat judetul respectiv nu mai exista??? Mai exista esemenea specimene care se uita la Basel cu admiratie... in afara de Bok...? Gata Baselule! Incepe sa se stranga latu'! Esti terminat chiorule!!!

http://inregistrari.antena3.ro/view-La_Ordinea_Zilei-19.html
Markos
QUOTE(patb @ 11 Jun 2011, 01:02)
Mai exista esemenea specimene care se uita la Basel cu admiratie... in afara de Bok...?
*


Sigur! Iti pot enumera vreo zece, pe putin. Sa încep? icon_mrgreen.gif
kog
baga mare lurk0000.gif
Markos
1. afofis
paul_p
QUOTE(patb @ 11 Jun 2011, 01:02)
Gata Baselule! Incepe sa se stranga latu'! Esti terminat chiorule!!!
http://inregistrari.antena3.ro/view-La_Ordinea_Zilei-19.html
*


Gâdeo, tu esti taica?
ady77
QUOTE(Markos @ 11 Jun 2011, 01:14)
1. afofis
2. geolink
*


neumann
pnla geolink mai sunt cel putin vreo 3.
ady77
Eu astept sa puna geolink link tongue.gif
patb
Subiectul topicului era: Noua impartire teritoriala a tarii, ce parere aveti?
ady77
Eu am parerea mea, tu?
neumann
QUOTE(patb @ 11 Jun 2011, 01:02)
Mai exista esemenea specimene care se uita la Basel cu admiratie... in afara de Bok...?



QUOTE(Markos @ 11 Jun 2011, 01:14)
1. afofis
*



a zis inafara de boc!! huh.gif
paul_p
@patb : Pai mai zi-ne tu, ca se pare ca esti bine informat.
Noi doar ne dam cu parerea aiurea, nu cunoastem cum sta treaba cu chioru si cu bok.
Markos
2. instabilu treijpe
patb
Sa presupunem prin absurd ca toata tara e la degetul conducatorului iubit si se face dileala asta. Facand abstractie de complicatiile inerente, trebuie sa scoatem toti 700 ron pentru moftul chiorului. Asta e de bine sau e de rau? Eu zic ca e de rau si baselu merita multa uueeeeee. Daca am ajuns sa zica base "sariti gaozarilor" si noi sa raspundem in cor "cat de sus capitane", inseamna ca ne meritam soarta de balegar. Bok e nimeni. In plus in turcia bok inseamna balegar uman. Un nume care i se potriveste la fix.
kato
QUOTE(patb @ 11 Jun 2011, 02:24)
Sa presupunem prin absurd ca toata tara e la degetul conducatorului iubit si se face dileala asta. Facand abstractie de complicatiile inerente, trebuie sa scoatem toti 700 ron pentru moftul chiorului. Asta e de bine sau e de rau? Eu zic ca e de rau si baselu merita multa uueeeeee. Daca am ajuns sa zica base "sariti gaozarilor" si noi sa raspundem in cor "cat de sus capitane", inseamna ca ne meritam soarta de balegar. Bok e nimeni. In plus in turcia bok inseamna balegar uman. Un nume care i se potriveste la fix.
*


fratioare, io tocmai m-am intors de la un spritz........recunosc ca nu sunt in cea mai mare forma, da tu de aia ti-ai facut cont aici? nu-ti mai irosi timpul, ca prindem si noi antena 3 daca ne incordam un pic blush.gif
Garett
Pai lui de ce nu-i respecti opiniile contrare? tongue.gif

dr_mKe
3 regiuni ar fi ideal tongue.gif Daca pentru aia de vest nu au finante, o putem da la austrieci laugh.gif Daca n-avem bani de paine, macar mancam cozonac laugh.gif
dragoselu
Ce cred eu: actiunea de impartire face parte din procesul de "ametire", derutare a populatiei... Ca sa nu mai aiba timp sa se gandeasca la greve, sa puna in discutie adevaratele si gravele probleme ale Romaniei... In invatamant vin modificari de la an la an, ca sa deruteze... In sanatate, a desfiintat spitalele care nu erau "eficiente", ca efect lumea moare inainte de a ajunge la un alt spital... Peste tot a facut reduceri de personal... Acelasi lucru si cand s-a trecut la leul nou: are impresia ca voi fi mai putin socat atunci cand eu voi primi la salariu 200 de Euro in loc de 800 RON sau 8,000,000 lei vechi? smile.gif
Franta are si acum 100 departamente (96 in Franta metropolitana si 4 de pe peste mari) si vad ca se poate "defila" in continuare sub aceasta organizare.

Ia uitati-va un pic pe "tabla de sah", la doua "regiuni" : Nord-vest si Centru? Ce "mutari" s-ar putea face? huh.gif

PS: Marinarul nebun vrea sa imparta Romania conform punctelor cardinale de la o busola! radmasa.gif Pe bune ca asta trebuie legat de busola unui vapor si pus vaporul pe mars inainte! radmasa.gif
Marty
QUOTE(patb @ 11 Jun 2011, 01:02)
Vestea buna e ca n-o sa se faca prostia asta. O veste mai buna e ca a inebunit chioru'. O veste si mai buna e ca barca portocalie incepe sa ia apa si sobolanii verzi se intorc inapoi in opozitie recte "tinutul secuiesc". Baselu minte de ingheata apa din sprit si cand e prins cu minciuna in gura, o da la intors. Intai ca nu mai luam fondurile lu' peste prajit si dupa aia ca e prea multa birocratie. Sa inteleg ca timp de 7 ani birocratia a fost ok...? Prost e cine inca il mai crede. Cat de prajit cu manele trebuie sa ai creieru sa crezi ca poti sa folosesti aceleasi acte, buletine, carti funciare, nr de inmatriculare, etc., atata timp cat judetul respectiv nu mai exista??? Mai exista esemenea specimene care se uita la Basel cu admiratie... in afara de Bok...? Gata Baselule! Incepe sa se stranga latu'! Esti terminat chiorule!!!
http://inregistrari.antena3.ro/view-La_Ordinea_Zilei-19.html
*


QUOTE(patb @ 11 Jun 2011, 02:24)
Sa presupunem prin absurd ca toata tara e la degetul conducatorului iubit si se face dileala asta. Facand abstractie de complicatiile inerente, trebuie sa scoatem toti 700 ron pentru moftul chiorului. Asta e de bine sau e de rau? Eu zic ca e de rau si baselu merita multa uueeeeee. Daca am ajuns sa zica base "sariti gaozarilor" si noi sa raspundem in cor "cat de sus capitane", inseamna ca ne meritam soarta de balegar. Bok e nimeni. In plus in turcia bok inseamna balegar uman. Un nume care i se potriveste la fix.
*

Bai spavanache, n-ai vrea sa te duci sa-l pupi in kur pe pirceamadea-n alta parte? Pe bune, cum zicea si kato mai sus, daca ma interesau opiniile lu' felix trimbitate prin gurile idiotilor aia platiti de latrine, ma uitam direct la ei!


QUOTE(patb @ 11 Jun 2011, 02:05)
Subiectul topicului era: Noua impartire teritoriala a tarii, ce parere aveti?
*

Era vorba de parerea TA, nu de a lui felix!


On-topic:

Oricum, cu ocazia acestei reorganizari teritoriale, se va face dreptate in sfirsit: Buzaul va reveni la Moldova mama!
dragoselu
QUOTE(Marty @ 11 Jun 2011, 07:40)
Bai spavanache, n-ai vrea sa te duci sa-l pupi in kur pe pirceamadea-n alta parte? Pe bune, cum zicea si kato mai sus, daca ma interesau opiniile lu' felix trimbitate prin gurile idiotilor aia platiti de latrine, ma uitam direct la ei!
Era vorba de parerea TA, nu de a lui felix!
On-topic:

Oricum, cu ocazia acestei reorganizari teritoriale, se va face dreptate in sfirsit: Buzaul va reveni la Moldova mama!
*



Oai buzoienilor, ci faciti uamini buni? radmasa.gif Vorghitz ma , pi moldovinesti, ati uitat di undi atz plecat ? cool.gif
Garett
Schiorillo presupun ca a facut geografie si istorie pe teuga epavei cu o sticla de ceva in mana!
Cum naiba sa pui Buzau, Braila in Moldova si toata Dobrogea tot acolo??
Pai nu luase Mircica al Bătârn Dobrogea in Valahia?

"Io Mircea mare voievod și domn singur stăpânitor a toată țara Ungrovlahiei și al părților de peste munți, încă și spre părțile tătărești și herțeg al Amlașului și Făgărașului și domn al Banatului Severinului și de amândouă părțile peste toată Podunavia , încă până la Marea cea Mare și singur stăpânitor al cetății Dârstor.”
aphophis
QUOTE(patb @ 11 Jun 2011, 00:02)
Mai exista esemenea specimene care se uita la Basel cu admiratie... in afara de Bok...? Gata Baselule! Incepe sa se stranga latu'! Esti terminat chiorule!!!

http://inregistrari.antena3.ro/view-La_Ordinea_Zilei-19.html
*




asta e din ciclu: luati-l bah de pe mine, ca daca ma ridic de jos arsice il fac. Asa e si cu stransul latului, asa cum e vazut el la pnl. icon_mrgreen.gif
iulian'71
Daca va uitati mai bine pe harta portocalii concentreaza puterea locala in zonele unde cred ca au suprematia. Eu stau in Tecuci care este la 80km de Galati, capitala judetului, pentru orice hartie trebuie sa te duci la Galati fiindca toate birourile gen pasapoarte, permise si certificate, tot felul de autorizatii, Sanepid, OPC au fost desfintate in ultimii 2 ani. Acum 2 saptamani a fost cica la ei reinfiintat cu surle si trambite biroul de pasapoarte care functioneaza doar intr-o singura zi pe saptamana cu un angajat de la Galati care vine daca poate sau are chef. Un timp si cazierele s-au scos doar de la Galati, iar daca ai mai fost nascut si in alta parte asteptai o luna si culmea aveau calculatoare.
Acum cica toate aceste servicii se vor da la primarii, s-o creada chioru si Boc.
Ar mai fi ceva de genul diversiunii ca si in cazul parlamentului cu 300 de alesi si sa-si traga voturi la partid. Si acum cred ca este ceva ascuns in spatele acestei impartiri teritoriale.
vijelie
Mi se rupe, locuiesc in Bucuresti, imi iau pasaportul de peste drum.

LE Hopa ca si opozitia vrea ceva la fel, deci io zic sa nu ne facem griji, LOR le va fi bine.
Noi sa fim sanatosi.
Garett
Oricum va trebui sa-ti schimbi actele pe noua denumire a orasului! wink.gif
vijelie
Imi ia fix 5 minute smile.gif
cristio_79
QUOTE(kog @ 11 Jun 2011, 00:36)
Ce pareri aveti?
*


O alta idiotenie a guvernarii actuale. Fix de asta aveam nevoie acum. Vor sa si-o asume si pe asta in fata Parlamentului, le este frica ca si-o iau peste bot daca fac referendum.
dacotec
De-abia acum boierul va fi cu adevarat boier...capitan peste 5-6 judete!....
vijelie
Io as pune un pariu ca structurile judetene nu se vor dizolva complet, ar rezulta distante administrative prea mari intre "cetatea de scaun" si "catune".
Garett
Pai si atunci unde mai e argumentul cu "reducerea birocratiei"?
Vrei sa spui ca minte base?? ohmy.gif
vijelie
Asta cu reducerea birocratiei, in teorie, este adevarata.
Uite, pt un amarat de tronson de autostrada CARE SE CONSTRUIESTE PE CAMP trebuie gestionate probleme administrative cu 3 judete, de la consiliul atotputernic fara bani de hartie de xerox pana la muzeele judetene fara bani de telefon.
Ironia sortii face ca marile companii (gaz, electricitate etc) sunt impartite in regiuni de multi ani si totul decurge mult mai bine.
CGDBZ
Adica daca mie o sa-mi trebuiasca cine stie ce hartie de la "centru" o sa trebuiasca sa merg la Constanta (adica 500 km dus-intors) ?
vijelie
Probabil ca genul de hartie pe care o ceri de la CJ Buzau (desi nu cred).
Cand ai cerut ultima data asa ceva?
De curiozitate.

LE Asta da, imi place, scapam si noi de flotanti:
"Deputatul Clement Negruț spune că va depune un amendament în comisia pentru modificarea Constituției, prin care capitala României să se mute la Alba Iulia."
zanzie
QUOTE(vijelie @ 11 Jun 2011, 10:42)
Asta cu reducerea birocratiei, in teorie, este adevarata.

Practic, e cum am stabilit.
Garett
QUOTE(vijelie @ 11 Jun 2011, 09:42)
Ironia sortii face ca marile companii (gaz, electricitate etc) sunt impartite in regiuni de multi ani si totul decurge mult mai bine.
*


S-o crezi tu!
La Electrica Muntenia Sud de care apartine Galatiul este fix aceeasi veche structura a fostului IREG dar pentru o decizie administrativa a trebuit sa dau telefoane la Ploiesti la sediul central.
Apropo,ultima experienta in materie de reorganizari a lui popeye stii care a fost?
Divizarea CFR-ului, pe vremea cand era ministru.
Nu-i asa ca i-a priit CFR-ului divizarea? biggrin.gif

@CGDBZ Lasa ca faci si tu o excursie la mare! biggrin.gif
vijelie
Da, e ciudat cum ni se vorbeste in acelasi timp despre regionalizare si despre descentralizare ca fiind avantaje.
In practica, daca ceri un aviz unui CJ, aia zic: domle, io sunt de acord (ca de-aia sunt jupan aci in giudet), dar pana cand nu iscaleste fiecare primar (ca de-aia suntem descentralizati) io nu dau avizul. wacko.gif
Garett
Pai aici apare contradictia autonomie locala si concentrarea puterii in aceeasi propozitie!
Marius97fer
QUOTE(dragoselu @ 11 Jun 2011, 07:24)
Ce cred eu: actiunea de impartire face parte din procesul de "ametire", derutare a populatiei... Ca sa nu mai aiba timp sa se gandeasca la greve, sa puna in discutie adevaratele si gravele probleme ale Romaniei... In invatamant vin modificari de la an la an, ca sa deruteze... In sanatate, a desfiintat spitalele care nu erau "eficiente", ca efect lumea moare inainte de a ajunge la un alt spital... Peste tot a facut reduceri de personal... Acelasi lucru si cand s-a trecut la leul nou: are impresia ca voi fi mai putin socat atunci cand eu voi primi la salariu 200 de Euro in loc de 800 RON sau 8,000,000 lei vechi? smile.gif
Franta are si acum 100 departamente (96 in Franta metropolitana si 4 de pe peste mari) si vad ca se poate "defila" in continuare sub aceasta organizare.

Ia uitati-va un pic pe "tabla de sah", la doua "regiuni" : Nord-vest si Centru? Ce "mutari" s-ar putea face?  huh.gif

PS: Marinarul nebun vrea sa imparta Romania conform punctelor cardinale de la o busola!  radmasa.gif  Pe bune ca asta trebuie legat de busola unui vapor si pus vaporul pe mars inainte!   radmasa.gif
*


De fapt are 26 de regiuni. Impartire administrativa
De aia iei 800 RON salariu wink.gif
vijelie
Probabil ca a adunat Țăndărei, Strehaia, Buzescu etc.

@Garett
Contradictia exista si in momentul de fata, lucru care nu ii impiedica pe politicienii de anvergura locala gen Nicusor Constantinescu, Falca sau Dragnea sa se afirme.
De-aia zic, ho sa vedem ce si cum, de fumigene sunt toti buni.
dragoselu
QUOTE(Marius97fer @ 11 Jun 2011, 11:18)
De fapt are 26 de regiuni. Impartire administrativa
De aia iei 800 RON salariu wink.gif
*



Amicu', eu vorbeam de departamente, nu de cele 26 de regiuni, compris? mellow.gif
klaus
* In primul rand eu nu vad necesitatea realizarii a ceva ce deja exista. In acest moment aia e impartirea existenta si folosita pentru dezvoltarea regionala ( http://www.mdrl.ro/index.php?p=171 ).
* In al doilea rand, infiintarea de "regiuni" sau alte asemenea e neconstitutionala: Art. 3 al. 3 "(3) Teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, în comune, orașe și județe. În condițiile legii, unele orașe sunt declarate municipii." Deci administrativ-constitutional nici o vorba de "regiuni", "voievodate" etc. Ingurgitarea unei astfe de "reforme" inseamna modificarea constitutiei.
* In al treilea rand, mi se pare insa foarte buna pentru unguri, pentru ca in regiunea din centru nu ar mai fi majoritari (cum sunt in CV si HR), si ... pa-pa drepturi pentru minirotati in zonele in care sunt majoritare.
* In al patrulea rand nu este o urgenta. Nu stiu de ce nu spune nimeni acest lucru. De ce sa ne legam la cap acum sa schimbam un sistem care de bine functioneaza de zeci de ani, se stie modul lui de functionare, cu unul care nu se stie exact cum va functiona, nu se stie cat de efcient e si presupune cheltuieli bugetare majore intr-o perioada de criza. Nu inteleg de ce pentru asa ceva nu exista "restrictii bugetare" dar pentru salariile unora platiti de la buget da.
Sa ne amintim ca scaderea salariilor s-a bazat pe "securitatea nationala". Deci sa cheltuiesti pe salarii periclitezi securitatea nationala, dar sa cheltui suplimentar aiurea pe o idee fara fundamentare nu. Marfa, buni conducatori avem.
* Alte implicatii constitutionale: initiativa legislativa acum, si revizuirea constitutiei poate fi initiata de cetateni din cel ptuin 25% din judete, respectiv 50%. Daca acum trebuie sa ai din 10, respectiv 20 judete, dupa poti linistit dor din 2, respectiv 4 judete actuale care-s cuprinse in 2, respectiv 4 regiuni viitoare.
* Nu sunt de acord cu capitala la Ploiesti. Acolo, in Prahova, sunt unii dintre cei mai smenari tovarasi din Muntenia (dupa Dolj), e un cuib de smecheri.
Garett
QUOTE(vijelie @ 11 Jun 2011, 10:20)
De-aia zic, ho sa vedem ce si cum, de fumigene sunt toti buni.
*


Da mai da' vezi tu, fumigenele astea costa!
Iar atitudinea asta intai decidem si pe urma vedem ce si cum e paguboasa rau de tot!
Pana la urma la asta se reduc totul: de ce sa dam bani, in situatie de criza pentru un moft?
Fara sa stim daca va functiona sau nu.
Daca peste 10 ani se dovedeste ca a fost o prostie cine plateste oalele sparte?
Cine plateste pentru "Romania nu are nevoie de autostrazi"?
Autorul citatului? Nici pomeneala!
dr_mKe
"* In al patrulea rand nu este o urgenta. Nu stiu de ce nu spune nimeni acest lucru. De ce sa ne legam la cap acum sa schimbam un sistem care de bine functioneaza de zeci de ani, se stie modul lui de functionare, cu unul care nu se stie exact cum va functiona, nu se stie cat de efcient e si presupune cheltuieli bugetare majore intr-o perioada de criza. Nu inteleg de ce pentru asa ceva nu exista "restrictii bugetare" dar pentru salariile unora platiti de la buget da."

Mai putin partea cu functionarea "de bine".
Marius97fer
QUOTE(dragoselu @ 11 Jun 2011, 11:21)
Amicu', eu vorbeam de departamente, nu de cele 26 de regiuni, compris?  mellow.gif
*


Eu compris.
Noi o sa avem 7 sau 8 regiuni si 40 de judete. Simti vreo asemanare?
ady77
QUOTE(vijelie @ 11 Jun 2011, 09:51)
Imi ia fix 5 minute smile.gif
*


Iti dau eu pistolul tongue.gif

QUOTE(Marius97fer @ 11 Jun 2011, 11:45)
Eu compris.
Noi o sa avem 7 sau 8 regiuni si 40 de judete. Simti vreo asemanare?
*


Nu asta a declarat basescu, a declarat ca o sa avem 8 judete, ca regiunile deja exista.
klaus
QUOTE(Marius97fer @ 11 Jun 2011, 11:45)
Noi o sa avem 7 sau 8 regiuni si 40 de judete. Simti vreo asemanare?
*


nu, dar o diferenta e: 8 organizari teritoriale IN PLUS fata de actuala organizare, cu pastrarea in mare masura a celor actuale. Adica bani in plus, nu in minus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.