Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Conectare mufa audio pe placa de baza
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
alindrgn
am si eu o problema blush.gif

cineva are o placa de baza gigagyte fsb1066 (poza de mai jos), careia i-am atasat un tv tuner. problema e ca, desi prinde bine 67 canale, nu are sunet nici unul.

mufa audio de pe tv tuner cu 3 fire (rosu, alb, negru) ar trebui conectata pe placa de baza (placa audio fiind onboard). am luat la rand toti pinii de pe placa de baza, si nicaieri nu am 'prins' sonor.

oare cum as putea sa ii dau de cap? rolleyes.gif

p.s. poza este luata de pe net, dar placa de baza e identica.
bmwh548
In spatele mufelor de sunet ai niste pini. Uita-te in manual si vezi configuratia si cauta pinii pentru line-in (daca exista) sau pentru microfon (astia exista la toate, doar ca din ce imi amintesc intrarea de microfon e monofonica).
Furyous
GA-945GCMX-S2
E o mufa acolo, lângă PCIe mic, neagră, e CD IN, acolo ar trebui să meargă. Pinii din spatele mufelor de sunet sunt de la Front Audio.
(Eu în CD IN am băgat mufa tunerului - tot cu 3 fire)

La pagina 26 în manual și îți dai seama mai bine.
alindrgn
la mufa neagra cu 'chenar' am conectat-o prima data... si nu am sunet... in spatele mufelor de sunet am front audio, si am incercat si acolo, dar fara succes... iar acea mufa este la pagina 26 din manual... si am incercat-o in toate pozitiile... 'cd in' la fel...

am luat absolut toti pinii existenti pe placa de baza si liberi, la rand, si nimic. am reusit de 2 ori sa ii fac scurt si s-a inchis calculatorul. in rest nimic... chiar la treaba asta m-am declarat invins.
ciush

tv tunnerul nu ar trebui sa aibe o mufa "audio out"? ce model e tunerul?
daca are, iei un cablu cu mufe jack tata - tata, si il bagi in "audio out" la tunner si la "audio in" la placa de sunet
bmwh548
Poate sa bricoleze un cablu chiar si fara sa aiba jack pentru iesire audio la tuner. Un jack stereo tata, lipite firele care ies acum din tuner si bagata mufa in audio-in la placa de sunet (rezultatul va fi putin cam inestetic, dar daca nu exista alta solutie...).
alindrgn
QUOTE(ciush @ 11 Jun 2011, 21:43)
tv tunnerul nu ar trebui sa aibe  o mufa "audio out"? ce model e tunerul?
daca are, iei un cablu cu mufe jack tata - tata, si il bagi in "audio out" la tunner si la "audio in" la placa de sunet
*



pai si daca iau o mufa tata-tata la ce ma ajuta? asa cum e nu il pot baga in audio out?

tv tunerul e: TV Tuner Asus My Cinema-P7131

QUOTE(bmwh548 @ 11 Jun 2011, 21:46)
Poate sa bricoleze un cablu chiar si fara sa aiba jack pentru  iesire audio la tuner. Un jack stereo tata, lipite firele care ies acum din tuner si bagata mufa in audio-in la placa de sunet (rezultatul va fi putin cam inestetic, dar daca nu exista alta solutie...).
*




cum lipesc 3 fire pe un jack? si asta inseamna ca acel cablu bricolat de mine trebuie sa iasa pe undeva in spate ca sa intre la una din mufele jack? cred ca mufa verde care e si pentru boxe nu? iau un jac cu 2 iesiri si pe una pun boxele si pe una tv tunerul? sau vorbesc prostii? blush.gif unsure.gif
ciush
setezi PAL BG (daca e PAL BK din start nu ai sunet)
e dubios tunerul ala...
faci un update de driver: http://driverscollection.com/?H=My%20Cinem...%20Dual&By=ASUS

Mai vezi si aici instructiuni: http://forum.softpedia.com/lofiversion/ind...hp/t100271.html
alindrgn
da, faza cu PAL BG nu imi aduc aminte sa o fi intalnit pe undeva. luni o sa merg iar sa vad daca reusesc sa ii dau de cap, si sa incerc sa gasesc pe undeva PAL BG.

cu driverul nu cred ca sunt probleme, ca merge ok, telecomanda o vede. si plus de asta pe alt calculator a mers.

am salvat link-urile cu driverul si cel de pe softpedia si o sa le studiez indeaproape cand o sa fiu in fata acelui calculator, ca asa din amintiri nu retin nimic si cand ajung acolo tot nu o sa reusesc...

multumesc mult ciush pentru ajutor. sper sa ma descurc. daca ar fi doar din PAL BG si sa mearga pe mufa CD IN ar fi lux rolleyes.gif .

p.s. deja manualul nu se mai incarca :|
bygy007
incearca sa legi asa cum am facut desenul asta
volint
Nu cumva intrarea audio pe care o folosesti e "pe mute" din softul placii de sunet?

Control panel-sound-... sau cum o fi p-acolo-device volume-advanced.
Sau poate ai iconita cu difuzorul pe task langa ceas... 2click si se deschide mixerul ala.
bygy007
la mine mufa care intra in tuner are 3 pini iar aia de intra in placa are 4 din care unul nu e folosit (gol), si este pe aux
Cioby92
Alin... aici ai incercat? [attachmentid=1627728830] si eu am placa Gigabyte, iar cablul audio de la tv tuner in zona aia il am conectat.
razvanamza
nu ai sunet fiindca ai setat la tara "Romania". daca vei seta "Germania"va merge perfect. nu e valabil numai la tunerele cu chip philips....garantat va merge!
alindrgn
QUOTE(bygy007 @ 11 Jun 2011, 23:00)
incearca sa legi asa cum am facut desenul asta
*



mersi, o sa incerc. mufa are loc de 4 pini, dar doar 3 sunt ocupati. o sa incerc din ala negru sa duc 2 pe pinii de pe placa.

QUOTE(volint @ 11 Jun 2011, 23:12)
Nu cumva intrarea audio pe care o folosesti e "pe mute" din softul placii de sunet?

Control panel-sound-... sau cum o fi p-acolo-device volume-advanced.
Sau poate ai iconita cu difuzorul pe task langa ceas... 2click si se deschide mixerul ala.
*



sonorul la calculator merge foarte bine. singurul lucru ce se aude la tv tuenr e 'bâzâiala' unor programe care nu prind foarte bine.

QUOTE(bygy007 @ 12 Jun 2011, 00:45)
la mine mufa care intra in tuner are 3 pini iar aia de intra in placa are 4 din care unul nu e folosit (gol), si este pe aux
*



mufa de la tuner are 3 pini ocupati, dar unul e gol. deci intra in cea neagra din placa. mufa de la tuner e asa: 1, -, 3, 4 (1-4 reprezinta cablurile - rosu, negru si alb - nu le mai stiu acuma ordinea, dar oricum e lipsa un cablu la mijloc)

QUOTE(Cioby92 @ 12 Jun 2011, 01:41)
Alin... aici ai incercat? [attachmentid=1627728830]  si eu am placa Gigabyte, iar cablul audio de la tv tuner in zona aia il am conectat.
*



am incercat, si mi s-a inchis calculatorul. am mufa cu 4 pini, din care 3 ocupati. nu am cum sa ii incadrez pe toti 3 in acei 3 pini, ai mei fiind distantati.

QUOTE(razvanamza @ 12 Jun 2011, 09:54)
nu ai sunet fiindca ai setat la tara "Romania". daca vei seta "Germania"va merge perfect. nu e valabil numai la tunerele cu chip philips....garantat va merge!
*



si daca setez germania mai prind toate programele din romanica? rolleyes.gif
si daca setez pe germania, cablul de la sunet tot nu il am legat pe placa. probabil il pun la CD IN nu?
bygy007
alindrgn baga mufa de sunet la cd , daca pe mijloc ai doar un fir si pe laterale ai rosu si alb nu mai umbla baga doar mufa trebuie sa mearga
ca sa iti mearga bifeaza asa , si uite aici o solutie gasita cu gogu
alindrgn
da, posibil sa fie de acolo. m-am uitat la mine in calculator, eu am xp si apare CD AUDIO, nu ca la tine. dar era aproape de minim. deci probabil acolo e la minim de tot ca nu se aud decat bazaieli biggrin.gif.

mersi frumos biggrin.gif
bygy007
tot xp e si la mine dar are o fata de vista
alindrgn
da, nu conteaza. functia e aceeasi chiar daca difera un cuvant biggrin.gif
Marty
Contele ce mai zice?
bmwh548
QUOTE(alindrgn @ 11 Jun 2011, 22:01)
cum lipesc 3 fire pe un jack? si asta inseamna ca acel cablu bricolat de mine trebuie sa iasa pe undeva in spate ca sa intre la una din mufele jack? cred ca mufa verde care e si pentru boxe nu? iau un jac cu 2 iesiri si pe una pun boxele si pe una tv tunerul? sau vorbesc prostii? blush.gif  unsure.gif
*



Din raspunsul tau as zice sa nu incerci nimic. Daca ai un prieten electronist (sau pasionat) pune-l sa citeasca postul meu, el va intelege (fara suparare).

QUOTE(Cioby92 @ 12 Jun 2011, 01:41)
Alin... aici ai incercat? [attachmentid=1627728830]  si eu am placa Gigabyte, iar cablul audio de la tv tuner in zona aia il am conectat.
*



Sa nu te puna naiba sa bagi iesirea de sunet de la tuner in mufa aia incercuita de colegu' ca pe urma ramai cu el in brate. Aia e mufa pentru ventilator suplimentar care scoate 12 volti. 12 volti bagati aiurea in integratul care se ocupa de sunet la tuner inseamna o parleala minunata.
alindrgn
unsure.gif
Markos
important e sa nu dai foc la tot blocul.
alindrgn
asta da, ca e bloc cu 10 etaje si sta la parter radmasa.gif
mai bine il aduc la mine ca stau la casa.
Liviu M
QUOTE
My Cinema-P7131 Hybrid
Complete Solution for Enjoying Digital or Analog TV on Your PC !

- Build in the advanced PHILIPS TV tuner and decoder
- PCI revision 2.2 compliant
- Various connectors for rich functions
‧Digital TV-in
‧Analog TV-in
‧FM Radio-in
‧Video-in & Audio-in

Adica placa aia n-are iesire audio, are doar intrari.
In mod normal sunetul iese din placa si intra in PC folosind slotul PCI.
Probabil trebuie putin configurat (sa se potriveasca standardul TV) si sa fie "dat tare" canalul care trebuie in mixer.

LE M-am mai uitat o data si are si mufa audio out (da-i ascunsa). Da' la tunerul meu n-am nici un cablu si merge. Ce-i drept nu-i Asus.

LLE In documentatia de la asus nu scrie nimic de cabluri audio.
alindrgn
am reusit in sfarsit biggrin.gif. am scanat pe italia si asa am si sunet. am conectat mufa la CD IN unde o pusesem si prima oara. e ok acuma, va multumesc tuturor pentru ajutor!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.