Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o dacie un pic mai altfel...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
ionutzxxx
istoria incepe acum 2 luni cand m-am hotarat sa revin la visul meu dacia 1310. am mers prin targ sa vad daca am vreo sansa sa gasesc ceva cat de cat pe gustul meu si bineinteles care sa fie si intr-o stare buna de functionare. eram constient ca nu o sa gasesc masina perfecta mai ales fiind vorba de o dacie.dupa indelungi cautari am fost intr-o zi in vizita la un prieten si din vorba in vorba i-am zis ce masina vreau sa imi iau. a inceput sa rada si sa ma intrebe daca eu de la megane pot sa ma intorc la dacie si bine inteles daca mai pot sa conduc o dacie. dupa cateva minute ma intreaba zambind daca vreau sa vad o dacie tunata a unui prieten care o are de vanzare. am acceptat si mers cu el la garajul prietenului lui unde am vazut bijuteria de care m-am indragostit la prima vedere. chiar a fost pe placul meu cu toate ca arata un pic cam rau, pe toate partile era gazata cu vopsea doarece proprietarul a incercat cu niste metode neortodoxe sa acopere zonele cu rugina. oricum am trecut de micile imperfectiuni si am zis ca asta trebuie sa fie masina mea. zis si facut. si uite asa a ajuns sa fie masina cu care merg zilnic si care pana acum nu ma lasat in drum. wub.gif
Markos
e de curse? wub.gif


de ce doarme soferita?
Dsign
O Dacie care violeaza ochiul deocamdata
ionutzxxx
bine sunt convins ca nu place la toata lumea, e normal asta. nu ma supar pentru eventualele pareri pro si contra. avand in vedere ca la vremea ei arata destul de bine, se vede totusi ca fostul proprietar nu prea sa priceput sa aibe grija de ea.
Markos
Pe mine ma deranjeaza doua mici amanunte (ia-o ca parere personala si atat).

Cand vad icoane lipite-n bord, mi se pune pata pe ochi. Nu c-as fi vreun necredincios.

Daca mai vad si-un sticker d-ala de caraliu lipit pe parbriz, deja-s gata. Refuz orice dialog.

Scapa de alea (daca nu le-ai pus chiar tu), si mai discutam.
SorinCT
O pregatesti de REMAT?
ionutzxxx
am uitat sa precizez faptul ca pozele au fost facute la cateva zile dupa ce am luat masina. o sa urmeze niste poze mai noi cand o sa am un pic de timp.
Fratzica
eleronu` e de mare efect. Se simte apasarea in curbele luate cu 50 la ora.
Filip
Curbe la 50 la ora? nu crede.gif O curba se ia cu a2-a. laugh.gif

On topic: succes cu masina.
ionutzxxx
eu asa am luat masina. oricum toata treaba e de gust, sincer nici eu nu ma prea dau in vant dupa el insa daca il dau jos voi ramane cu gaurile in portbagaj si momentan nu sunt bani pt reparatii. oricum am rezolvat principala problema prioritara a masinii si anume partea cu franele insemnand tot sistemul de franare cap coada.
fratzica iti zic eu ca merge mai bine ca alte dacii de varsta ei si poti sa iei o curba cu un pic de viteza poate putin mai mult de 50 la ora fara sa te rastorni.
SorinCT
Asa zic toti biggrin.gif vrem dovezi.
Ai de gand sa renunti la acel bodichit oribil si la stegulete? Eventual la parasolar, deflectoare si imitatia de antena de pe spate?
argon
Rotile cum sunt prinse? Vezi sa nu-ti zboare cu flanse cu tot in caz ca aia-i solutia.
ionutzxxx
pe spate sunt tamburi de la un renault 18 si pe fata fuzeta adaptata tot de pe un renault. si acum sa pun niste poze facute dupa ploaie.

12 Jun 2011, 20:22:
QUOTE(SorinCT @ 12 Jun 2011, 19:12)
Asa zic toti biggrin.gif vrem dovezi.
Ai de gand sa renunti la acel bodichit oribil si la stegulete? Eventual la parasolar, deflectoare si imitatia de antena de pe spate?
*



la stegulete nu am cum sa renunt ca v-or ramane urme daca le dau jos.
flavyus
frumoasa dacia imi place,arata bine,ce pret ai dat pe ea daca nu vrei s spui aici da-mi pm...pls
aditza579
Niste sfaturi bine venite:
1. Scapa de toate briz-briz-urile din habitaclu(icoane, parfumuri, cruciulite)
2. Scapa de oblinzile alea, cele originale cu reglare, sunt mult mai reusite
3. Taie din arcuri(2 spire fata spate) si sa vezi ce efect de bolid ai(asta daca iti permit pasajele pe spate)
4. Eleronul si steguletele sunt 100% in plus
Astea au fost niste sfaturi prietenesti. Daca le accepti masina ta nu o sa mai dea a kitch si o sa fie placuta ochiului, daca nu le primesti(sfaturile) poti s-o pregatesti de REMAT.
Numai bine.
ionutzxxx
[quote=aditza579,12 Jun 2011, 20:46]
Niste sfaturi bine venite:
1. Scapa de toate briz-briz-urile din habitaclu(icoane, parfumuri, cruciulite)
2. Scapa de oblinzile alea, cele originale cu reglare, sunt mult mai reusite
3. Taie din arcuri(2 spire fata spate) si sa vezi ce efect de bolid ai(asta daca iti permit pasajele pe spate)
4. Eleronul si steguletele sunt 100% in plus
Astea au fost niste sfaturi prietenesti. Daca le accepti masina ta nu o sa mai dea a kitch si o sa fie placuta ochiului, daca nu le primesti(sfaturile) poti s-o pregatesti de REMAT.
Numai bine.


1 briz briz - nu mai sunt
2 oglinzile chiar imi plac
3 din arcuri nu prea pot taia pt ca va atinge
4 eleronul si steguletele daca le alimin se va vedea urat, mai bine asa. multumesc de sfaturi insa o sa tin cont de ele pe viitor pt ca nu prea vreau sa investesc momentan in ea doarece asta e o masina de tavaleala sa zic asa cu care merg prin oras zilnic. la partea cu arcurile vreau sa iti spun din punctul meu de vedere ca nu e practica si anume: am avut la megane suspensia sport si am renuntat la ea pt ca la toate gropile imi atingea scutul, luat cu spoilerul toate sticlele de pe strada daca nu mai aveam timp sa le evit, cand a fost zapada nu am putut sa o misc deloc si lista continua. e mai bine un pic asa inalta.
cosmin_2300
Dacă dai stegulețele jos și apoi îi dai un polish, sunt sigur că nu o să se vadă vreo diferență!
Vezi poate eleronul e lipit smile.gif
ionutzxxx

Dacă dai stegulețele jos și apoi îi dai un polish, sunt sigur că nu o să se vadă vreo diferență!
Vezi poate eleronul e lipit smile.gif

nu prea mai permite vopseaua un polish si eleronul nu e lipit e prins in surub sad.gif
AR-18-MOS
Poti sa renunti si la stickerul IPA, nu e valabil fara legitimatie. wink.gif
ionutzxxx
ce imi place. cred ca pana la urma dupa parerea colegilor mai bine renunt la masina radmasa.gif
Markos
bicicleta e viitorul.
Andyno
cand a vosta vopsita nici macar nu s a chinuit sa dea jos stopuri si semnalele fata smile.gif)))
ionutzxxx
pai astea sunt semnele ramase de la vechiul proprietar, oricum ar necesita o vopsire totala, dar momentan nu sunt bani.
SorinCT
Mai bine ii dai jos stickerele si gasesti vreun graffer talentat care vrea sa isi expuna talentul biggrin.gif
Zippy
mi se pare mie sau are folie pe parbriz?
aditza579
Daca n-ai suflanta da aer cald, sau n-ai de unde face rost, iei cu feonul, incalzesti cate un patretel de le stegulet bine de tot, si apoi dezlipesti usor. Daca raman urme de lipici, cu detergent de vase si cu o carpa si cu umpic de rabdare sa vezi ce bine o sa arate.
ionutzxxx
pai si daca le dezlipesc nu o sa ramana luciu unde a fost patratelul si langa vopseaua care e matuita? oricum o sa se vada ca a fost ceva lipit dupa parerea mea chiar daca sterg bine.
argon
Io nu inteleg o chestie, ai megan, si din masochism iti iei Dacie sa circuli zi de zi? Daca iti luai o 1300 cum multi si-au luat sa o reconditioneze si sa circule cu ea duminica, intelegeam, sau nu e meganu tau, si a cui e stramba din nas cand e sa ti-l dea.
AR-18-MOS
Esti tu sigur c-are Megane?
xjc0c0
QUOTE(ionutzxxx @ 12 Jun 2011, 17:27)
[...] eu de la megane pot sa ma intorc la dacie si bine inteles daca mai pot sa conduc o dacie. [...]
*


Snoopz
Man...cumpara niste silicon alb si acopera gaurile in care este prins eleronul ala...provizoriu macar..1 luna-2.E ca nuca-n perete.
Sa o stapanesti sanatos!
Nu mai zic de stegulete...dar e masina ta si faci ce vrei biggrin.gif
ionutzxxx
QUOTE(AR-18-MOS @ 13 Jun 2011, 18:08)
Esti tu sigur c-are Megane?
*




uite ca am si megane harhar.gif

pai ideea de la care am plecat a fost sa imi menajez meganul si daca s-a ivit ocazia de a lua dacia asta la un pret bunicel am zis de ce nu. oricum nu am de gand sa bag bani in ea in conditiile in care nu se merita ca oricum e dacie.
SorinCT
Dar tu unde muncesti sau ce faci de ai nevoie de o masina care sa indure greul si pastrezi limuzina aia de megane?
ionutzxxx
ce importanta are locul de munca? bijuteria sta frumos in garaj si se menajeaza asteptand sa o scot la plimbare iar GREUL il suporta dacia care ma duce unde am nevoie wub.gif
C a t a l i n
Cocolare, bine-ai venit!
ionutzxxx
QUOTE(C a t a l i n @ 13 Jun 2011, 20:43)
Cocolare, bine-ai venit!
*


blink.gif
SorinCT
E clar, tocmai ti-ai aruncat banii pe fereastra si te-ai facut si de ras. In loc sa te bucuri de confortul oferit de M2 tu ti-ai luat un parci tiunarit ca sa demonstrezi lumii ca le ai cu soferitul si te descuri si pe dacie chiar daca te-ai burghezit in Megane. De banii aia luai piese mai bune sau te distrai prin tara. In schimb acum iti pui problema daca nu cumva ramai cu conserva in drum cand ti-e lumea mai draga.
Bucurati-va de masina aia ca doar nu v-ati luat Megane sa o admirati in garaj.
ionutzxxx
ce imi place spiritul critic al romanului.
nu stiu daca m-am facut de ras si pt mine nu e o rusine ca merg si cu o dacie spre deosebire de altii care au uitat de unde au plecat si ca nu s-au nascut in masini straine. oricum nu aveam ce piese sa imi iau la megane cu banii care i-am dat eu pe dacie tongue.gif si apropo chiar nu imi fac probleme ca raman cu ea in drum tongue.gif
in concluzie fiecare face ce vrea si cum vrea ca doar e democratie.
SorinCT
Nu e o rusine sa mergi cu o dacie. E o rusine sa mergi cu dacia TA. Piese o sa ai de luat, stai lin ca vin cheltuielile wink.gif
ionutzxxx
QUOTE(SorinCT @ 13 Jun 2011, 21:01)
Nu e o rusine sa mergi cu o dacie. E o rusine sa mergi cu dacia TA. Piese o sa ai de luat, stai lin ca vin cheltuielile wink.gif
*



cred ca deja esti rautacios, e problema mea cu ce merg iar partea financiara nu cred ca te priveste, nu stiu in ce o sa bag banii de care vorbesti tu blink.gif
AR-18-MOS
QUOTE(ionutzxxx @ 13 Jun 2011, 20:42)
ce importanta are locul de munca? bijuteria sta frumos in garaj si se menajeaza
*


Pot s-o ating? rolleyes.gif
ionutzxxx
ia vezi, poti? cool.gif
Shush
QUOTE(ionutzxxx @ 13 Jun 2011, 19:42)
bijuteria sta frumos in garaj si se menajeaza asteptand sa o scot la plimbare
*



radmasa.gif radmasa.gif

Sa le stapanesti sanatos.
ionutzxxx
ce lumea rea ne inconjoara popa.gif
Markos
QUOTE(ionutzxxx @ 13 Jun 2011, 20:29)
pai ideea de la care am plecat a fost sa imi menajez meganul
*


buna idee, ia sa-l menajez si eu si sa-mi cumpar un cazan pentru oras nedumerire.gif


argoaaaneee!!! vinzi, ma, sexpero ala?!!
AR-18-MOS
QUOTE(Markos @ 13 Jun 2011, 21:51)

argoaaaneee!!! vinzi, ma, sexpero ala?!!
*


Da' de ce bre? Ti se pare ca nu e menajat si vrei sa-l tii in garaj in timp ce te plimbi cu Megane-ul?
AmunDei
Megane-ul e un pic (mai mult) coborata dupa cum se vede in poze, asadar eu zic ca a luat Dacia ca sa nu mai aiba grija gropilor in oras, iar cu cealalta sa mearga in extraurban.
ionutzxxx
asta a fost si ideea de la care am plecat dar carcotasii inteleg doar ce vor ei biggrin.gif
argon
Ce avea daca ramanea cu suspensia PDG, si te plimbai in confort si siguranta zi de zi, decat sa mergi cu o Dacie urat mirositoare, fara aer conditionat, fara servodirectie, si fara pic de siguranta activa sau pasiva?
AmunDei
Da' tu de ce te dai in 3 masini? biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.