Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Din ciclul "ce masina sa cumpar?"
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
marksman
Da, stiu ca-s vreo 50 de topicuri pe tema asta, dar acolo isi expuneau altii doleantele, plus ca mi-e lene sa caut acum.

Loganul din dotare e bine, mersi. Face in curand 95.000 km si 7 ani de viata. N-am avut si nu am nicio nemultumire majora, dar totusi, are o varsta. Am trecut impreuna prin multe, am fost spectatori si actori la evenimente rutiere. Cel mai dur a fost cand l-a lovit o doamna care nu s-a asigurat la plecarea de pe loc. Reparat pe CASCO in doua saptamani de la eveniment(fara sa fac reclama, parerea mea personala e ca Allianz rules), a stat cateva luni singur in parcare, cat am fost eu plecat in alte tari. Ca sa nu se plictiseasca, a mai facut niste plimbari ca sa primeasca jante de aliaj, cauciucuri si folie pe geamurile laterale si pe luneta, plus folie de protectie pe aripile spate (edit: si auspuff, ca sa se agite un pic spiritele pe aici; poze nu pun, ca enerveaza, mai ales cu motorizarea 1.4). Urmeaza curatarea anuala a motorului: degresanti, apa si uscare. O sa ramana in parcul auto al familiei.

Urmeaza momentul dificil pentru mine: ce masina sa-mi cumpar? Cerinte: buget 14.000 E maxim, inclusiv taxe de inmatriculare(ca sa nu aud chestii de genul "la 14.000 mai pui 500 si cumperi X". 14.000 e maximul posibil, inclusiv taxa de inmatriculare). Masina nu e neaparat sa fie noua. An de fabricatie minim 2008, maxim anul curent. Dotari de bun simt: A/C, servo, ABS+ESP, geamuri electrice fata. Motorizare diesel sau benzina, oricum sunt scumpe amandoua. Masina o sa mearga mai mult in exterior, deci nu Pejo 106, nu Toyota Yaris, nu limuzina coreana Matiz in varianta Chevy Spark sau alte buburuze.

M-am uitat la Pejo 308, Reno (Megane 2.2, Symbol), Kia (Soul, Cee'd), Toyota Avensis (D-4D), VW Passat (TeDeI) si inca nu m-am hotarat.
argon
Audi A4 ala model nou, din 2009 sau pe acolo, TDI sau TSI, cu maxim 80.000 km, ar trebui sa-ti ajunga 14.000.
AR-18-MOS
Mitsu Lancer? Opel Astra III?
C@talin
subaru sti wub.gif
marksman
@argon: nu suna rau.

@AR-18-MOS: Lancer mi se pare scump la intretinere. Astra ar fi o optiune.

@C@talin: ala e sugativa in ceea ce priveste combustibilul si intretinerea
Marty
QUOTE(argon @ 13 Jun 2011, 18:13)
Audi A4 ala model nou, din 2009 sau pe acolo, TDI sau TSI, cu maxim 80.000 km, ar trebui sa-ti ajunga 14.000.
*

Lasa o masina la 95 de mii ca sa dea 14 mii sa-si ia una la 80 de mii? What's the fuckin' point?
marksmane, mergi pe japoneza, Toyota aia ar fi ceea ce trebuie, gasesti destule la km. putini si inca-n garantie pe forumul marcii! Lancerul e scump la intretinere doar cit e-n garantie (850 - 1100 ron o revizie), dupa aia nu mai e chiar asa disturbant, doar ca are o MARE problema cu insonorizarea.
bz_26_zzz
Sunt fan Passat, asa ca iti recomanda acest model.

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C18667929.html
vijelie
@Marty
La drum lung e tot ce ii trebuie.
@inititator
Pejo 308 sh.
zanzie
QUOTE(marksman @ 13 Jun 2011, 18:10)
M-am uitat la Pejo 308, Reno (Megane 2.2, Symbol), Kia (Soul, Cee'd), Toyota Avensis (D-4D), VW Passat (TeDeI) si inca nu m-am hotarat.
*


Kia ceed am eu. Suspensia e teapana si zgaltaie rau la denivelari. Daca vei merge pe drumurile din Romania, nu cumpara cazanul corean!!! wink.gif
vijelie
Zi-i si cum sta in curbe wink.gif
C a t a l i n
Ziceai acum ceva vreme că iei un Civic SH...
argon
QUOTE(Marty @ 13 Jun 2011, 18:55)
Lasa o masina la 95 de mii ca sa dea 14 mii sa-si ia una la 80 de mii? What's the fuckin' point?
*



Compari un Logan cu un A4 de 2 ani rulat doar pe autostrazi? What's the fuckin' point?
corbex
QUOTE(Marty @ 13 Jun 2011, 18:55)
Lasa o masina la 95 de mii ca sa dea 14 mii sa-si ia una la 80 de mii? What's the fuckin' point?
*


E cam cum ai lasa o gagica de 70 de kile si patrujdeani si ti-ai trage una de 80 de kile, da' de treiijdeani.
vijelie
Bre, omu vrea sa schimbe masina, nu nevasta.
argon
QUOTE(corbex @ 13 Jun 2011, 19:23)
E cam cum ai lasa o gagica de 70 de kile si patrujdeani si ti-ai trage una de 80 de kile, da' de treiijdeani.
*



Umbli cu prospaturi de 40 de ani? nebunaticu-le..
corbex
N-auzi ca masina e batrina? Are 7 ani. 7 ani la masina e cam ca 40 de ani la nevasta. Nu mai pun la socoteala ca prima nevasta a romanului e chiar masina radmasa.gif
marksman
@Marty: uitasem ca numarul de km in cazul SH trebuie sa fie cel mult sub 1/2 din 95k km biggrin.gif Am mers cu un Avensis al unei prietene, dar ala e 1.8 benzina. Mi se pare foarte confortabila masina. Si Passatul mi-a placut. 1.9 TDI, cam tractor la relanti.

@bz_26_zzz: faina masina, am vazut una aproximativ la fel, dar cu motorizare 1.9. Fug de 2.0 ca dracu' de cristelnita, e mare consumator de oloi.

@vijelie: 308 inca n-am apucat sa conduc, doar l-am vazut si pipait un pic

@zanzie: "in exterior" se refera cu preponderenta la drumuri in afara orasului, in RO. Iesiri din tara doar ocazional.

In general ma intereseaza confortul la bord, cred ca 100-140 CP sunt de ajuns. Vreau in schimb sa nu aud motorul in accelerare cum il aud la Logan sau cum il auzeam la SX4 in US (asta ca sa nu aduc in discutie Accentul automat, cu motor de vreo 2 si ceva care imi dadea impresia ca se afla langa mine).

LE:
@C a t a l i n: n-am cautat in RO, dar nici n-am vazut de vanzare. Pe mobile.de apar multe cu motor de 1.4.

@argon: la aia 80k km masina se apropie de facutul distributiei. Prefer una la care momentul n-a venit deloc si inca e departe, conform cartii service.

@corbex, vijelie: despre neveste in alt topic; oricum, inca sunt la capitolul "drive-test".

@corbex: am cunoscut tipe care la 45 de ani aveau corpul uneia de 25. Asta ca sa nu mai intru in alte detalii radmasa.gif
vijelie
Am testat 308 1.6 si imi pare cel mai silentions din lista.
Cu Lancer nu m-am dat, dar daca posesorii se plang, e clar.
corbex
In Lancer se aude numai galagia facuta de boraci, daca-i lasi sa se suie. Daca nu, nu !
Marty
Vezi ca-i un RAV 4 D4-D pe forumul Toyota, 2.2 177 CP. Vroia 15980 in Martie, ar fi bine sa-i dai un telefon omului, daca n-a vindut-o sigur s-a razgindit la pret!
bmwh548
Marty probabil se referea la Lancerul ala nou, nu la modelul Clasic pe care il are el.

Din lista intiatorului m-as uita la Avensis, Megane si as adauga Astra, Passat. A4 B7/E90 sau altele de genul asta nu cred ca intra in buget (nu in stare buna cel putin).
Marty
QUOTE(vijelie @ 13 Jun 2011, 19:34)
Cu Lancer nu m-am dat, dar daca posesorii se plang, e clar.
*

Nu-s posesor dar am avut unul in folosinta vreo saptamina, 1.8i 143 CP. Era virf de gama, dar, vorba lu' marksman, parca as fi condus cu motoru-n brate.

L.E.: Cum zice colegu' bmw, ma refer la noul lancer, nu la Classic. Nu c-ar fi Classic-ul vreun monument de silentiozitate, da' noul Lancer e cu muuuult mai zgomotos decit masina mea.
marksman
@Marty: n-am mentionat, dar ma intereseaza exclusiv berline. Am avut SUV-uri in US si sunt greu de parcat, tinuta de drum mi se pare net inferioara unei berline si consumul nu mai vorbesc. Cand spun SUV ma refer la masini gen RAV4, Santa Fe, Tucson. F250 si F350 sau Toyota Tundra sunt deja "trucks".

@bmwh548: Avensis si Passat (B6) mi-au placut deocamdata cel mai mult dar nu m-am hotarat. Mai vreau sa ma mai documentez si in privinta costurilor de intretinere. CASCO is a must, no matter the car.
C a t a l i n
QUOTE(marksman @ 13 Jun 2011, 19:32)
@C a t a l i n: n-am cautat in RO, dar nici n-am vazut de vanzare. Pe mobile.de apar multe cu motor de 1.4.
*



Apar periodic la vânzare pe hondafan, și ai avantajul că le poți citi istoricul pe aria similară cu "jurnal de bord".
marksman
@C a t a l i n: ma uit acum, merci de info. Inclin totusi spre un sedan.
Marty
marksman, ia cu piine!
C a t a l i n
De exemplu: asta.

Cam toți posesorii de mașini hatchback îți pot spune că sunt mai practice decât sedanurile. Indiferent de marcă.

Avensis e o mașină foarte bună, însă spațiul de acces în acel portbagaj imens e de toată jena. Dar există și Avensis cu hayon, însă din câte știu nu s-a vândut în România. (vorbesc de modelul vechi)


Edit: în bugetul tău găsești și Accord modelul anterior. Uite.
Marty
Si mai bine!
cdadan
QUOTE(argon @ 13 Jun 2011, 18:13)
Audi A4 ala model nou, din 2009 sau pe acolo, TDI sau TSI, cu maxim 80.000 km, ar trebui sa-ti ajunga 14.000.
*


Am vanat eu acu cateva luni unul d-asta. Era 2008, vreo 100 de mii, rulat doar in Ro. 2.0 TDI. Cu toate astea, era mai scump decat zici tu. Asa ca pentru unul d-ala, trebuie plusat binisor la buget. Nu-mi pune nenorociri fara istoric de pe autovit, nu servesc. Mai bine mananc legume in continuare.

QUOTE(marksman @ 13 Jun 2011, 19:32)
Fug de 2.0 ca dracu' de cristelnita, e mare consumator de oloi.
*


Nu-i mare diferenta fata de 1.9, la consum (de ulei). Ai grija sa nu prinzi codul ala de motor la care pica injectoarele. unsure.gif Si apropo de consum de ulei, ziceau baietii ca la Avensis 2.0 d4d pui 7 litri la un schimb. Pai la VW faci schimbul, completezi pe parcurs si tot nu ajungi la 7. wink.gif
l@u
QUOTE(Marty @ 13 Jun 2011, 18:55)
Lasa o masina la 95 de mii ca sa dea 14 mii sa-si ia una la 80 de mii? What's the fuckin' point?
marksmane, mergi pe japoneza, Toyota aia ar fi ceea ce trebuie, gasesti destule la km. putini si inca-n garantie pe forumul marcii! Lancerul e scump la intretinere doar cit e-n garantie (850 - 1100 ron o revizie), dupa aia nu mai e chiar asa disturbant, doar ca are o MARE problema cu insonorizarea.
*



deci daca kkt-ul ala cu 95 da mii merge mai bine ca kkt-ul meu de 293 da mii eu i-l dau degeaba.ce dreaq martinezule compari mere cu trufe?
Marty
Best so far!
C a t a l i n
Nu știu cum e la 2.0 d4d, la la 2.2 d4d intră 7 litri de ulei întradevăr. Tractoare.
bmwh548
Las' ca face Marty rost de ulei la pret bun tongue.gif
Markos
din malldova cumperi? unsure.gif
marksman
@Marty: multumesc pentru link-uri, o sa vad ce si cum.

@cdadan: faza cu injectoarele parca era la 2.0 nu la 1.9. Cat despre completat, am auzit mai des povesti de la cei cu 2.0. Un var de-al meu are o Octavia 1.9 TDI din 2008 si mi-a spus ca n-a completat nimic intre schimburi, ca n-a fost nevoie. Inclin sa-l cred, ca nu e fanul unei anume marci si a avut o gramada de masini pana acum, majoritatea diesel.

@l@u: ce pot eu sa spun sunt doua lucruri: 1,n-am avut nemultumiri majore legate de "lighean" 2, sunt convins ca si urmatoarea masina va avea ceva ce o sa ma nemultumeasca. Nu exista masina perfecta.

Pentru treaba cu oloiul, cat intra in motor, o sa vedem mai incolo.
cdadan
QUOTE(C a t a l i n @ 13 Jun 2011, 20:06)
Tractoare.
*


La 1.9 tdi se pun 4 litri la un schimb. Si mai completezi 1 litru pana la urmatorul schimb. Rezonabil nu?
C a t a l i n
Există niște avantaje pentru motor când are mai mult ulei în baie. Oricum, tot tractoare.
l@u
@marksman
singurul lucru bun la lighean a fost ca am dat 6900euro(tva dedus)si am vandut-o dupa 1,8 ani cu 6500euro dar pe PF deci am pierdut in 1,8 ani 400 euro dar am facut cu ea 35.000km.
cdadan
QUOTE(marksman @ 13 Jun 2011, 20:16)
faza cu injectoarele parca era la 2.0 nu la 1.9.
*


Da, la 2.0 m-am referit. 1.9 de 105 cai e d-ala, neam prost, nu se strica.

QUOTE(marksman @ 13 Jun 2011, 20:16)
Un var de-al meu are o Octavia 1.9 TDI din 2008 si mi-a spus ca n-a completat nimic intre schimburi, ca n-a fost nevoie.
*


Poate ca e Octavia Tour, cu 1,9 de 101 cai. Alea intr-adevar, nu prea halesc.
l@u
QUOTE(cdadan @ 13 Jun 2011, 20:18)
La 1.9 tdi se pun 4 litri la un schimb. Si mai completezi 1 litru pana la urmatorul schimb. Rezonabil nu?
*


asta ptr ghinionisti !!!
marksman
@cdadan: nu e Tour, e varianta de dinainte de actualul facelift sau actuala noua Octavie. Oricum, Skoda nu mi-a placut niciodata, niciun model, scuzata-mi fie ignoranta.

LE: @Markos: aia nu-i masina de serviciu pe care i-ai dat-o lui ady77?
l@u
la Skoda poate Superb-ul merita luat in seama....poate
C a t a l i n
Merita. Înainte să-i taie umbrelele din uși și alte dotări ce nu se găseau pe VW.
l@u
cam ce aveau de nu se gasea pe vw?
C a t a l i n
Nu mai știu, a fost un comunicat de presă al VAG în care asta au spus. Că taie din lista de dotări a modelelor Skoda pentru că e mai bogată decât a VW.

Umbrele în uși n-are nici Phaeton. Superb avea.
l@u
si meganul are !!!
C a t a l i n
Vorbim de lucruri diferite.

user posted image
l@u
skoda ungea un kkt cu miere ca sa se vanda dar de fapt si-au dat seama ca isi taiau craca

13 Jun 2011, 20:34:
faza cu meganul nu intra in context...era asa ca sa moara posesorii de ciuda !
Marty
QUOTE(C a t a l i n @ 13 Jun 2011, 20:30)
Umbrele în uși n-are nici Phaeton. Superb avea.
*

QUOTE(l@u @ 13 Jun 2011, 20:32)
si meganul are !!!
*

LA megan se numesc erbeguri!
l@u
ca si concluzie nu sfatuiesc pe nimeni sa ia replica la pret de original........de sa cumperi margarina cand ai bani de unt ?!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.