Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: AC Solenza de pe SuperNova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
m4x
Salutare,

As dori sa stiu daca a reusit cineva sa monteze pe Solenza instalatia de AC de pe o SuperNova.

Multumesc anticipat.
CrysMM
Teoretic se potriveste, cel putin compresorul. La partea de ventilatie este mai dificil, sunt cam diferite. Aerotermele nu sunt compatibile.
Iulikk
Se zvoneste ca doar compresorul este compatibil. Restul cica nu s-ar potrivi.
Maskatu
Totul este la fel exceptand componentele de la aeroterma, vaporizator, etc.
anecula_08
Difera radiatoarele, difera conductele(sunt mai lungi) si difera aeroterma. Cu toate astea se poate pune. Este un baiat care a montat de SRN, cauta la sectiunea imbunatatiri ca s-a discutat.
cristio_79
Adica aproape toate componentele principale. Sa nu mai spunem de instalatia electrica din compartimentul motor, instalatia de sub bord si comenzile.
Mai bine cumperi o Solenza avariata cu maxim 500 euro, dar cu compartimentul motor cat mai putin atins si iei instalatia completa de pe ea fara sa stai cu carpeli.
marius80_eugen
In afara de varianta in care SLZ era Clima sau Scala si doar s-a rasturnat , alta varianta nu prea ai .
Depinde si de pretul pieselor la cat te duce . Tinand cont de faptul e inca e criza ... ai putea incerca sa o vinzi si sa iei alta cu clima pe ea . Daca piesele te duc la peste 20 de milioane , deja nu mai merita , pentru ca alta o gasesti la 120 de milioane , poate in stare mult mai buna toata masina si cu mai multe imbunatatiri , geamuri , proiectoare , eleron ...
m4x
Multumesc mult de sfaturi.

O sa merg totusi pe varianta rasturnata de Clima sau Scala.
Tin foarte mult la masina - e din 2004 si are 56.000 km.
Am vorbit deja cu cei de la Temoport - dealer Themo King si ma sustin cu montajul in eventualitatea gasirii unui sistem complet de AC.

Numai bine

26 Jun 2011, 08:48:
Stateam de vorba cu un prieten si ne intrebam daca nu s-ar potrivi instalatia de pe Clio 1.

Bullix
De la Clio se potriveste doar aeroterma si panoul de climatizare. Iar de la Supernova, doar compresorul (care cred ca e acelasi la toata gama Dacia/Renault). Am facut eu greseala sa-i recomand unui prieten o instalatie completa de SN, ce-i drept, a luat-o destul de ieftin (10 milioane perfect completa). La scurt timp mi-a umplut omul frigiderul de carne radmasa.gif un an de zile a stat sa caute prin dezmembrari din diverse orase piesele bune. Unele din cele de SN le-a dat la schimb pentru cate vreun discount. In final, doar compresorul a ramas neschimbat. Instalatia electrica n-a fost o problema ca ne pricepem si am lucrat dupa schemele din manualul de service. In orice caz, dupa un an de chin si de umblaturi, mi-a jurat: "e ultima oara cand fac vreo astfel de interventie".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.