Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Dacia1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaijmp
Salutare,


Am si eu o problema cu Dacia pe care o detin : in cursul zilei de astazi fiind la serviciu am vazut ca a inceput sa curga picaturi de apa sub masina .
Am observat cand am deschis capota ca picaturile proveneau de la pompa de apa i-am mai pus apa la munca,numai ca nu ma descurc sa o repar ; ce ar trebui sa fac in acest caz ?pentru ca motorul deja se incinsese cand am ajuns acasa .
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc,


Mihai
ghitza
O sa trebuiasaca sa iei un capac pompa apa si sa il montezi
bashtalu
plus silicon
Ov
fara silicon. Doar capac si garnitura. Ca sa schimbi capacul trebuie sa faci asa:

1. dai jos radiatorul
2. dai jos elicea
3. dai jos capacul vechi. Mare grija cand scoti suruburile sa nu le rupi, ia un degripant.
4. cureti bine resturile de la vechea garnitura
5. iei capac nou. Aici o sa ai o mare problema in sensul ca ce gasesti pe piata sunt proaste si cele din import sunt scumpe. Cauta de scornicesti cica ar fi ok.
6. pui garnitura si capacul nou. MARE grija cand pui la loc suruburile sa nu rupi vreunul. Ar fi bine daca ai gasi si ai pune suruburi noi.
7. pui la loc elicea si radiatorul
8. apa + antigel OBLIGATORIU chiar daca e "vara". Daca mergi fara antigel distrugi capacul pompei de apa wink.gif
9. aerisire

-------------

10. cand faci un topic nou scrie in titlu o scurta descriere a problemei wink.gif la asta iti editez eu
Cristian_F
Fara a vrea sa supar pe cei care se pricep mai bine decat mine, mentionez ca am reusit schimbarea capacului pompei de apa fara demontarea radiatorului (am demontat doar elicea).
Ov
Daca ai mainile si cheile subtirele merge. La 1300 unde ai elicea metalica e usor de desfacut, dar daca ai de plastic e mai greu. Nu e imposibil dar e greu si periculos sa nu indoi radiatorul.
maho
De acord cu Ov, dar eu as pune 5 ("iei capac nou") pe primul loc.
brigada_diverse
si la unele dacii, cand o sa montezi noul capac, o sa curga intre capac si pompa. daca e afectata planeitatea corpului pompei, cel mai simplu, cu silicon etansezi(pe ambele fete ale garniturii).

operatia descrisa mai sus de ov este "ca la carte", dar cand nu tin banii pt "ca la carte", mai improvizezi
Danut 88
Pune un pic de etansant pe ambele parti ale garniturii ca sa nu ai surprize si da radiatorul jos sa nu-ti rupi mainile intre pompa si radiator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.