Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: HELP! Vibratii ciudate...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cezarb
Poate are cineva idee... intre 60 si 80 km/h apar vibratii destul de puternice in tot corpul masinii (adicatelea, nu se simt numai la frana, volan, maneta schimbatorului, etc.) Aveti idee de la ce poate fi- inainte sa ma duc la service si sa ma puna aia sa schimb juma' de masina...
asarban
Echilibrat roti?
Geometrie?
Ideea e ca dupa 80 dispar sau nu ai mai avut tupeu sa-i dai mai mult?
maniacu
QUOTE(cezarb @ 24 Jun 2005, 14:09)
Poate are cineva idee... intre 60 si 80 km/h apar vibratii destul de puternice in tot corpul masinii (adicatelea, nu se simt numai la frana, volan, maneta schimbatorului, etc.) Aveti idee de la ce poate fi- inainte sa ma duc la service si sa ma puna aia sa schimb juma' de masina...
*




echilibreaza-ti rotile...si fale o presiune....verifica si bujiile pt orice eventualitate...si reglajul amestecului....
ydaniel
asa a inceput la mine dupa ce am montat caucioace montana!:(
cezarb
Aaaa.. masina este cumparata recent, si are pana in 10.000. Rotile le-am echilibrat imediat dupa cumparare. N-am verificat geometria, ce-i drept. Si , DA, am montane..probabil din fabrica, cre' ca are cauciucurile originale...Bujiile sunt schimbate si este reglat avansul. Da, am ajuns cu ea la 130 (mai mult n-am tupeu, desi mai merge). Ciudat este ca nu face decat in intervalul amintit. Peste 80 merge intins, n-are nici o greata- ce-i drept, n-o mai testez pana nu vad despre ce este vorba.
cezarb
Am fost la facut geometria. Mesterul a luat la pipait montanele- cele de pe fata au cedat, sunt usor deformate si la anumite turatii fac figuri. Unuia deja i-a plasnit cauciucul pe lateralsi se vede cordul pe dedesubt. Se pare ca montanele sunt proaste, dupa un numar de km le cedeaza flancurile, se deformeaza si aleluia- mars la magazin. Ceea ce am sa fac. Cele de pa spate sunt in regula , se pare ca pe fata au cedat datorita greutatii si sarcinilor dinamice suplimentare.
Concluzia- NU Montana!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.