Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare bielete antiruliu
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
panter1
Dupa cum spune si topicul.. as vrea sa schimb bieletele antiruliu deoarece au bucsele acelea de cauciuc scoapte si cam totul este ruginit pe la ele, insa am cautat pe forum si nu am gasit pe nicaieri procedeul de schimbare.. trebuiesc prese ceva?? ies usor cand vrei sa l-e desfaci?

Si scuze daca mai exista vr-un topic tot pe tema asta dar eu nu l-am gasit, ci am gasit decat topicuri asemanatoare dar nimic concret despre schimbare.. vreau maine sa ma apuc de ele si mi-ar prinde bine niste sfaturi despre ce scule imi trebuie, cum se face etc..
ghitza
Dai rotile jos si desfcai durubu ce trece prin bieleta si T-eu telescop dar nu il scoi afara de pe bieleta,eu zic sa schimbi si bucsele de la bara stablizatoare daca tot faci treaba asta (cele prinse de lonjeroane),pe urma desfaci piulita de jos ce tite bucsele de la bieleta pe bara stabilizatoare dupa care scoti surubu de sus desfacut prima data adica cel ce trece si prin T-eu telescop,la remontare faci invers si sa i grija la cele 2 bucse de bieleata cum vin puse (te uiti cand dai jos si reti ordinea)dupa ce le pui pe pozitie presezi cu un cric pus sub bara stabilizatoare si comprimi sa poti pune piulita 2 filete di gata treaba strangi la loc tot si gata ,la cele de pe lonjeron e simplu de tot ,bafta
panter1
ok,aminteles, asa voi face, sper sa gasesc de cumparat si bucsele de pe lonjeroane
ghitza
se gasesc fara probleme smile.gif
panter1
am schimbat bieletele, a fost nevoie pentru demontare o cheie de 22, si o cheie de 17 apoi un levier pentru fortarea bieletei sa iasa cat si pentru apasarea in jos a barei antiruliu.. dupa care la montarea bieletei noi s-a potrivit in loc de 17 o cheie de 15 pentru a strange acele 2 bucsi.. multumesc ghita

nu a fost nevoie de schimbat bucsi la bara antiruliu(prinderea de pe lonjeroane) deoarece erau ok
bucatzel
QUOTE(panter1 @ 19 Jun 2011, 16:29)
insa am cautat pe forum si nu am gasit pe nicaieri procedeul de schimbare..
*


Spor la citit.

http://www.daciaclub.ro/schimbul-de-bucsar...ata-t24533.html

Ca sa vezi cat de complicat o fost cautatul...
http://www.google.ro/cse?cx=partner-pub-56...form+the+search

L.E. Amu' vad ca ti-ai rezolvat problema. In cazul asta, se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.