Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scurgere de ulei, pete de ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Makkay
Va salut!

Stiu ca sa mai discutat la alte topicuri despre problema asta, dar din pacate inca nu am gasit legatura cu problema mea. Si problema chiar ma deranjeza...Am scurgere de ulei, nu mult dar cred ca orice scurgere prezinta o problema. Nu pierd mult, iar presiunea nu scade brusc, e clar ca trebuie sa completez cu putin ulei, dar totusi as dorii sa stiu cum as putea sa remediez problema singur, daca in mod eventual repararea nu consta in shimbarea simeringurilor. Pata de ulei o vad des la surubul ala din poza, langa filtrul de ulei care am curatat acuma inainte sa i-au poze. Am si atasat cateva poze ca sa ma puteti ajuta mai usor. Va rog frumos sa-mi spuneti cum as putea sa scap de scurgerile astia de ulei?
Multumesc frumos pentru toti!
ghitza
Acolo iti curge pe la sonda de ulei si pe la garnitura filtrului de ulei care nu etanseaza bine pe bloc(de bun ce ii filtru),iti recomand sa schimbi acea sondfa de ulei dar sa nu iei cu 6 roni ca e degeaba credema ca am schimbat 4 intr-o luna si am luat pana la urma cu 24 roni si nu are treaba ,la filtru pune unu de la MANN si nu ar mai trebui sa i probleme in zona aia,bafta
Lde 2100
La sonda pune-i niste banda de teflon.
ghitza
Curge al dracu prin ea,nu pe langa,am incercat si eu si nu a vrut
Makkay
Mersi mult pentru raspuns! Incerc sa rezolv problema. Sper sa aveti dreptate si sa nu fie simeringurile de vina... Numai bine!
ghitza
pai semeringuri ai in fata si in spatele motorului(in fata la fulie si in spate intre motor si cutie cel de palier)deci unde ai pus tu poze nu ai nici un semerin

21 Jun 2011, 13:07:
Cred ca ti se prelinge si printre baia de ulei si blocu motor din cate vad in pozele 1 si 3
G I M
Vezi asa: garnitura de la capacul culbutorilor, sonda ulei bec, sonda ulei ceas, filtru ulei.
nikuniku
sonda de ulei de dacia se poate inlocui cu cea montata pe logan benzina si nu va mai curge prin ia ulei,sunt unele mai lungi la filet cu 2-3 mm asta se rezolva cu 2 seibi de cupru si sunt altele care au aceeasi lungime la filet ca cea de pe motor,eu am de logan si este ok nu curge si este mai sigura decat cea originala
ghitza
Si ce pret are asta de logan?
nikuniku
eu am luato de pe un motor care a mers fara apa si sa distrus
da poti cere la magazin una de dacie si una de logan benzina si vezi diferanta si de pret si de calitate
ghitza
k,inteleg o sa ma interesez sa vad ce pret ar avea ,nu am probleme deocamdata dar pe viitor cine stie,mss smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.