Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se aude un zgomot la roata pe dreapta-fatza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nirosbogos
Asa cum am scris si in titlu, se aude un cloncanit la roata de pe dreapta-fatza.La viteza mare nu il mai aud, cel mai bine se aude la viteza mica si cand nu e bagata in viteza, dar ruleaza cu viteza mica.
La ce sa ma astept?
ghitza
Se aude pe drum drept?la trecere peste ceva ?daca zici ca se aude cand e scoasa din viteza poate sa fie rulmeti de la roata,mai bine ridic pe crik si invarti de roata si vezi daca face si identifici mai usor decat asa pe ghicite
Andyno
am si eu o bataie ceva de ex: fier pe fier, dar zgomotul este foarte subtire si se aude cand trec peste limitatoarele de viteza de cauciuc.

am miscat de roata: nimic...

am dat roata jos: miscat de butuc, bagat ranga pe la bucsi, pivoti...nimic...joc mic in bascula.

chiar nu mi dau seama de la ce poate sa fie.
ghitza
Etrieru de frana vezi nu joaca in portetrier?sau ,placutele de frana nu mai au acel arc lamelar si joaca in locasu lor
nirosbogos
QUOTE(ghitza @ 20 Jun 2011, 17:05)
Se aude pe drum drept?la trecere peste ceva ?daca zici ca se aude cand e scoasa din viteza poate sa fie rulmeti de la roata,mai bine ridic pe crik si invarti de roata si vezi daca face si identifici mai usor decat asa pe ghicite
*


Se aude pe drum drept.
panter1
QUOTE(Andyno @ 20 Jun 2011, 16:34)
am si eu o bataie ceva de ex: fier pe fier, dar zgomotul este foarte subtire si se aude cand trec peste limitatoarele de viteza de cauciuc.

am miscat de roata: nimic...

am dat roata jos: miscat de butuc, bagat ranga pe la bucsi, pivoti...nimic...joc mic in bascula.

chiar nu mi dau seama de la ce poate sa fie.
*



uita-te prin torpedou.. daca ai o carcasa de cd-uri iarasi poate scoate un sunet strident la gropi biggrin.gif sau macarale-le din usi.. zic sa fii atent sa nu vina sunetul din alta parte si nu de la roata..

ce anume ar mai putea sa iti scoata sunete si sa nu iti dai seama cand tragi de roti este bieleta antiroliu, amortizor dus sau T-ul de la amortizor care se aud doar cand sunt solicitate de fortele greutatii masinii.. sau bascule-le.. oricum trage bine de roti caci eu am patit-o cu un capat de bara care doar cand fortai in el troncanea..

20 Jun 2011, 22:39:
QUOTE(nirosbogos @ 20 Jun 2011, 13:51)
Asa cum am scris si in titlu, se aude un cloncanit la roata de pe dreapta-fatza.La viteza mare nu il mai aud, cel mai bine se aude la viteza mica si cand nu e bagata in viteza, dar ruleaza cu viteza mica.
La ce sa ma astept?
*


QUOTE(nirosbogos @ 20 Jun 2011, 16:52)
Se aude pe drum drept.
*


pai.. la viteza mare nu il mai auzi deoarece si zgomotul motorului, cauciucuri, cutie de viteze sunt mai mari si il acopera.. cel mai probabil ar fi rulmentii din cate spui..
ZTV
cap de planetara la roata respectiva, aveam o problema la DSN, candva. Nu auzeam cand franeam sau acceleram, in rest se auzea tare in liber (dar masina misca) si in frana de motor.
nirosbogos
Multumesc pentru sugestii, in weekend o duc la mecanic.Mai nou, mi s-a stricat si maneta pentru faza scurta-lunga.
dan supernova
salut ..si eu am un cloncanit la masina ..se aude cand trag de volan stanga-dreapta ..si la plecari de pe loc si opriri ... mad.gif prima data am crezut ca este de la caseta de directie ..am schimbat aceea bucsa de teflon ..nimic la fel fac ..am verificat nu pare ceva in neregula ,planetarele noi.. mad.gif de la ce ar putea fi acel cloncanit ? se si pe loc cand trag de volan stanga -dreapta si in mers incet cand fac manevre de parcare ..si la plecari de pe loc sau franari normale nu bruste smile.gif nu imi pot da seama de la ce poate fi
Kiraly
verifica pivotii si bucsile la bascula sa aibe joc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.