Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Capac rezervor break
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Petrisor
buna ,am o dacia break injectie din 2000 , luata acum vreo doi ani ce sa zic m-am cam saturat de schimbat la ea diverse dar asta e , acum merge destul de bine insa am o nelamurire daca puteti sa ma dumiriti si pe mine, acum ceva timp prin primavara am desfacut capacul ala de deasupra rezervorului si l-am dat jos eeee,.curatat praf...si m-am gindit inainte de a-l pune inapoi sa pun trusa cu triunghiul reflectorizant pe rezervor si asa am facut am pus o bucata de polistiren si trusa pe polistiren [ca sa nu faca zgomot] in stinga linga teava ce vine de la buson apoi , pus capac ,..bun ,dar zilele astea umblind pe la pompa de injectie am ramas mirat sa vad ca o bucata din polistirenul ce era pus pe rezervor era topit ,.. intreb se poate sa se transmita caldura de la toba pina la partea de sus a rezervorului?????? sau cum de s-a putut incalzi partea de sus stinga a rezervorului ??
nikuniku
sa topit polistirenu din cauza ca nu etanseaza bine capacul pompei sau cand alimentezi mai pica benzina pa linga gatu de umplere,
panter1
Petrisor>> pe langa ce a zis colegul, peste rezervor ar trebui sa ai un capac de protectie care atunci cand pui ceva in portbagaj sa stea pe acel capac de tabla nu pe furtunele pompei sau rezervod direct.. iar peste capac pui mocheta sau fata de masa de culoare inchisa ori linoleu.. ceva care sa nu loveasca direct pe capac daca pui fiare chei etc... Cred ca cineva a uitat sa puna inapoi acel capac la rezervor desi e mare cat rezervorul..

Polistirenul se putea rupe de la gropi daca are fiare pe el care se pot misca in mers, azi un pic,maine un pic si gata polistirenul..

O alta cauza a topirii lui ar fi benzina.. vezi sa nu iti curga pe la colierele furtunului care merge la pompa din rezervor si sa nu fie spart vreunul.. Sau.. sa se fi slabit placa pe care sta pompa si sa scape pe acolo benzina la gropi.. aceia se strange prin rotire.. si e clar ca fostul proprietar a umblat pe acolo daca nu are capac.. Deci mergi la un dezmembrari si ia de la o masina acel capac..

Daciile odata la 8-9-10 ani maxim necesita reparatii capitale.. asa sunt toate.. schimbi pivotii toti(superiori si inferiori),capete de bara, bucse la bascule(daca este cazul), rulmenti la roti.. o sa inceama sa huruie ca se invecheste vasilina pe ei.. nu ii mai unge si incep sa protesteze, furtunele cam toate,benzina, frana; pistonasele din tamburii spate cu etrierele lor sau cum sor numi.. si ele ruginesc si vor scapa lichid sau nu mai poti aerisi caci cedeaza filetul de rugina si devine periculos poti ramane dintrodata fara frane.. repartiror(si el rugineste) incepe sa curga poti pierde lichid si iar atenteaza la siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic.. se mai schimba si controversata buca se teflon de la directie.. Apoi refaci geometria(unghiul de fuga) cam astea pica de regula cam in acelas timp la diferente mici timp chiar si sunt enervante.. pica azi ceva maine altceva.. si ca sa fii sigur l-e schimbi mai bine pe toate sa te poti baza pe masina oricand si gata.. smile.gif Si aici nu am pus in calcul motorul.. deoarece pe injectie duce peste 200.000km lejer daca este bine intretinut..

La mine toate cele de mai sus au picat in 2 ani.. le-am schimbat doar cand au picat si chiar mi-au creat un disconfort si mai bine schimbam tot din prma si nu mai aveam treaba.. am vorbit si cu alti prieteni.. tot cu masini din 2000-2002 si lor le-a picat aceleas piese..
Petrisor
mersi de informatii baieti,.. ca sa fiu mai sigur, nu am mai pus nimic pe rezervor i-am pus doar capacul si gata ,.. cred ca masina asta tine la mine mad.gif cind vreau sa-i fac vint pe internet imi mai face cite o boroboata si tot asa,..
bucatzel
Data viitoare cand mai ai o problema, nu mai posta in primul topic pe care-l nimeresti.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.