Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caseta directia sub bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raducu38rar
salut. am o dacia din 2003 si am vrut sa-mi schimb bucsa cruce volan ca bate, dar cand am desfacut capacu de sub volan am ramas uimit. nu are cruce volan ca daciile '' normale'' are caseta de directie facuta de sibiu. daca stie cineva sa-mi spuna daca are bucse sau rulmenti ceva sa schimb la ea sa nu bata.
ghitza
Stai asa ca icurci capra cu varza aici,sub bord nu ai nici o caseta de direcie sa iti fie clar,.Tu ai vrut sa schimbi bucsa cruce volan si tu nu ai bucsa acolo pentru ca ai cardan care e si ff bun ,mai bun ca si bucsa,acuma daca zici ca bate cardanu ala atunci va trebi sa cauti sa il schimbi desi ff greu se duce ala ,verifica mai atent sa vezi daca acolo ai probleme
Si eu am masina din acelasi an si nu am cardan acolo ,am bucsa normala
raducu38rar
scrie pe ea caseta de directie. facuta de sibiu, si bate ceva tare in volan si se aude din inauntru, nu din afara.
nikuniku
aia se numeste coloana volan si are rulmenti nu mai este pe bucsi si alte chestii care se uzeaza repede,daca zici ca bate in volan cam greu sa se strice coloana vezi la caseta de directie celebra bucsa de teflon ca sa uzat,la bieleta de directie pe partea dreapta
raducu38rar
bucsa din caseta de directie am schimbato. nu ar fi posibil sa bat rulmentii. masina are 150000 km la bord.
nikuniku
e posibil,scoate carcasele de la volan si misca stg/dr,sus/jos de volan si vezi unde bate
panter1
vezi sa nu iti bata un capat de bara.. si se transmite de acolo pana la volan.. am patito eu si cand indreptam volanul facea poc, iar caseta si volanul nu avea nimic.. deci mai degraba pivoti, bucsa de teflon daca iti bat si se transmite la volan.. si vezi ca devine periculos.. trebuie verificat neaparat..

fa asa.. ridica roatile pe rand pe cric.. si trage stanga-dreapta mai tare si vezi daca se misca si bate.. apoi pui mainile una sus si una jos pe roata si la fel misti de ea.. vezi daca bate.. dupa care mergi la roata cealalta...

Cardanul de la volan nu bate, nu se strica la modelele noi.. nu are cum sau nu vad eu cum ar putea sa bata ceva pe acolo..

Cand misti de roata stanga dreapta vezi si de unde anume are joc.. daca are.. si n-e spui..
raducu38rar
am verificat fiecare roata si nu are nici cel mai mic joc, am verificat si volanul la socuri cu palma de sus in jos si nu are bataie, dar la soc de la stanga la dreapta sau invers se aude o bataie sub bord. undeva in caseta de directie de sub bord.
nikuniku
mai ai de verificat tachetu de la caseta,sa slabit arculetu de tensionare si de aci bataile in volan
raducu38rar
sa verificat si ala si am pus o saiba mica (subtire) sa revina volanul in pozitie drepta dupa efectuarea unei curbe.
nikuniku
raducu38rar strangerea casetei pe caroserie ai verificato? daca zici ca ai verificat tot si este ok cred ca asta ar mai fi de facut
raducu38rar
aia nu am verificat, dar nu imi dau seama de unde
niste informati cum se strange.
N E S
Intrebare de baraj. Se poate trece de la celebrul cuplu ax-volan la acea caseta de care spune colegu mai sus? Nu dealta dar sunt satul de schimbat la 2 luni acel cuplu care si nou tot are joc....
nikuniku
raducu38rar dai bateria jos,sub baterie este o tavita,jos cu ia si se vede caseta pe caseta sunt 2 suruburi care se vad,cheie de 13,si 2 suruburi sub caseta tot cheie de 13,dar la cele de jos trebuie sa tii contra la piulita
N E S e prea mare investitia modele astea au o bara prinsa in suruburi de stalpii usilor din fata,sub bord,apoi trebuie coloana de volan cu tot sistemu de prindere,coloana de volan se prinde de bara de sub bord si de panou antifoc dintre motor si interioru masinii
ghitza
Eu am sistemu cu bara intre stalpi sin fata si deaia nu am cardan am javra de cuplaj cu bucsa dar daca ma mai tina si sta schimnbat cat ma tinut cel vechi adica 4 ani e bine,eu chiar nu simt imbunatatirea asta cu cardan in loc de cuplaj cu bucsa,NES:ia tata un cuplaj de uzina e mai scump ca si jafurile de 10 roni dar sti o treaba si nu o mai schimbi la 2 luni garantat poate la 2 ani
N E S
Pai m-am pus pe treaba serios cu piesele....inainte grabit fiind luam ce apucam...acum numai piese bune iau imi bag picioarele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.