Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ambreiaj ? & Semnalizare slaba
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
b990rvn
Am si eu o nelamurire ... masina tragea foarte bine inainte ...dar acum debea merge .... pana in 3000 sa zic ca trage , dupa 3500 4000 5000 se plafoneza si nu mai trage , poate fii ambreiajul ?


&

Semnalul pe spate se vede foarte slab ... ce poate fii ?
bashtalu
semnalul pe spate slab poate fi de la o masa imperfecta
b990rvn
am inteles ms !
ursu_florin2002
QUOTE(b990rvn @ 23 Jun 2011, 08:26)
Am si eu o nelamurire ... masina tragea foarte bine inainte ...dar acum debea merge .... pana in 3000 sa zic ca trage , dupa 3500 4000 5000 se plafoneza si nu mai trage , poate fii ambreiajul ?
&

Semnalul pe spate se vede foarte slab ... ce poate fii ?
*


Nu neaparat ambreiajul ....doar daca patineaza. Poate fi motor , segmenti , uzura , scapa compresie , etc. Poate fi pur si simplu din avans , este prea mic...Pot fi multe cauze , dar oricum nu te astepta ca dupa ce sari de 3500 de turatii sa calci pedala pana la fund si sa te lipeasca de scaun. Mai pune vre-o 50-60 de cai si se poate intampla si deastea.
panter1
a mea trage cel mai bine in regimul 3200-4000 daca vreau sa urc mai sus urca greu in turatie.. si ma gandesc asa.. daca cuplul maxime este la 3000 logic ca de la 3000 in sus demarajul o ia in jos.. adica degeaba o urci la 5000 ca tot greu va urca.. si a.. nu este recomandat sa mergi cu 5000 de ture/min, strici motorul aiurea.. parerea mea.. si daca vrei mai multa putere.. iati alta masina.. noi dam 1000 de euro pe ea si vrem sa mearga ca una de 10-15.000 euro.. nu se prea poate asa ceva..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.