Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Servofrana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adrian2008
Buna seara,

Am o Dacie Berlina din 1990. Recent i-am schimbat servofrana, aceasta fiind achizitionata cu tot cu supapa. Ulterior, cu alta ocazie, am auzit un usor fasait in dreptul supapei. Miscand un pic de furtunul de gaze ce intra in supapa, am constatat ca supapa e fisurata(de fapt rupta). Totusi frana functiona bine...sau aproape bine. Am incercat sa o scot si s-a rupt de tot, capatul dinspre servofrana cazand in interiorul acesteia.
E vorba de stutul care intra in servofrana. Maine am sa cumpar o supapa noua si am sa o inlocuiesc. Exista riscuri daca acest capat de plastic a ramas cazut in oala metalica a servofranei? Chiar nu stiu cum si daca l-as putea scoate fara sa o dau jos si sa o desfac.
ghitza
Daca a cazut innauntru in oala nu e de bine,scoate si garnitura d el aoala care etanseaza supapa si vezi daca o poti scoate ,daca nu asta e te rogi sa nu sparga membrana si de aici urmeaza schimbarea servofranei
G I M
Scoate si garnitura de cauciuc de la servo si pe o sarma indoita la cap infasoara o carpa plina cu vaselina ( mai tare ). Plimba sarma prin servo pana se prinde acel plastic de vaselina.
PH-06-BOA
Da, daca nu se impiedica de spirele arcului. Nu e greu s-o desfaci, si chiar de se va sparge garnitura, tot setul (simering tija , garnitura mare si inca un simerind mai mare), sunt la pretul de 8 lei. E mai greu de montat capacul cu o garnitura noua, dar se poate. Cel mai bine, de sub bord, demontezi servo din cele doua suruburi si pompa la fel, si o restogolesti in brate (vezi sa nu te treaca ceva fiori), pana iese chistocu' .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.