Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema cu franele pe fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
markko
Sal , am schimbat de curand placutele de frana si la putin timp dupa montare au inceput ca la actionarea franei sa dezvolte un scartait asemanator cu cel pe care il face trenul in gara, mentionez ca am cumparat placute fermit la 40 de lei setul tocmai pentru ca nu am vrut sa ma joc cu franele si sa pun unele care erau 14 lei dar se pare ca pretul mai mare nu e neaparat si o garantie a mai bunei calitati. Daca stiti cumva care ar fi cauza si cum s-ar putea remedia sau daca exista un model de placute mai eficiente raman recunoscator si dau o bere la Dragaica in Buzau pentru ca tot este in plina desfasurare targul in perioada asta.... Bafta multa ...... wacko.gif
bashtalu
vezi ca mai exista si placute ferodo pentru dacie, parca au codul fdb 113 si alea costa cam 100 de lei iar calitatea nu se discuta, eu am asa ceva la dacie si nu sunt probleme
Merced
FDB sunt din seria Premier, nu merita chiar atatia bani investiti intr-o Dacie. FSL-114 insa sunt foarte ieftine, vreo 40 de lei cred, si isi fac treaba foarte bine. Am avut pe Dacie si nu se auzeau scartaind.
panter1
eu am unele de fermit ceva de genu.. si scartaie cand si cand..
markko
Revin cu rezolvarea la problema mea cu scartiala la franare, am cautat prin tot orasul placute ferodo dar nu sunt de gasit, am gasit in schimb un set de placute AUTOSPEED import Germania parca care se pare ca pana acuma dupa vreo 200 de km parcursi nu scartie si poate nu o vor face nici pe viitor. Vanzatorul de la magazin mi-a spus ca toate placutele scartie in ziua de azi pt ca sunt obligati sa le faca ecologice si nu mai contin azbest, dar in felul asta o sa ajungem de la poluarea mediului la poluarea fonica, sarim din lac in put adica tipic romanesc ... dry.gif
ghitza
o sa scartaie si astea mai lasa-le putin ,iti recoman placute de FERMIT si nu mai ai grija scartaitului
unikat45
fermit am avut si tot timpul au scartait... e din cauza faptului ca nu se mai fabrica din compozite cu azbest (periculos, cancerigen)...iata un link care spune ceva..
la noi s-a renuntat la placutele de frana cu azbest ceva mai tarziu.. nu am idee cand..
markko
QUOTE(ghitza @ 27 Jun 2011, 11:30)
o sa scartaie si astea mai lasa-le putin ,iti recoman placute de FERMIT si nu mai ai grija scartaitului
*


Pai tocmai ce spuneam ca cele pe care le-am dat jos si erau puse de vreo 2 saptamani erau de FERMIT si scartiau de iti era rusine sa mai pui frana se uita lumea de pe trotuar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.