Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 12 Gordini
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
tunderbird
QUOTE(Squirrel @ 1 Jul 2013, 12:24)
... Da' tot sunt nițel cârcotaș la îmbinarea culorilor de pe capota motor care aș fi realizat-o prin echidistanță față de muchia acesteia prin translare și nu din segmente drepte… wink.gif Dar tot bine arată!...


Aiurea! Este o simpla eroare de paralaxa cumulat cu influenta indicelui de refractie al ceramicii.
Daca modifici unghiul aparatului foto, muchia va copia chiar si amprenta centrala a capotei oferind un neasteptat efect tridimensional.

In rest, numai de bine!
danut 69-71
Prima roata care a fost pusa pe stand. wub.gif
RawSteel
E nebunie ce se intampla aici.
Sa dea Dumnezeu sa o terminati cu bine si eu sa ma suprapun cu lucrul asta cand vin la bunici sper luna asta sau luna viitoare.

Bagati tare mai baieti ca noi ne uitam aici si admiram lucratura ca la mama ei.
maho
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3839450
...poate se simte (?) ignorat.
danut 69-71
QUOTE(RawSteel @ 2 Jul 2013, 15:49)
E nebunie ce se intampla aici.
Sa dea Dumnezeu sa o terminati cu bine si eu sa ma suprapun cu lucrul asta cand vin la bunici sper luna asta sau luna viitoare.

Bagati tare mai baieti ca noi ne uitam aici si admiram lucratura ca la mama ei.
*


Muncim pe branci, vom reveni si cu poze( Remus).

QUOTE(maho @ 2 Jul 2013, 18:27)

Crezi ca are sens sa-ti incarci memoria cu cei care tund iarba? NEVER EVER. wink.gif
adrian_gtt
danut are si servo gordina??
danut 69-71
QUOTE(adrian_gtt @ 2 Jul 2013, 21:36)
danut are si servo gordina??
*


Nu are servo directie.

Scaunele
harby ;))
Frumoase scaune si de asemenea frumoasa rau masina . wub.gif
adrian_gtt
cea din arges stiu ca are ,sau ma insel..
Ov
Servofrana poate. Servo directie n-are sigur.
BH 59 FIF
GOR-ul are dar nu din nastere.
danut 69-71
Din fabrica este cu servo frana dar nu si servo directie, uite aici.
adrian_gtt
eu parca asa tin minte ca am si vazut borcanul cu lichid.
danut 69-71
In acesta poza din 2010, nu avea servo-directie, garantat.
adrian_gtt
si eram ferm convins ca avea sad.gif

4 Jul 2013, 08:20:
bara antiruliu de pe spate ai masurat-o?
danut 69-71
Crezi ca am avut timp sa masor toate subansamblele de pe masina, te indoiesti ca nu-i ce trebuie?

Rotile cu tot cu capace.
remusro
Desi nu prea mi-a placut la inceput, trebuie sa recunosc ca parasolarul ala incepe sa imi placa!! cool.gif

user posted image

user posted image
danut 69-71
Totusi trebuie facut mai mic parasolarul.
Hack
Arata foarte bine masina, felicitari! aplauze.gif
danut 69-71
Multumesc, mai sunt ceva retusuri de facut pana sa fie gata de scos la strada.
remusro
Danut, carligul fata trebuie mai lung, sa iasa imediat in fata farului, cu bucla orizontala.
cezardacia
Am si eu o intrebare: Cum de poti avea SV 16 DAN la mai multe masini?
remusro
QUOTE(cezardacia @ 4 Jul 2013, 11:34)
Am si eu o intrebare: Cum de poti avea SV 16 DAN la mai multe masini?
*



Numarul e pus de vrajeala, masina va apartine familiei Azoitei si va fi inscrisa curand la Bucuresti. Fie B 73 GDN, fie B 73 AZO.

BH 59 FIF
QUOTE(danut 69-71 @ 4 Jul 2013, 08:13)
In acesta poza din 2010, nu avea servo-directie, garantat.
*



Nu contest Danut dar uite smile.gif. Repet, NU CONTEST FAPTUL CA SERVODIRECTIA N-AVEA CE CAUTA PE MASINA ASTA SI CA AIA DIN UZINA N-AU GANDIT-O NICIODATA ASA. Din pacate ]n-am avut pana acum ocazia de a vedea live masina insa din cate am inteles adaptarile pentru montarea instalatiei de servodirectie de R20 erau mai mult decat evidente si grosolan facute.

P.S: Ca sa nu apara discutii ulterioare, fazele din articol sunt in proportie covarsitoare aberatii (ma refer la alea cu masina de teste si faptul ca-i singura Gordina din lume cu servodirectie). Articolul e din mai 2001.

Revenind la chestiuni mai importante (cel putin pentru mine unu'), masina arata intr-un mare fel. Felicitari, domnilor. Poate (Sper ca) reusesc sa dau o fuga pana la Suceava inainte sa-si schimbe barlogul smile.gif .

@adrian_gtt: Bara spate e de 24 mm, deci e cea stock (l-am pus eu s-o masoare acum ceva vreme dar a uitat intre timp smile.gif ).
remusro
In articol se mentioneaza geamuri electrice (intre alte prostii). De unde atata? Nici vorba sa fie asa ceva la Gordini.

Ele toate au avut servo frana ca echipare standard din fabrica, atat. Restul, inclusiv servo-directie, geamuri electrice, masina de cafea in torpedou, claxon pe 6 voci, rulote sau covor persan inauntru sunt basme. laugh.gif
adrian_gtt
multumesc bf 59 FIF!asa am avut si eu bara de 24 ,era de la un fuego 2,0 benzina.nu se inclina deloc pe viraje tongue.gif

4 Jul 2013, 15:19:
eu asa zic ca gordini din arges are servodirectie,parca m-am uitat pe la roata si am vazut conductele.asta era prin 1998 cind aveam dacia si le studiam reciproc la vtm ,ca spectatori.adica acum 14 ani!
tunderbird
Eu cred ca o scurta discutie telefonica cu nea Nicu Iordache, ar spulbera dilema aceasta.
danut 69-71
QUOTE(cezardacia @ 4 Jul 2013, 13:34)
Am si eu o intrebare: Cum de poti avea SV 16 DAN la mai multe masini?
*



Acel numar patrat il am de cand aveam Dacia 1100. tongue.gif
QUOTE(BH 59 FIF @ 4 Jul 2013, 15:05)
Nu contest Danut dar uite smile.gif. Repet, NU CONTEST FAPTUL CA SERVODIRECTIA N-AVEA CE CAUTA PE MASINA ASTA SI CA AIA DIN UZINA N-AU GANDIT-O NICIODATA ASA. Din pacate ]n-am avut pana acum ocazia de a vedea live masina insa din cate am inteles adaptarile pentru montarea instalatiei de servodirectie de R20 erau mai mult decat evidente si grosolan facute.

P.S: Ca sa nu apara discutii ulterioare, fazele din articol sunt in proportie covarsitoare aberatii (ma refer la alea cu masina de teste si faptul ca-i singura Gordina din lume cu servodirectie). Articolul e din mai 2001.

Revenind la chestiuni mai importante (cel putin pentru mine unu'), masina arata intr-un mare fel. Felicitari, domnilor. Poate (Sper ca) reusesc sa dau o fuga pana la Suceava inainte sa-si schimbe barlogul smile.gif .


*



Multumesc Alin, fiecare poate declara ce doreste, ele nu aveau din fabrica servo-directie.

Te astept la Suceava luna asta sa facem o tura. sofer5.gif
QUOTE(adrian_gtt @ 4 Jul 2013, 17:15)
eu asa zic ca gordini din arges are servodirectie,parca m-am uitat pe la roata si am vazut conductele.asta era prin 1998 cind aveam dacia si le studiam reciproc la vtm ,ca spectatori.adica acum 14 ani!
*


OK, o fi avut servo-directie sau poate are, sincer chiar n-are nicio importanta.

R 12-le de SUA aveau si aer conditionat, mie nu-mi cad galoanele fara. wink.gif

5 Jul 2013, 01:13:
Mai completam cu poze.
adrian_gtt
bestia sta la pinda! victorie.gif
Ov
recunosc cu mana pe inima ca-s invidios sad.gif
remusro
QUOTE(Ov @ 5 Jul 2013, 08:55)
recunosc cu mana pe inima ca-s invidios sad.gif
*



E bine Ov, confesiunea este terapeutica. icon_mrgreen.gif
danut 69-71
QUOTE(Ov @ 5 Jul 2013, 10:55)
recunosc cu mana pe inima ca-s invidios sad.gif
*


Recunosc acest gen de invidie wub.gif sunt mandru si simt ca este una constructiva...vei avea ocazia sa te dai cu ea la Bucuresti. tongue.gif

Sa fim sinceri si tu ai cu ce te mandri. wink.gif
danut 69-71
QUOTE(remusro @ 4 Jul 2013, 13:24)
Danut, carligul fata trebuie mai lung, sa iasa imediat in fata farului, cu bucla orizontala.
*


Pe care dintre ele il preferi? ohmy.gif
Ov
nu
BH 59 FIF
Daca schimbati carligul nu mi-l vindeti mie pe ala vechi?
danut 69-71
QUOTE(BH 59 FIF @ 7 Jul 2013, 20:47)
Daca schimbati carligul nu mi-l vindeti mie pe ala vechi?
*


Ti-l dau, nu-i bai.
Am mai avut unu identic si l-am taiat prea scurt atasez foto, n-am luat in calcul proiectoarele si nu am crezut ca nu-l pot pozitiona dupa bunul plac... acum voi face altul sad.gif

roby_1300_rap
domnu Danut tin sa va felicit pentru lucrare extraodinara , de cand am vazut-o la sv masina s-a schimbat extraordinar , va felicit pentru munca si sufletul depus in ea ,sper si eu sa ajung macar la jumatatea drumului cu a mea smile.gif blush.gif wub.gif
danut 69-71
QUOTE(roby_1300_rap @ 8 Jul 2013, 00:33)
domnu Danut tin sa va felicit pentru lucrare extraodinara , de cand am vazut-o la sv masina s-a schimbat extraordinar , va felicit pentru munca si sufletul depus in ea ,sper si eu sa ajung macar la jumatatea drumului cu a mea smile.gif blush.gif  wub.gif
*


Multumesc Roby, cu siguranta iti vei vedea si tu visul implinit. wink.gif
remusro
Haitana a iesit putin la bronzat azi. post-336-1110552489.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
danut 69-71
Doar atat? wacko.gif
remusro
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
Ov
eu acu' observ: de ce i-ati pus priza de aer? sad.gif
remusro
QUOTE(Ov @ 9 Jul 2013, 10:10)
de ce i-ati pus priza de aer? sad.gif
*



Aoleo, mare nevoie avea saraca de priza aia de aer... Daca ai sti cum sug aer trompetele alea de la carburator... Deci, daca ai bagat degetul in carburator, ai ramas fara el!!

Capota aia care era pe masina nu era a ei, a fost schimbata in trecut si aia care au schimbat-o nu au avut capota de Gordini, cu taietura de priza. Pentru ca masina avea nevoie mare de aer, s-au apucat sa dea gauri in mastile de faruri, gaurele mici si f multe, ca sa o ajute sa-si traga aerul. Au facut si niste gauri in contra-aripi ca sa o ajute sa-si traga aer.

Noi am astupat garuile alea facute artizanal in contra-aripi si desigur am schimbat si ochelarii aia traforati. Acuma, cu priza, va fi mult mai bine, saraca avea mare nevoie de ea.

Sa nu mai zic ca priza care e acum pe masina e originala de Gordini, m-a costat vreo 170 euro saraca... blink.gif Si nu le gasesti sa dai cu tunul. wacko.gif
Ov
Credeam ca era originala capota fara priza. In cazul asta e ok smile.gif

In orice caz priza aia nu cred ca e sa traga carbelitoarele mai mult aer ci sa se creeze un curent puternic de aer sa scoata caldura de langa galeria de evacuare ca in final aerul tras sa fie mai rece.

Ar fi interesant daca ati putea afla de undeva sigur 100% daca motorul a fost pus din fabrica. Recunosc ca am facut si eu niscaiva sapaturi si cred ca sunt sanse ca masina sa fi venit fix asa tinand cont de anul de fabricatie al masinii, intervalul de fabricatie pt 12 gordini, intervalul de fabricatie al lui 17 gordini si seria motorului tongue.gif
remusro
Deci, ca sa fiu si mai clar: priza de aer nu are rol decorativ, si nici nu este ca sa prinda aer rece de afara si sa mai raceasca motorul.

Este de fapt un aspirator de aer, prin care carburatoarele isi trag aer. La cat volum de aer trag acele Weber-uri, mastile si partea deschisa de sub masina nu sunt de ajuns, ele tragand aer si prin priza de capota. Daca motorul e turat si acoperi priza cu mana, simti ca iti trage mana inauntru, ca la aspirator.
Ov
QUOTE(remusro @ 9 Jul 2013, 11:26)
nici nu este ca sa prinda aer rece de afara si sa mai raceasca motorul.

*



nu am zis ca e pentru racirea motorului. Am zis ca e sa nu traga carburatoarele aer CALD smile.gif

Aerul rece e mai dens, de unde rezulta un continut mai mare de oxigen prin urmare se poate obtine o ardere mai buna (bagand evident si mai multa benzina) in acelasi volum
Albert Einstein
QUOTE(Ov @ 9 Jul 2013, 11:10)
eu acu' observ: de ce i-ati pus priza de aer? sad.gif
*



Frate, ce carcotas...! laugh.gif
4x4
Cand e gata pune poze si cu interiorul. Pana acum arata perfect.
adrian_gtt
i-o place aerul de suceava? tongue.gif
BH 59 FIF
Ati luat si piesele de legatura dintre priza si carburi (tavita de sub priza cu scurgere, conducta si caracasa aia ingusta de filtru)? Daca da si e posibil, posteaza te rog Danut o poza cu tavita aia ca vreau sa vad ceva.

P.S: Uitasem smile.gif, pune priza invers ca parca asa-i sta bine la Gordina smile.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.