Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 12 Gordini
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
maho
Produsele moderne (nu doar auto) nu sunt facute sa te tina "o viata" - macar cateva zeci de ani; asta e societatea actuala, de consum. Sa vad eu un logan (ca sa dau doar un exemplu) care tine 30-40 de ani, ca o dacie. La pulivara...
Ma rog, nici oamenii nu-s toti la fel, ar fi culmea (si plictisitor).
danut 69-71
Am incheiat un alt capitol:

Instalatia electrica care era varza, fire montate aiurea, culori amestecate, n-au respecatat absolut nimic...ma gandeam ca doar in Romania se intampla asa ceva.

Fatza, spatele si compartimentul motor sunt "boboc" wub.gif

A mai ramas si zona bord unde-i dezastru. wacko.gif

Remus va pune poze mai detaliate.
Ov
Daca ajunge in Bucuresti asa cum am inteles, sper s-o vad si eu la vreun eveniment Retromobil sa vad ce-a iesit din ea. Sunt convins ca e mega misto.
remusro
Munca de Sisif, pe bune.

Stau si ma intreb cum mergeau aia cu improvizatiile la instalatia electrica. Putea sa ia foc draq masina. mad.gif

user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image

31 Aug 2013, 11:42:
Poate imi raspunde cineva ca mai am vreo 30 poze dar sistemul nu ma lasa sa le torn pana nu apare un raspuns de la altcineva.
cdadan
Raspund eu. blush.gif
remusro
Merci mult! smile.gif

user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image
user posted image
user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image
user posted image user posted image user posted image


Ma mai ajuta cineva cu un raspuns rog frumos? rolleyes.gif
megyes raul
Raspund eu!
Foarte frumoasa masina!! blush.gif
remusro
Am mai gasit poze.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
danut 69-71
QUOTE(maho @ 30 Aug 2013, 11:50)
Produsele moderne (nu doar auto) nu sunt facute sa te tina "o viata" - macar cateva zeci de ani; asta e societatea actuala, de consum. Sa vad eu un logan (ca sa dau doar un exemplu) care tine 30-40 de ani, ca o dacie. La pulivara...
Ma rog, nici oamenii nu-s toti la fel, ar fi culmea (si plictisitor).
*


Ca tot vorbim de calitate, hai sa vedeti cum au rezistat portierele si nu numai de pe Dacia 1300 din 1969 cu seria de caroserie 0002

QUOTE(Ov @ 31 Aug 2013, 13:01)
Daca ajunge in Bucuresti asa cum am inteles, sper s-o vad si eu la vreun eveniment Retromobil sa vad ce-a iesit din ea. Sunt convins ca e mega misto.
*


Masina nu este facuta pentru a participa la concurs de eleganta, e o HAITANA la care sa-i dam numai morti in gura.

Normal m-am ingrijit ca totul sa fie boboc, functional si facuta cu simt de raspundere.
Instalatia electrica mi-a mancat zilele, mi-am pus mainile in cap cand am vazut cum au fost inversate culorile pe mufe, melcul la motorasul de parbriz...sa nu va ganditi ca eu am facut legaturile, am antrenor, nea Moro imi leaga firele, le imperecheaza si eu cu finisarile care sunt cel mai ucigatoare.
Omul este super priceput, implineste la anul 80 de ani si colaborez cu el de cel putin 22 de ani radmasa.gif am imbatranit si eu odata cu el. wink.gif
maho
Beton !
Dar nici cu a mea (care-i ceva mai "tanara") nu mi-e rusine, fa-i o vizita, astept pareri.
smile.gif
Ov
Danut, la masini esti tatic da' la poze esti muci. Pune si tu aparatul ala pe macro cand faci poze de aproape ca sa se inteleaga ceva.
remusro
QUOTE(Ov @ 1 Sep 2013, 09:44)
Danut, la masini esti tatic da' la poze esti muci. Pune si tu aparatul ala pe macro cand faci poze de aproape ca sa se inteleaga ceva.
*



Pai el face poze cu mobileanu'... rolleyes.gif Care aparat, sefu'? radmasa.gif
Ov
sa-si schimbe telefonu atunci. Al meu face niste poze brici si de departe si de aproape si nu-i cine stie ce "scula":



cosmin_2300
Remus, într-o poză, cablul de alimentare a ELV (sau cel puțin asta cred că este) pare să atingă "elicea" și s-ar putea rupe pe viitor. unsure.gif
remusro
QUOTE(cosmin_2300 @ 1 Sep 2013, 12:57)
Remus, într-o poză, cablul de alimentare a ELV (sau cel puțin asta cred că este) pare să atingă "elicea" și s-ar putea rupe pe viitor.  unsure.gif
*



Danut, baga mare si rectifica aceasta situatie. Merci Cosmin!
danut 69-71
QUOTE(Ov @ 1 Sep 2013, 11:44)
Danut, la masini esti tatic da' la poze esti muci. Pune si tu aparatul ala pe macro cand faci poze de aproape ca sa se inteleaga ceva.
*



Nu poti fi " Tatic " in toate, daca ar fi sa fac arta si in foto atunci o lucrare de restaurare ar dura vreo 2-5 ani si cei pasionati de fotografie ar muri de foame.
Diviziunea muncii isi spune cuvantul, toate pozele sunt facute cu telefonul, este mult mai la indemana decat sa car scula dupa mine, pe viitor le voi face mai clar.
QUOTE(cosmin_2300 @ 1 Sep 2013, 14:57)
Remus, într-o poză, cablul de alimentare a ELV (sau cel puțin asta cred că este) pare să atingă "elicea" și s-ar putea rupe pe viitor.  unsure.gif
*


Nu atinge, este doar o iluzie optica...garantez.
tunderbird
QUOTE(danut 69-71 @ 2 Sep 2013, 09:14)
Nu poti fi " Tatic " in toate, daca ar fi sa fac arta si in foto atunci o lucrare de restaurare ar dura vreo 2-5 ani si cei pasionati de fotografie ar muri de foame.


Evident, modestia este inca o virtute pentru un artist!
dacia_gpg
Domnule Danut nu v-ati gandit si la sistemul cu rola intinzatoare si fulie dubla ca la 12,17 Gordini?
danut 69-71
QUOTE(dacia_gpg @ 2 Sep 2013, 14:29)
Domnule Danut nu v-ati gandit si la sistemul cu rola intinzatoare si fulie dubla ca la 12,17 Gordini?
*


Nu, nu m-am gandit...anul trecut nu am vazut in Franta niciun Gordini cu rola intinzatoare, nici macar pe R 17 G al Lui Jean pierre. nedumerire.gif
dacia_gpg
Cine-i asta Ion Pireu? biggrin.gif
tunderbird
Nu cumva ai vrut sa spui "piatra" in loc de "pireu"?
remusro
Jean Pierre e probabil cel mai mare cunoscator de masini Gordini in viata. L-am intalnit impreuna cu Danut la intrunirea R12 de la Chatre, in 2012. Cand Danut a venit cu Dacia verde (cu stickurile pe ea, sic! icon_mrgreen.gif ).

tunderbird
Jean Pierre si mai cum?
Ov
stickurile erau usb?
danut 69-71
Cablul si iluzia despre care discutam.

Aseara in jurul orelor 22.00, OV mi-a trimis o namila de caine sa-mi distruga bordul, pentru a ma convinge sa pun o plansa originala pe care mi-o dadea cu titlu gratuit. radmasa.gif ...te credeam om serios, nu stiam ca te tii de shotii. biggrin.gif

Probabil acest Renault 12 Gordini este fabricat in 1972, are gaura in caroserie pentru frana de mana sub bord si ceasurile sunt 19 Dec 1971.
Ov
daca a reusit sa-si duca la bun sfarsit misiunea sa-i dai un ciolan din partea mea icon_mrgreen.gif
harby ;))
QUOTE(danut 69-71 @ 3 Sep 2013, 21:17)
Cablul si iluzia despre care discutam.

Aseara in jurul orelor 22.00, OV mi-a trimis o namila de caine sa-mi distruga bordul, pentru a ma convinge sa pun o plansa originala pe care mi-o dadea cu titlu gratuit. radmasa.gif ...te credeam om serios, nu stiam ca te tii de shotii. biggrin.gif

Probabil acest Renault 12 Gordini este fabricat in 1972, are gaura in caroserie pentru frana de mana sub bord si ceasurile sunt 19 Dec 1971.
*


A iesit super compartimentul motor , se vede lucrul profesionist ! Felicitari si respectele mele ! wub.gif
Apropo , Gordini-ul este din 72? Unde este pozitionata frana de mana ? Adica banuiesc ca nu o are sub bordul care nu exista smile.gif /


QUOTE(Ov @ 4 Sep 2013, 09:47)
daca a reusit sa-si duca la bun sfarsit misiunea sa-i dai un ciolan din partea mea icon_mrgreen.gif
*


Daca mai e nevoie , mai aduc si eu doi dulai ca ala micu' radmasa.gif
cosmin_2300
QUOTE(danut 69-71 @ 3 Sep 2013, 22:17)
Cablul si iluzia despre care discutam.
*


Din poza de pe pagina anterioară se vedea ca și cum atingea deja în ELV, dar, ce-i drept, este la distanță mare de el. Scuze că te-am făcut să pierzi timpul cu (re)verificatul cablului.
danut 69-71
wink.gif)+4 Sep 2013, 14:02-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 4 Sep 2013, 14:02)
A iesit super compartimentul motor , se vede lucrul profesionist ! Felicitari si respectele mele !  wub.gif
Apropo , Gordini-ul este din 72? Unde este pozitionata frana de mana ? Adica banuiesc ca nu o are sub bordul care nu exista smile.gif /
Daca mai e nevoie , mai aduc si eu doi dulai ca ala micu'  radmasa.gif

*


Multumesc de aprecieri...pe acte scrie 1973, posibil in 73 sa fie inmatriculata.
Frana de mana este intre scaune...trimte si dulaii tai le dau si lor de mancare. wub.gif

QUOTE(cosmin_2300 @ 4 Sep 2013, 22:31)
Din poza de pe pagina anterioară se vedea ca și cum atingea deja în ELV, dar, ce-i drept, este la distanță mare de el. Scuze că te-am făcut să pierzi timpul cu (re)verificatul cablului.
*


Nu m-ai facut sa pierd timpul aiurea... pozele nu reflecta realitatea niciodata, orice critica e binevenita (cele rautacioase se simt), este posibil sa-mi mai scape cate ceva...de multe ori m-am corectat si dupa vizionarea pozelor, mai multi ochi vad mai bine decat doi. cheers.gif
Cine nu munceste nu greseste. coolspeak.gif
remusro
user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
Elf-Gordini
4x4- 113cp/6.250 rpm este varianta de strada.
160cp/7200 rpm, varianta de raliu.
185cp, cum este a lu' Danut, au fost construite special, pentru circuit.
Sa nu facem comparatie intre o masina de raliu/circuit si o masina de strada, este cu totul altceva.
Hormonelul
Danut, francezilor cand le arati evolutia ? smile.gif
Ov
4x4 ??? Tu de unde ai mai rasarit?
Hormonelul
E proaspat smile.gif are o postare !

Face o confuzie probabil cu SINPAR-ul smile.gif
4x4
Plansa de bord o lasi asa sau o dai cu o vopsea mata?
danut 69-71
QUOTE(Hormonelul @ 6 Sep 2013, 12:53)
Danut, francezilor cand le arati evolutia ?  smile.gif
*


Cande ne va permite timpul le vom prezenta si evolutia acestui Gordini.

Acum lucrez pe 2 fronturi si R12 G si 00002...mai am si casa si familie.

QUOTE(4x4 @ 6 Sep 2013, 15:47)
Plansa de bord o lasi asa sau o dai cu o vopsea mata?
*


Bordul ramane asa la nuanta originala de aluminiu.
Am scos-o la aer, am dat o tura cu ea. wub.gif wub.gif wub.gif
Elf-Gordini
"Ovidiu", "4x4" este userul de mai sus si eu incercam sa-i explic cum sta treaba. A postat el ceva, dar intre timp sa sters.
Hormonelul-Ne cunoastem, sunt vechi pe forum. Numai bine
remusro
Deci, da. wub.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
harby ;))
QUOTE(remusro @ 6 Sep 2013, 22:28)
Deci, da. wub.gif

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
*


Pur si simplu superb ! wub.gif
remusro
Mai este...

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
4x4
Anul 2011

user posted image

... 2013

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

It's a kind of magic...

user posted image

user posted image

user posted image

aplauze.gif
adrian_gtt
felicitari!!
remusro
Wow, ce tare ai fost 4 x 4!!

Ce paralela frumoasa ai facut, multumesc mult de tot. Ti-a luat ceva timp sa rascolesti printre pozele vechi, sa le salvezi si sa le re-afisezi...

M-ai lasat fara cuvinte cu acest gest, pe bune! wub.gif Impresionant.

Este ceva diferenta intre 2011 si 2013... biggrin.gif
sorin_maican20
Buna seara,

Am citit toate cele 25 de pagini. Masina este extraordinara.
Vazusem si restaurarea Daciei dlui Remus si eram sigur ca si aceasta masina va fi fantastica.

Felicitari pentru rezultatul obtinut, si, daca in viata as putut face ce imi place, as fi ales sa fiu ucenicul dumneavoastra. Invatam ca pentru rezultate deosebite trebuie sa muncesti din greu.

Asa pasiune pentru detalii n-am prea vazut la multi romani.

Succes in continuare!
cdadan
QUOTE(sorin_maican20 @ 8 Sep 2013, 23:24)
Vazusem si restaurarea Daciei dlui Remus
*


huh.gif
sorin_maican20
Cu scuzele de rigoare:

Vazusem si restaurarea Renault-ului 12 al dlui Remus.
danut 69-71
QUOTE(sorin_maican20 @ 9 Sep 2013, 00:39)
Cu scuzele de rigoare:

Vazusem si restaurarea Renault-ului 12 al dlui Remus.
*


Stai linistit, multi confunda un R 12 cu o dacie.
Ov
QUOTE(Elf-Gordini @ 6 Sep 2013, 22:49)
"Ovidiu",  "4x4" este userul de mai sus si eu incercam sa-i explic cum sta treaba. A postat el ceva, dar intre timp sa sters.
*



mii de scuze, am inteles prost blush.gif
mitza93
Interesant
UXE
wub.gif wub.gif wub.gif speechless
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.