Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vitezometru blocat la 40 km/h
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vld22
sad.gif azi mi s-a blocat vitezometru la 40 ,i-am scos cablul de la spate si tot nu revine..precizez ca este pe injectie masina si are mufa de plastic in spate si jum din ea este rupta,va treb sa inlocuiesc cablu,dar totusi ce sa fac cu vitezometru?s-a stricat ?sau este blocat si mai exista vreo sansa sa-si revina
vespukci
Salut

Scoate cablul din cutie, si invarte de el, si vezi daca se roteste vitezometrul in bord!
Daca se roteste la 180 de grade, s-a dus vitezometrul!
Al meu a ramas la 120 si sanatate, dupa ce am schimbat cablul se roteste incontinuu, e dus!

Bafta!
vld22
pai cablu se invarte,l-am scos de la vitezometru ca abia se ridica peste 40,dar am precizat ca mufa de plastic de la cablu este pe jum rupta si nu mai sta bine pe ceas..nu stiu cum sa fac,ma bate un gand sa ma duc la dezmembrari sa iau un ceas..dar stau si ma gandesc in acelasi timp daca nu cumva isi revine asta




revin cu noutati:imi indica cati km parcurg,dar acul nu se clinteste deloc wacko.gif ce sa fie?
vespukci
Salut

Incearca cu alt cablu, e vreo 15 lei.
Daca tot nu merge schimba ceasul!

Bafta!
vld22
am sa incerc..azi ma duc sa vad totusi de un kilometraj dar as incerca sa pun unul tip vechi si sa schimb si cablul potrivit pentru el..dar oare merge?
ce modificari ar treb sa fac?la cutia de viteze oare mufa este la fel??
ghitza
Pai de ce sa pui model vechi?ca se gaseste si modelu nou si la bursa daca cauti ,a cutie se potrivesc la ceas sunt diferite cablurile cel vechi de cel nou
cielo99
Scoate vitezometrul din bord, spala-l cu benzina si unge-l dupa aceea cu ulei de mecanisme fine si in 90% din cazuri se rezolva asa. De obicei se incleiaza vaselina siliconica pe mecnisme cand face asa.
vld22
am sa desfac bordul azi sa scot ceasul sa vad ce are..voi reveni cu vesti..bune sper
george.cristian
vitezometrul are in spate un arc si cred k ti s.a rupt, de aia nu mai trage acu' (dak acul se invarte ca elicea sigur este rupt)
Iantela
auzi, am si eu o intrebare. Cum scot cablub din cutie? trag de el sau cum? am vazut ca are un surub, il dau jos si dupa ce fac? trag de el pur si simplu? Ca la mine vitezometrul nu merge mai mult de 80 km/h. Si in spate la ceas cum iese, prin desurubare?
sebymesteru
pe cutie ai surubul ala care sa perpendicular pe cablu,il desfaci pe ala aproape de tot ca sa fi sigur si apoi tragi de cablu,ar trebui sa iasa. Daca nu iese,cu un patent sau ceva asemanator,prinzi usurel de piesa de aluminiu din capatul cablului care intra in cutie si incerci sa rotesti usor de ea si in acelasi timp sa si tragi sa iasa. S-ar putea sa-ti iasa cu tot cu piesa de teflon care e in cutie,la mine asa a iesit,nu-i bai,daca e asa,o dai pe aia jos de pe cablu si o bagi inapoi in cutie,tinand cont de gaura laterala pe care o are si prin care trebuie sa-ti treaca surubul de blocare a cablului. Sus la vitezometru,bagi mana in spatele ceasurilor si ai o piulita olandeza trasa pe cablu si infiletata pe ceas. Ar fi preferabil sa retii cat de stransa a fost si cand remontezi sa o strangi cam tot asa,sa n-ai surprize apoi. Daca tot dai cablul jos si este bun sau daca cumperi unul nou,ar fi indicat sa bagi o seringa de ulei mai subtirel intre cablu si camasa lui,ii va mari durata de viata si nu va face zgomot peste timp. Cand il montezi inapoi,incearca sa-l pui in asa fel sa nu aibe bucle prea stranse acolo unde e cazul,ci cat mai line,mai deschise,cauza banuiesc ca o ghicesti tongue.gif . Spor la treaba!
5trepte
Postez si eu aici urmatoarea problema,este asemanatoare(nu mai vreau sa deschid alt topic).Am o dacie 1310 TX care a venit din fabrica cu "Ceasurile fara turometru"(sunt foarte defecte) stiti voi cele cu 160km in bord.Asa acum eu as vrea sa pun ceasurile cu vitezometru.Se poate face acest lucru,dar sa mearga si vitezometrul si indicatorii(apa,ulei,baterie,benzina)???
maho
QUOTE(5trepte @ 13 Dec 2011, 19:18)
"Ceasurile fara turometru"(sunt foarte defecte) stiti voi cele cu 160km in bord.Asa acum eu as vrea sa pun ceasurile cu vitezometru.Se poate face acest lucru,dar sa mearga si vitezometrul si indicatorii(apa,ulei,baterie,benzina)???
*


Pai hotaraste-te, sunt fara turometru, sau defecte? Vitezometru au toate.
5trepte
QUOTE(maho @ 14 Dec 2011, 11:56)
Pai hotaraste-te, sunt fara turometru, sau defecte? Vitezometru au toate.
*


Scuze drag coleg.M-am incurcat.Deci vreau sa pun cu turometru (sti tu).Se poate?
maho
Se poate, cred ca poti gasi pe la "imbunatatiri". Eu personal nu am turometru (nici ceasuri pt. apa/ulei, doar martori luminosi) si nu ma deranjaza cu absolut nimic; in definitiv nu ma uit cate rot./min. am, de fiecare data cand schimb vitezele, prefer sa ma uit la drum, si sa "ascult" turatia. Cu cat mai "cheala", cu atat mai putine batai de cap.
5trepte
QUOTE(maho @ 14 Dec 2011, 15:55)
Se poate, cred ca poti gasi pe la "imbunatatiri". Eu personal nu am turometru (nici ceasuri pt. apa/ulei, doar martori luminosi) si nu ma deranjaza cu absolut nimic; in definitiv nu ma uit cate rot./min. am, de fiecare data cand schimb vitezele, prefer sa ma uit la drum, si sa "ascult" turatia. Cu cat mai "cheala", cu atat mai putine batai de cap.
*


Ai foarte mare dreptate,mai bine cheala cine stie poate mai distrage atentia.In fine ,mie unul imi plac foarte mult cele cu turometru si de aceea vreau sa le pun.Sunt preferatele mele. biggrin.gif
5trepte
Masina mea nu are din dotare mufa pentru turometru la spate.Dupa cum stiti modelul de ceasuri pe care il detin are 2 randuri de mufe iar cele cu turometru 3 ,deci ce se poate face ??se mai pot adapta???
Lucian MC
Se poate,un electrician tio va rezolva rapid.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.