Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema redresor !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihai2692
Salut.
Astazi am pus bateria la incarcat...am bagat redresoru in priza...am conectat bornele si am observat ca deja incepe putin sa fiarba bateria...dupa aceea s`a auzit un clank ca si cum ar fi decuplat redresoru si nu mai fierbea...dupa 5 secunde iar a cuplat si a inceput sa fiarba...deci incarca 2 min si dupa se declanseaza cateva secunde...am legat bornele la un bec si nu s`a aprins decat dupa ce am pus bornele pe baterie...iar acul acela de la redresor urca putin dupa aceea coboara...asa face de 4 ore...redresorul inainte mergea foarte bine dar nu l`am mai folosit de 1 an.
krapcarasu
posibil ca bateria sa fie incarcata si atunci e normal sa faca asa; la fel se poate ca bateria sa fie la sfarsitul vietii, masoara tensiunea pe ea
bygy007
ar trebui vazut si curentul , posibil sa fie vre-o siguranta termica de aia incarca in pauze
mihai2692
Dupa 8 ore la incarcat nu avea deloc curent in ea...cred ca are un scurt in ea...stie cineva cum pot sa o refac ?
bygy007
daca nu sint probleme cu redresorul si esti SIGUR ca bateria este problema atunci dupa ce ai descris numai cu ALTA rezolvi problema
SuperSolenza
Ma ajuta si pe mine cineva cu o problema?am pus pe bateria pe un redresor,si din neatentie am pus invers firele.a facut un mic scurt.am luat repede firele de pe baterie,dar nu mai incarca.se aprinde un bec care indica ca sunt legaturile inverse sau suprasarcina.e posibil sa se fi ars?poate sa aiba inauntru o siguranta care sa se fi ars?daca nu are siguranta s-ar mai putea face ceva?un raspuns va rog!
bygy007
baga si tu poze cu el , fata verso
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.