Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablu ambreaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ihdr
imi poate spune si mie cineva cum montez un cablu de ambreaj la o dacie 1310 ? ca am loat cablul si nu stiu din ce capat sa il desfac sa il bag prin acea gaura de la pedala in afara ..
ghitza
Desfaci de la pedala si pe urma mergi afara si desfaci de la furca cutiei,la remontare faci invers,il bagi de la motor catre pedale prin gaura din peretele de foc unde ai si o garnitura acolo ,montezi la pedala si pe urma la furca de la cutie si faci reglaju bineinteles
bashtalu
se prinde greu la pedala? mi s-a rupt cablul in noaptea asta si sa ma pregatesc pentru weekend sa pun altul
ghitza
Nu ,doar ca e pozitia mai nasoala,pentru usurare iei pedala jos de pe axu pedalelor(scoti siguranta de pe partea cu pedala de ambreiaj si tragi pedala de pe ax)montezi cablu pe pedala prin acel bolt micut dupa care repui pedala pe ax si pui siguranta la ax si gata treaba dupa care mergi si montezi cablu la cutir si faci reglaju,bafta
lucifer
Recomand si cumpararea kitului de montaj ( saibe de plastic , boltul acela care vine prins de pedala , bucsa de cauciuc cat si cea metalica prin care trece cablul in locul unde vine prins de cutia de viteze ) se gasesc in set la magazinele de piese in niste pungulite .
Daca tot se demonteaza e pacat ca pentru cativa lei in plus sa nu pui totul nou , mai ales ca la pedala eu unul am strambat tabla in care vine cablul si s-au strambat si saibele acelea , ca si metoda cu pedala scoasa de pe ax e o metoda mai buna , cu ea montata nu e loc deloc daca mai ai si bord Cn , nu se vede nimic , totul pe pipaite smile.gif si sa fi atent la arcuri cum au fost prinse ! Spor la lucru !
bashtalu
salutare,

s-a dovedit ca schimbarea cablului de ambreiaj nu a fost asa o joaca de copil.
cu greu l-am scos pe cel vechi si am montat unul nou, insa problema a aprut la stragerea piulitei de la furca de ambreiaj. am strans-o la maxim si din pacate la apasarea pedalei nu se intampla nimic. se poate ca furca aceea care intra in cutie sa se fi defectat? practic in cutie acea furca ce angreneaza? daca s-a stricat, cum se remediaza? se da cutia jos?

astept niste sfaturi de la cine a mai facut asa ceva, va trebui sa o tractez pana la un mecanic ca alta sansa nu am

multumesc

24 Jul 2011, 20:15:
problema e ca s-a rupt ceva la furca aia de care este prins cablul

remediul care ar fi?
nikuniku
bashtalu cutia de viteze data jos si schimbata furca de la rulmentu de presiune,cand ai inlocuit ambreiaju ai pus si rulmentu de presiune sau a ramas pe langa masina si a ajuns la gunoi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.