Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cablu capota rupt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Laurentziu83
Nu stiu daca s-a mai discutat sau nu, eu n-am gasit.
La dacia de acasa s-a rupt sau a sarit cablul de la capota. acum as vrea un sfat despre cum sa desfac capota de la motor. Mentionez ca modelul e 1998, printre ultimele fara zambetul lui Iliescu.
am incercat sa trag cu patentul de cablu, in speranta ca n-a sarit de la articulatie, ci de la prindere, dar n-a mers in nici un fel. Am incercat sa trag in sus de capota, dar daca incercam mai mult cred ca o indoiam. Alte idei?
Mentionez ca trebuie sa curat carburatorul ca nu mai tine relantiul si cam am nevoie sa ajung acolo.
Marius Adrian
Am patit si eu asa ceva, dar dacia mea este 1300 model '79. Deci am luat un prieten si am tras unul din stanga si unul din dreapta dar nu in sus, ci spre botul masinii. Cand se departeaza putin de masca de la calorifer o ridici si ar trebui sa mearga. Bafta!
Seba
Daca nu reusesti prin tragerea capotei te bagi sub masina si cu o tija impingi ca in desen. Mai complicat dar...(scuze pentru calitatea imaginii).
Succes!
adumitrachy
Cel mai usor e cum a zis Marius Adrian.Si eu tot asa am facut.
torvalds
io zic sa tragi de ea ... e mai simplu si merge sau daca nu ... las-o intro zona rau famata de prin orasul tau si o sa tzio deschida nishte binevoitori smile.gif, dar ai grija ca s-ar putea sa ramai fara baterie smile.gif
ai grija si trage tare de ea tre sa cedeze ...
Laurentziu83
Mersi de idei. am rezovat cu metoda trasului pe ambele parti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.