Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mojneagu' meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
kum
Hai sa-mi fac si io de ras mojneagu' smile.gif

Laureate din 2005
km parcursi cca. 70000

Defecte (din vina lui):
- tacanit bord (nu, nu eu) => schimbat bordul pe garantie pe la 9000 de km (de aia arata 60000km tongue.gif ). Tacanitul rezista, dar, iesita din garantie, nu-l mai aud.
- bec far ars. De doua ori! mad.gif
- o nus'ce piesa (bucsa, articulatie, naiba stie) de vreo 35 RON + 25 de RON montatul
- capat de bara stanga schimbat anul asta (inainte de Lepsa)
- un contactor usa spate
- proiector ceata stanga neetans (intra mizerie in el). Nu ma deranja, ca io am folosit proiectoarele alea de 5 ori toata viata, da' se vedea urat cand spalam masina. Drept pentru care am luat un turcism sau chinezism cu 50 RON si l-am inlocuit.
Cam atat.

Defecte (din alte cauze):
- sut in fund primit asta-iarna de la o Octavie fara cauciucuri de iarna (eu oprit la semafor). Schimbat bara spate si indreptat coloana esapament.
- caine luat la 90km/h acu' vreo 3 ani. Schimbat bara, radiator, radiator AC, electroventilator (si cam atat parca). Traiasca CASCO!
- baterie schimbata anu' trecut de un "inginer" (io nu eram in tara) si pusa invers => alternatorul muci. Schimbat pe banii mei! mad.gif

Consumabile schimbate:
- uleiuri, filtre ulei, filtre aer...
- distributia facuta anul trecut in ianuarie
- freonul de la AC: dupa 3 ani. An in care am patit-o cu cainele, deci in anu' ala l-am schimbat de doua ori
- placutele de frana schimbate la 50000 (da' mai mergeau 10000 ca popa)
- cauciucuri fata anu trecut
- anu' asta le-am pus pe spate si am mai luat unul identic cu rezerva, care era virgina, si le-am pus pe fata
- bateria mad.gif
- lichidul de frana acum cateva zile
... ce naiba a mai fost... nedumerire.gif Nu mai tin minte daca a mai fost ceva. Daca imi amintesc, mai scriu. dry.gif

Tiunig:
- din prima zi: Panasonic CQ3301N + Pioneer TS-A1667 & TS-S15 (fata) + Pioneer din alea ovale (nu mai retin modelul) pe spate
- aparatori noroi & covorase & husa volan tongue.gif
- am avut si huse pe scaune blush.gif
- cotiera
- anvelope iarna sleep.gif
- niste jante obosite pentru alea non-iarna
- folie fata spate autorizata RAR
- anu' asta i-am dublat valoarea: izolat usi fata & inele MDF, SPL Dynamics SD-6.2 pe fata, SPL Dynamics TD-6903 pe spate. "Asezonate" cu un KDC-BT40U

Pro:
- masina care tine cu casa
- FIABILA. Stiu ca o sa fiu ciuca mistourilor pe aici, dar:
- masinuta asta m-a dus la greci acu' 4 ani
- acu 2 ani am facut cu ea un circuit prin tara (5 persoane&bagaje) - am ajuns cu ea la Scarisoara, pentru cine cunoaste,
- cat am stat in Bucale (1 an) am facut naveta cu ea saptamanal, plus folosita prin capitala (si vorbesc de anii 2006-2007, cand era traficu'-n floare)
- am fost cu ea in toate concediile in fiecare an
- merg cu ea zilnic la birou - niciodata nu am avut nici o problema cu ea
- anu' asta (adica sambata asta) plec in Austria cu ea. Am fost vineri la service sa-i fac o inspectie tehnica si nu avea ala ce sa-i faca. Am schimbat lichidul de frana si stergatoarele.
Si atat! Adica 2 calitati!

Contra:
- puturoasa mad.gif
- zgomotoasa (am muzica tongue.gif )
- au inceput sa apara puncte de rugina sad.gif

Si acum poze:

[attachmentid=1627735461]

[attachmentid=1627735458]

[attachmentid=1627735459]

[attachmentid=1627735460]

[attachmentid=1627735462]

Si acu' bagati! tongue.gif
ArtVandelay
maciulia de la schimbator n-o schimbi?

eu unul as renunta si la husa de volan, strica tot aspectul de masina moderna happy.gif
Alex4u
sa'ti traiasca ..multi km fara probleme ..imi place ca e ingrijit up.gif
kum
QUOTE(ArtVandelay @ 12 Jul 2011, 00:28)
...masina moderna  happy.gif
*


radmasa.gif
'ai ma, ce naiba! Ma iei cu mistouri din prima?
Acu' serios vorbind, asa m-am obisnuit. Fara husa pe volan nu pot sa conduc, mi se pare prea subtire huh.gif
ArtVandelay
chiar mi se pare ca nu arata bine dpdv vizual pe orice masina mai noua de 15 ani, sa zic altfel tongue.gif am primit si eu una si am dat-o jos dupa 2 saptamani
sobolan
le ...acum vazui ca-i mpi ! sa-ti traiasca,e simpatica,jantele-s de exceptie !
Markos
Exceptionala!

Ramaneti uniti!
Alex4u
QUOTE(Markos @ 12 Jul 2011, 00:04)
Exceptionala!

Ramaneti uniti!
*


hay sa mergem la o consiliere la un psiholog te rog eu sad.gif
sobolan
QUOTE(Markos @ 12 Jul 2011, 01:04)

Ramaneti uniti!
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

forta fie cu tine !
Markos
La plusuri a uitat sa treaca borna plus de la baterie.

La minusuri, pe aialalta.
dr_mKe
Daa' auspuff are ?
sobolan
nea doctore da' jurnalu matale pe unde ecste ? huh.gif
dr_mKe
Puncte de rugina pe unde ? Ciobituri ? Alftel nu-mi explic cum.
Intrebare: de unde ai procurat inelele de MDF pentru difuzoarele de 16.5cm ? Eu am modificat din greu suportul original pentru a putea monta rigid si solid dif de 16.5 in portiera huh.gif

Multi km fara probleme tongue.gif

@ sobolan: prin alte parti, cu foarte multe poze, chiar ii trebe update dupa noua sonorizare tongue.gif
C a t a l i n
Drum bun spre Austria! smile.gif
cdadan
QUOTE(Markos @ 12 Jul 2011, 01:04)
Exceptionala!
*


Recomand!

QUOTE(dr_mKe @ 12 Jul 2011, 01:29)
Intrebare: de unde ai procurat inelele de MDF pentru difuzoarele de 16.5cm ?
*


De ce n-ai intrebat? Baiatul cu care am facut eu muzica iti face la comanda ce vrei tu, inele din alea de care zici sunt la el cam 30 lei perechea.
Markos
QUOTE(cdadan @ 12 Jul 2011, 08:28)
De ce n-ai intrebat? Baiatul cu care am facut eu muzica
*


eu am avut profesoara la muzica rolleyes.gif
cosmin_2300
QUOTE(kum @ 12 Jul 2011, 00:24)
- caine luat la 90km/h acu' vreo 3 ani. Schimbat bara, radiator, radiator AC, electroventilator (si cam atat parca). Traiasca CASCO!
*


Parcă Loganu' are scut până în față unsure.gif
Nu trebuia să "treacă" pe sub mașină?

QUOTE(ArtVandelay @ 12 Jul 2011, 00:28)
maciulia de la schimbator n-o schimbi?
*


up.gif
Markos
QUOTE(cosmin_2300 @ 12 Jul 2011, 09:10)
Nu trebuia să "treacă" pe sub mașină?
*


era ciobanesc carpatin.
Alex4u
la 90 la h..saracu a trecut direct in carne de mici..
kum
QUOTE(dr_mKe @ 12 Jul 2011, 01:29)
Puncte de rugina pe unde ? Ciobituri ? Alftel nu-mi explic cum.
Intrebare: de unde ai procurat inelele de MDF pentru difuzoarele de 16.5cm ? Eu am modificat din greu suportul original pentru a putea monta rigid si solid dif de 16.5 in portiera  huh.gif

Multi km fara probleme  tongue.gif

@ sobolan: prin alte parti, cu foarte multe poze, chiar ii trebe update dupa noua sonorizare  tongue.gif
*


Punctele de rugina au aparut random. Nu unde sunt ciobituri! sad.gif Mdea... Logan...
Inelele mi le-a facut baiatul care s-a ocupat cu tot ce a insemnat izolat/instalat/montat...
Poze de prin timpul lucrarii:
[attachmentid=1627735475]
[attachmentid=1627735476]
[attachmentid=1627735477]
[attachmentid=1627735478]
[attachmentid=1627735479]
[attachmentid=1627735480]
[attachmentid=1627735481]
[attachmentid=1627735482]
[attachmentid=1627735483]
[attachmentid=1627735484]
para06
cat tea ajuns lucrarea ? cu tot cu boxe si materiale + mana de lucru?
sobolan
QUOTE(dr_mKe @ 12 Jul 2011, 01:29)
...
Intrebare: de unde ai procurat inelele de MDF pentru difuzoarele de 16.5cm ? ....
*



eu am pus niste "plastice" de reno25 astfel incat am pus dif. de 17cm Clarion pe spate fara sa tai tabla masinii ....

QUOTE(cosmin_2300 @ 12 Jul 2011, 09:10)
Parcă Loganu' are scut până în față  unsure.gif
Nu trebuia să "treacă" pe sub mașină?
up.gif
*



pe naiba....daca-l iei frontal se duce bara la campie....pe langa bara mai spargi si vreun radiator daca obiectul,in cazul nostru denumit javra,este mare !
Markos
în sfarsit un jurnal de bord serios si bine documentat. exceptional!
bucatzel
QUOTE(kum @ 12 Jul 2011, 00:30)
Fara husa pe volan nu pot sa conduc, mi se pare prea subtire huh.gif
*



blink.gif Volan de 13xx n-ai tinut vreodata in mana ?
argon
Misto mosu, de asta era sa-mi iau si io, da nu mi-a placvutplacut neam maciulia de la schimbator, asa ca mi-am luat megane 2, ca o are pe placul meu.


Cie tare! Sunt modelator! radmasa.gif
Kruger
Maciulia a fost criteriul definitiv prin care ai ales masina ?
Shush
Probabil a fost singurul criteriu happy.gif
SiloS
QUOTE
bec far ars. De doua ori

Clar ca e un defect! Mare!
Alex4u
QUOTE(argon @ 12 Jul 2011, 10:23)
Misto mosu, de asta era sa-mi iau si io, da nu mi-a placvut neam maciulia de la schimbator, asa ca mi-am luat megane 2, ca o are pe placul meu.
*


Deja stie tot forumul ca ti-ai luat megane asa ca numai intra pe fiecare topic in parte sa te lauzi wub.gif
DannyY
Da' covorasele de ce-s diferite? Le-ai luat SH de la vecinu' dragoselu? tongue.gif
Am luat si eu un caine, acu' vreo 4 ani, cu o Skoda Octavia, la 130 km/h. Pur si simplu l-am pulverizat, n-am mai gasit nimic din el. Avarii deloc...
Drum bun in Austria, ai grija ca ungurii s-au cam inrait.
corbex
QUOTE(Markos @ 12 Jul 2011, 09:03)
eu am avut profesoara la muzica  rolleyes.gif
*


Erai mai tare de urechi.
kum
Ma, care-i tot dati cu maciulia si cu alte alea: in afara de proiectorul ala de ceata nu am pus nimic pe ea din considerente vizuale! Stiu ce masina am si nu caut sa fac din ea bici. M-a interesat doar partea de "confort" (daca se poate spune asa la logan). In rest apa, paie si bataie.
Ma mai intreba cineva de consum: nu-l mai stiu pentru simplu motiv ca nu ma intereseaza. Din an in Pasti, cand mai dau la manivela mai vad vara 8 - 8,5 in oras, iarna 9,5 - 10. Pe afara imi ia cam 6 - 6,5. Vorbesc de mers prin concedii, ca atunci mai resetez calculatoru' de bord.

@Para06
Lucrarea m-a ajuns destul de multisor. Parca 30 de RON/bucata inelele, si vreo 500 RON materialele si manopera. Boxele au fost cam 700 RON, iar Kenwood-ul 140 de euro. Dar e posibil sa nu mai retin exact la aia 500 RON. O sa-l intreb pe baiat daca chiar te intereseaza.

@Bucatel
Ba da. Am tinut, dar tot cu husa tongue.gif
cosmin_2300
QUOTE(kum @ 12 Jul 2011, 13:44)
Ma, care-i tot dati cu maciulia si cu alte alea: in afara de proiectorul ala de ceata nu am pus nimic pe ea din considerente vizuale! Stiu ce masina am si nu caut sa fac din ea bici. M-a interesat doar partea de "confort" (daca se poate spune asa la logan). In rest
*


Păi tot de confort ține .... măciulia aia e ca naiba atât estetic cât și practic!
Părerea mea happy.gif
Markos
recomand!
kum
QUOTE(Markos @ 12 Jul 2011, 14:05)

wub.gif
Steel Tormentor
QUOTE(Markos @ 12 Jul 2011, 13:05)



fa-i si tu cadou un de-asta:
cosmin_2300
kum, nu te lua după Markos că e invidios .... ia-ți d-asta.
bmwh548
Bai si uamini sad.gif

Cu egrasia cum stai de cand ai izolat? Spuma poliuretanica in praguri ai bagat? Cica e ultima fita, se foloseste la limuzine.
kum
Pai io n-am limusina ma! huh.gif
Cu egrasia stau la fel (adica n-am avut si nici nu am), da' de cand am izolat-o, nu mai aud nici clancsonu' rolleyes.gif
corbex
Trebuiau sa-ti puna clopot de tramvai. Era in pret. Te-au facut.
zanzie
Supermașină! up.gif
AR-18-MOS
Miștocarule! dry.gif
Laurentziu83
Misto masina, fara briz-briz-uri, si intretinuta. Se vede ca i-ai facut revizia de curand. tongue.gif

Sa te tina si in continuare cum te-a tinut pana acum. smile.gif
Markos
Prinde si 110 la vale, am vazut io cu ochii mei!
sobolan
si 120 impinsa radmasa.gif
kum
QUOTE(Markos @ 12 Jul 2011, 22:25)
Prinde si 110 la vale, am vazut io cu ochii mei!
*


Esti invidios, recunoaste! biggrin.gif
Merced
Cati elefanti intra intr-una d-asta?
sobolan
o herghelie de 75 de cai dupa roata adica aprox 45 de elefanti !
Iulikk
Cum ai prins inele alea de lemn pentru difuzoare de tabla? Direct cu suroabele alea 3?
kum
Nu cunoaste nenea! blush.gif
O sa intreb baiatul care s-a ocupat de problema.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.