Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Terosonare podea dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Alexio
Buna ziua!

As dori sa duc la terosonat Dacia mea, intrebarea este de cat teroson am nevoie, diluant si tot ce mai este nevoie.

As vrea sa stiu estimativ in cantitati, eventual sugestii asupra marcilor etc.


Multumesc mult!
bashtalu
unde vrei sa o duci? ma intereseaza si pe mine
Alexio
Nu stiu nici eu inca, dar o duc si vreau sa stiu eu exact ce si cat imi trebuie.
Kanutza_77
Poi in medie iti trebuie:
-1-2 cutii de teroson 3.5 kg ( in functie de strat si metoda cum este aplicata, la mine a intrat o cutie si jumatate,Divos este cea mai ieftina la vreo 20 lei).
-O sticla deruginol (Daca este nevoie.Tot undeva pe la 12-15 lei.)
-1-2 cutii vopsea neagra(sa fixeze antifonul costa vreo 10 lei buc.)
-1-2 cutii de grund.(Vreo 10 lei buc.)
Trebuie curatata foarte bine aplicat deruginol unde este cazul,dat cu grund-antifon-vopsea neagra.
Terosonul se aplica cu pensula sau cu pistol,pentru a fi mai usor de manevrat se incalzeste usor inainte de utilizare.
Unii dupa ce dau cu terofon in fixeaza pe un drum cu praf dar este o metoda mai rudimentara dupa parerea mea.
ghitza
treaba se poate face si acasa fara nici o problema ,eu am facut acum 2 ani treaba asta in curte ,curatat frumos,grund,antifon un strat de foi de sac de canepa si antifon din nou,si in prezent podeaua se prezin ff bine fara nici o problema ,ii facuta si pe dedesubt dar fara canepa
deceneu32
Cate straturi de saci de iuta-canepa ai aplicat pe podea?
ghitza
2 straturi si intre ele si peste antifon negru,si nu ai treaba garantat ,asta sa nu fie rugina sub bineinteles,eu nu am avut ca norocu
PH-06-BOA
Ce praf? Ce rost mai are? Terosonul se usuca in cateva minute, cel putin la suprafata. Vopseaua la fel. Care ar fi motivul?
Ca terosonul sa prinda bine de suprafata veche, trebuie preparat inainte un fel de amorsa care se va aplica cu pensula, pentru ca eventualele ramasite de praf, sa nu formeze un strat izolator intre cel vechi si cel nou, aplicat cu pistolul. Pistolul ataseaza picatura peste picatura, nu omogenizeaza cu ce a mai ramas pe suprafata veche. Pensula, rascoleste si omogenizeaza, si asa se creeaza aderenta. Pentru pistol, nu e neaparat nevoie de diluare a terosonului, daca e un pistol adecvat, bun.
Tudor Badescu
De acord,primul strat cu pensula,mai diluat.Asa patrunde prin toate incheeturile ceea ce nu face pistolul.Si da prin frecare si aderenta mai buna.Cu straturile groase nu sunt insa de acord.Fiind mai rezistente la deformare nu se umfla de cum apare eventual rugina dedesubt si nu avertizeaza la timp asupra fenomenului.Ca izolatie prefer impaslitura demontabila ca sa vad ce e sub ea.Si inainte de toate trebuie foarte bine tratata/indepartata rugina adica e necesara multa rabdare.Ca ultim strat e buna o vopsea,adera mai slab noroiul pe suprafetele lucioase,ori noroi inseamna mentinere de umezeala.Prefer insa o culoare deschisa,afara de zonele in care ar aparea inestetica,pentru ca se poate vedea repede orice scurgere de rugina care indica o alterare a protectiei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.