Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
haiducro
Salutare,
Am si eu o problema cu Dacia mea. De fiecare data cand o las la liber, "sa curga" si apoi pun frana incepe motorul sa mearga ba in 2 ba in 3 si moare. Mentionez ca cilindrul 2 nu imi lucreaza, banuiala mea fiind ca scaunul la o supapa e dus, pt. ca bujia da scanteie si nu se umezeste deloc. Totusi, pana acum 2 zile nu mi-a facut probleme la relanti deloc. Am incercat si pe benzina sa vad daca face la fel si se pare ca nu. Are cineva vreo idee ce poate fi?
Inca ceva, am pompa de frana cu simplui circuit, fara servo.
Buyaka
Incearca sa desfunzi si tu jiclorul de ralanti (surubelul ala mic de pe carburator din alama). cred ca asta e.
Dyda
Desfaci papucul din contactorul de frina aflat sub pedala de frina, aceasta pentru a nu mai avea consumator in momentul actionarii pedalei de frina si vezi daca motorul isi schimba turatia.
Daca DA alternatorul consuma mai mult curent decit produce la relantui,cauza fiind bateria dusa
haiducro
Bateria nu e dusa iar incarcarea am reparat-o acum o luna, aveam o dioda dusa. Acum imi sta acul indicator la mai mult de jumatate, inainte de-abia ajungea la zona verde. O sa fac seara asta totusi testul asta sa vad cum se comporta.
Buyaka, daca citeai mai atent ai fi vazut ca pe gaz imi face chestia asta, iar in functionarea pe gaz jiglorul ala nu are nici o influenta, pe benzina e ok.
Inca o chestie: dupa ce o opresc si ii dau cateva sprituri am relanti OK.
aurbrz
Salut , am o dacie din 99 cu carburator si am ceva probleme la franare in sensul ca orice as face cand franez rotile nu imi "ingheata" si de cateva ori din aceasta cauza era sa o patesc. Am aerisit tot circuitul dar degeaba. Stie cineva de unde ar putea fi , oare servofrana ?
smile.gif
rtulea
QUOTE(aurbrz @ 28 Jun 2005, 13:42)
Salut  , am o dacie din 99 cu carburator si am ceva probleme la franare in sensul ca  orice as face cand franez rotile nu imi "ingheata" si de cateva ori din aceasta cauza era sa o patesc. Am aerisit tot circuitul dar degeaba. Stie cineva de unde ar putea fi  , oare servofrana ?
smile.gif
*


Acum depinde la ce viteza pui tu frana. Daca pui la 30Km/h s-ar putea sa-ti "inghete", dar mai sus de viteza asta este de evitat blocarea rotilor. Pentru aceasta a aparut ABS-ul. Ar trebui sa verifici grosimea placutelor de frana, pe fata, si a ferodourilor, pe spate. Cele pe fata trebuie sa aiba minim 7 mm grosime.
aurbrz
QUOTE(rtulea @ 29 Jun 2005, 00:48)
Acum depinde la ce viteza pui tu frana. Daca pui la 30Km/h s-ar putea sa-ti "inghete", dar mai sus de viteza asta este de evitat blocarea rotilor. Pentru aceasta a aparut ABS-ul. Ar trebui sa verifici grosimea placutelor de frana, pe fata, si a ferodourilor, pe spate. Cele pe fata trebuie sa aiba minim 7 mm grosime.
*




Stiu ca e de evitat blocarea rotilor , numai ca eu am vrut sa spun ca franele mele nu tin asa cum trebuie . O sa verific placutele sa vad in ce stare sunt.
Dyda
QUOTE(aurbrz @ 28 Jun 2005, 13:42)
Salut  , am o dacie din 99 cu carburator si am ceva probleme la franare in sensul ca  orice as face cand franez rotile nu imi "ingheata" si de cateva ori din aceasta cauza era sa o patesc. Am aerisit tot circuitul dar degeaba. Stie cineva de unde ar putea fi  , oare servofrana ?
smile.gif
*



Dupa anul de fabricatie trebuie sa ai pompa cu ICP ( oare a cita oara scriu despre aceasta componenta ?), aerisirea acestei pompe se face cu manocontactul scos altminteri avariezi popma si -ti frineaza numai spatele.Dupa ce ai terminat de aerisit,actionezi ff enrgic pedala de frina de 2-3 ori ( pentru a revenii la pozitia initiala pistonasele din sistemuil de by-pass )si montezi manocontactul.
Am omis, aerisesti si sistemul by-pass de la purja pompei
haiducro
Gata, am rezolvat-o. Furtunul cu diuza era rupt de la galerie si de-aia facea urat la relanti. Acum mai ramane sa-mi rezolv cu supapa aia...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.