Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manuale service
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Pages: 1, 2, 3
klaus
Dat fiind atitudinea Dacia fata de postarea de manuale pe forumuri "semioficiale" (in sensul ca de sprijin oarecum), am creat acest topic pentru postarea de manuale pentru utilajele obiect al forumului, in special pentru cele scoase din fabricatie, dar nu numai.

Am sa incep cu cele pentru Supernova:
klaus
Ultima schema de la supernova.
Cateva manuale de berlina break
klaus
Utilitara pe platforma 1300
klaus
Manuale de solenza:
klaus
Manuale de solenza diesel
klaus
Electrice solenza cu UCH
klaus
Manual berlina 1300 - partea I
klaus
Manual berlina 1300 - partea II
Iulikk
Multumim, dar am o nelamurire.

Pentru Solenza exista niste manuale muullt mai ok (pozele sunt clare, nu purici), eu le am pe un cd prin casa, le pot uploada?
george_scala_2004
k9k
[attachmentid=1627738867] [attachmentid=1627738868] [attachmentid=1627738869] [attachmentid=1627738870][attachmentid=1627738870] [attachmentid=1627738871]
george_scala_2004
[attachmentid=1627739253] [attachmentid=1627739252] [attachmentid=1627739246] [attachmentid=1627739247] [attachmentid=1627739248] [attachmentid=1627739249]
george_scala_2004
[attachmentid=1627740288] [attachmentid=1627740287] [attachmentid=1627740285] [attachmentid=1627740286] [attachmentid=1627740353] [attachmentid=1627740354]
Petrisor
multumim mult klaus respectele noastre
klaus
Pentru cine instaleaza dialogysul, pentru afisarea modelelor dacia si la sectiunea de selectie dacia (nu doar la renault), se editeaza fisierul
"ListeDocDacia"
din calea: X:\Dialogys\data\pr
Acesta are continutul
"modele ="
care se inlocuieste cu
"modele = 37-38-39-40-48-52"
bogdan_dsn
Pentru Sandero are careva? Sau e acelasi ca la logan?
IRONICK
Se gaseste acolo TOATA gama Renault/Dacia. Inclusiv NOTE TEHNICE de toate culorile. Adica si rechemarile la care clientii nu sunt informati sau este nevoie de scandal monstru pentru joc de glezne.
bucatzel
QUOTE(eustefan88 @ 24 Aug 2011, 19:22)
Manualul Daciei Nova GT si GTI cu schemele electrice si sistemul de injectie bosch sub format pdf.
Are cuprinsul interactiv, un clik pe capitol te duce la pagina cu capitolul si de acolo un clik pe subcapitol te duce la pagina subcapitolului.

Eu zic ca este foarte practic, nu mai stai 5 ani sa cauti ce te intereseaza.

Jos sunt linkurile unde am uploadat manualul

http://www.fileshare.ro/26649554978

*

george_scala_2004
dialogysu' ala e o.k. ? nu e crack ? isi poate face update-urile fara probleme ? notele tehnice le-am vazut...
IRONICK
QUOTE(Logan_Stepway @ 6 Sep 2011, 20:45)
...
Ce imi plac mie astia cu sange in instalatie care ataseaza anumite pdf-uri.
QUOTE(george_scala_2004 @ 6 Sep 2011, 20:57)
dialogysu' ala e o.k. ? nu e crack ? isi poate face update-urile fara probleme ? notele tehnice le-am vazut...
*
Ce crack domnule? Se instaleaza si este functional.
george_scala_2004
o.k.

merci, wink.gif
jay333
Cel de mai sus pus de mine e doar in rusa. M-am chinuit sa dau jos 3.99 in vreo 34 de arhive, am incercat sa-l instalez si a crapat spre sfarsit. So, niciuna din cele 2 variante de 3.99 n-a mers la mine. sad.gif Mai incerc.
IRONICK
@jay333, 3.99 are si versiunea de core schimbata, acum merge perfect si pe Win7. Are si un meniu de instalare diferit. In rusa sunt manualele, dar meniul este in mai multe limbi, alegi tara de instalare. In pdf-uri sunt utile doar nt-urile (sau ots-urile).

bogdan_dsn
Am instalat dialogys-ul si dupa ce aleg marca(dacia/sandero) ma pune sa aleg tipul si imi da o lista lunga cu niste coduri. Eu m-am uitat in cartea masinii si si in talon dar nu am gasit un cod asemanator. Unde pot gasi tipul ca sa stiu ce cod aleg de acolo?
IRONICK
Daca te uiti la primele 6 caractere (daca imi aduc bine aminte) din VIN, o sa iti dai seama imediat. In cazul tau, BS0x sau BS1x. Trebuie sa extragi din el ce iti trebuie, nu toate caracterele se folosesc.
bogdan_dsn
Multumesc frumos.
IRONICK
Sa zicem ca in talon este xxxLSDAAxxxxxxxxx, in dialogys ai LS0A ...
P-A-C-O
da, insa e mai greu cu masinile fara cod VIN sleep.gif
bella
Am instalat si eu versiunea 3.94. Conform celor scrise aici pare a fi ultima versiune de pe piata care are documentatia in alte limbi decat rusa.
Instalarea am facut-o pe un w7-32 si, daca va apare mesajul:
QUOTE
Récapitulatif non disponible.
Il se peut que cela soit dû à la demande d'un type de récapitulatif non valide -- par exemple, la demande d'un récapitulatif d'installation alors qu'une désinstallation a été effectuée.


...trebuie schimbata compatibilitatea fisierului executabil din radacina fiecarui director in Vista compatible.
DVD-ul 2 a durat cel mai mult sa se instaleze, aproximativ 40 min.
Ca si sursa am folosit acest tracker pentru ca nu am cont premium pe niciunul dintre site-urile de file sharing pe care se gaseste kit-ul.

Am fost utile recomandarile date mai sus:
QUOTE(klaus @ 31 Aug 2011, 20:07)
Pentru cine instaleaza dialogysul, pentru afisarea modelelor dacia si la sectiunea de selectie dacia (nu doar la renault), se editeaza fisierul
"ListeDocDacia"
din calea: X:\Dialogys\data\pr
Acesta are continutul
"modele ="
care se inlocuieste cu
"modele = 37-38-39-40-48-52"


...si aceasta
QUOTE(IRONICK @ 10 Nov 2011, 15:39)
Sa zicem ca in talon este xxxLSDAAxxxxxxxxx, in dialogys ai LS0A ...
*



Totusi am cateva probleme si daca cineva imi da o idee i-as fi recunoscator:

-nu pot vedea descrierea reperelor:
[attachmentid=1627769107]

Chiar daca butonul "Prezentare piese" este activ apasarea lui nu arata nimic.
-daca apas tab-urile NT si MR apare mesajul"Document negasit".

Cam atat...pe masura ce descopar altceva voi posta.

Merci anticipat pt eventuale idei la problemele de mai sus.

P.S. NT=Note tehnice?? dar celelalte abrevieri ce inseamna?...inclusiv OTS de care amintea Ironik mai sus.
george_scala_2004
toata lumea le cauta dar nu le gaseste...ma rog, free...

aici o editie mai veche haynes... wink.gif
IRONICK
Da, vrei sa iti functioneze totul, il instalezi in limba din numele lui.
bella
QUOTE(IRONICK @ 5 Dec 2011, 14:41)
Da, vrei sa iti functioneze totul, il instalezi in limba din numele lui.


La asta se refera IRONIK...

QUOTE(bella @ 1 Dec 2011, 11:53)

Chiar daca butonul "Prezentare piese" este activ apasarea lui nu arata nimic.
-daca apas tab-urile NT si MR apare mesajul"Document negasit".


P.S. Stersul posturilor la gramada afecteza firul discutiei.
voicamic
QUOTE(bogdan_dsn @ 9 Nov 2011, 18:04)
Am instalat dialogys-ul si dupa ce aleg marca(dacia/sandero) ma pune sa aleg tipul si imi da o lista lunga cu niste coduri. Eu m-am uitat in cartea masinii si si in talon dar nu am gasit un cod asemanator. Unde pot gasi tipul ca sa stiu ce cod aleg de acolo?
*



M-am ciocnit si eu de problema asta si dupa ce am probat ceva coduri babeste, am descoperit ca toate codurile de configurare a masinii in dialogys sunt inscrise pe eticheta ovala lipita pe stalpul central dreapta al masinii, deasupra celei cu nr. VIN
suchea
salutare baieti

am descarcat si eu varianta 3.99(13Gb)

nu inteleg cum se instaleaza

atasez fisierele din folderul Dialogys
bella
Varianta 3.99 este in limba Rusa...cel putin acum 2 sapt nu exista alta limba pentru aceasta varianta.
voicamic
QUOTE(suchea @ 11 Dec 2011, 12:56)
salutare baieti

am descarcat si eu varianta 3.99(13Gb)

nu inteleg cum se instaleaza

atasez fisierele din folderul Dialogys
*




Ai 2 solutii:
1. Cu Nero sau alt program de inscriptionare dc/dvd pui cele 5 arhive pe cate un dvd (vezi ca formatul arhivei e tip imagine de cd), dupa care le folosesti ca discuri de instalare in ordinea numerotarii arhivelor (de la 0 la 4). Toate cele 5 arhive au autorun inclus, ar trebui sa lanseze instalarea cand bagi discul in PC.
2. Poti sa instalezi folosind Daemon Tools: creezi un drive virtual in Daemon Tools, dupa care incarci pe el pe rand cate o arhiva si lansezi instalarea partii respective de program, de pilda din My Computer, sau direct din Daemon Tools
suchea
am reusit; multumesc
atasez un fisier in care se descriu exact pasii ce trebuie urmati

bella
Ai gasit versiunea 3.99 cu resurse in alta limba decat Rusa?
bella
Dupa ce l-ai instalat poti vedea de ex notele tehnice intr-o alta limba decat Rusa?
suchea
eu unu' am intrat doar la sectiunea SuperNova; merge struna;
l-am instalat pe win7x64 sp1
IRONICK
Dar Dialogys v4.0 nu s-a preocupat nimeni sa il caute? Ca este aparut de ceva timp.
george_scala_2004
Exista vreo versiune de Dialogys pe Linux ???
dan_4_stone
@suchea
poti posta, te rog,link-ul de mai sus intreg, nu cu ... cum apare acum? asa nu functioneaza
multumesc
IRONICK
Mai exact versiunea este 4.1.20111025.
LuluMOB
Numai eu am probleme cu #11/22?
LuluMOB
Psw?
IRONICK
la fel ca aia da mai sus
dan_4_stone
In ce limba sunt manualele de la DIALOGYS 4.2?
multumesc
IRONICK
FR
IRONICK
Nu mai depune nimeni efort sa ajunga cu el la zi.
Cred ca deja au ajuns la 4.6
Squirrel
4.2 are ca dată de lansare februarie 2012…Probabil un 4.4…
Sau poate au trecut la client/server pe bază de autentificare și atunci dispare necesitatea actualizării pe baza suportului discurilor optice…
Văzusem prin configurator un utilizator/parolă…Așa au apărut și screen-urile cu Dokker-ul, dacă nu mă înșel…
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.