Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: burduf planetara...rupt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Andyno
am burduful pe stanga rupt...nu este grav dar trebuie inlocuit.

se poate face acasa la mecanic? cam cat costa un burduf?
Dacia-Berlina1997
burduful este ieftin ca am schimbat si eu acum 1 an . Burduful original ma tinut o gramada de ani cel cumparat ma tinut 1 an si a crapat . Chestia e ca sunt ieftine si de proasta calitate , se taie , scapa de acolo etc . Cred ca cel mai usor se schimba daca e urcata pe rampa , mai trebuie pusa si vaselina pe acolo ...e ceva de munca . O sa caut sa cumpar si eu sambata asta cele 4 burdufe , furtunele prin care trece lichidul de frana , teu din fier prin care trece antigelul , un pivot si suporti care tin toba .
ghitza
Daca ai planetara cu miez gros cumperi de logan aici ma refer la cel de la roata
panter1
iese de acolo daca pui prea multa vaselina.. cand se curbeaza roata face presiune si il distruge, ieri l-am schimbat si eu la mecanic.. m-a costat 30 lei manopera si 6 lei burduful.. asa ca mare atentie la cata vaselina bagati in ele ca poate fi si original si tot se rupe-iese..
deceneu32
Cantitatea de vaselina ce se introduce in burduf nu se apreciaza ci este o cantitate fixa.Daca pui prea multa,o scoate afara sau rupe burduful,daca pui prea putina,nu este asigurata lubrefierea corecta.
Cantitatea de vaselina necesara este precizata in vechiul manual de reparatie(M.R.-150,ed. a 4-a,nov.1977):
-tripoda dinspre roata(codificata GE-86) necesita o cantitate de 270 gr.
-tripoda dinspre CV(codificata GI-69) necesita o cantitate de 130 gr.
Vaselina trebuie sa fie de cea mai buna calitate,speciala pentru transmisii si sa nu atace cauciucul.
E bine sa cumparati kit de reparatie pentru planetara(burduf,coliere,punga cu vaselina),deoarece este dozata cantitatea optima.
Cumparati produse straine,de calitate,care sa nu te tina numai un an! smile.gif
Pentru tripoda dinspr CV:
-ref. 77 01 455 096(dimensiune 93x116mm)
user posted image

-SASIC-ref.77 01 455 617
user posted image

Pentru tripoda dinspre roata:
-AP
user posted image

-ref.77 01 457 539 si 77 01 200 694(dimensiuni 135x94 mm)
user posted image

-SPIDAN 0590980(35 mm)
user posted image

-SASIC-ref. 77 01 457 539
user posted image

Sper ca ti-am fost de folos.Scuze pentru lungimea postului.Succes!
the fast and furious

Codurile postate anterior pt kit reparatie planetara sunt pt planetare scurte sau lungi ? ( sau sunt elemente comune la ambele tipuri de planetare ) ?
deceneu32
Sunt pentru planetare lungi dar n-are importanta,nu conteaza:burdufurile sunt identice smile.gif
Andyno
duminica ma apuc de treaba cu un vecin mecanic.

am sa cumpar burduf ( intreb si de logan) si un pivot pe dreapta.

ce prob mai am este cu caseta de directie...dar nu stiu sigur ca este de la ea ptr ca nu s a uitat nici un mecanic.
problema este ca zdrangane volanul in masina si se aude;

-cupplajul este nou, si capetele de bara la fel...din ce am inteles este o bucsa acolo sau ce de genul.


aa..si am gasit o lovita in parcare la aripa..destul de zdravan ptr ca este si gaurita ! 251.gif
ghitza
La caseta poate sa bata tachetu inpingator care e pe stanga si pe dreapta ai bucsa ,acuma schimba bucsa(vezi ca numar iei ca sunt 3 numere asta dupa ce dai jos si vezi ce numar scrie pe ea daca scrie 1 cumperi bucsa cu nr2,daca scrie 2 cumperi nr3) si la tachet desfaci pe sub masina capacu care e prins in 2 surubele si acolo o sa ai niste saibe subtiri de reglaj si un arc destulde tare dupa care scoti tachetu,te uiti la tachet sa nu fie uzat si daca e cumperi unu nou dupa care ai 2 variante ori ami adaugi o saiba subtire peste cele ce au fost ori mai intinzi arcu pentru ca sa impinga mai tare tachetu pe axu casetei si sa dispara jocu.Arcu il poti intinte cu o dalta care o pui inre spire si bati cu ciocanu DAR bati cu simt nu ca innecatu dupa care repui la loc tot cu rotile pe directia innainte.Dupa toate astea si daca nu mai ai jocuri in directie o sa te minunezi de directie ce teapana ii si o sa mearga putin mai greu volanu vre-o 2 zile ,dar daca vezi ca merge greu volanu mai desfaci iara placuta de la tachet si scoti o saiba si montezi la loc faci proba sa vezi cum e.BAFTA
dobre
deceneu32, de unde se pot cumpara burdufe de planetara ca cele postate de tine?
..intreb asta deoarece la baba mea din '72 , care are burdufele originale, unul de la roata este intepat, cam 2 mm, mi s-a recomandat sa-l desfac, curat bine si pus acolo un punct de superglue, dar nu stiu daca o sa tina. In rest nu este crapat, imi pare rau de el ca este cel original glentar.
deceneu32
Dobre,cumperi de la magazinele de piese auto straine(UNIX etc).Ceri de Renault 12,nu de Dacie,ca ai slabe sanse sa fii servit! sad.gif
Presupun ca tu ai GLAENZER pe masina.Parca te-am mai intrebat:unde vad si eu imagini cu ea? smile.gif
Am lipit un burduf de planetara la Oltcit.Trebuie demontat,curatat,degresat LUNA!!Sa arate ca nou.Am folosit o solutie speciala,nu-mi amintesc ce anume,aplicata pe un petic de cauciuc,lipit pe partea interioara a burdufului.Peticul a fost lipit fortat pe burduf prin intermediul unei prese improvizate.Superglue e slab si ataca cauciucul.Problema este ca taietura sa nu fie pe cuta:este imposibil s-o lipesti.
Operatiunea a fost un succes.E ceva timp de atunci.
Avand planetare frantuzesti GLAENZER,burduful este original CPIO.Merita salvat!
Andyno
=ghitza=

eu nu ma pricep sa ma bag la mecanica la masina...sa desfac si sa schimb...am un nene mecanic care toata viata a avut dacie.

dupa ce rezolv cu pivotul si burduful trec la caseta.

pivotii sunt nituiti ...se desfac greu?
HUMMER H1
nu se desfac greu cu un polizor unghiular (flex) de polizeaza acele nituri , iar la montarea celui nou se pun sirubele smile.gif
Andyno
burduf = 9 lei

pivot = 20 lei asam....

toata treaba a durat vro 4 ore si a fost ceva de munca...

burduful ala a primit multe injuraturi ptr ca s a pus foarte greu sigurantele.

in rest totul a fost ok....

toata treaba m a costat 1 bere biggrin.gif
deceneu32
Felicitari!
Pivotul de ASAM n-o sa te tina mult.Schimba si cauciucurile la bieletele antiruliu ca sunt crapate.
Andyno
am luat duminica si nu am gasit mai bun...vecinu il are de 2 ani
deceneu32
Pai si e mult doi ani? radmasa.gif
Andyno
daca tine 2 ani e bine !...pana atunci o dau la remat.
ghitza
La 20 lei eu zic ca e ff bine daca tine 2 ani(crezi ca daca pui unu la 50 roni tine mai mult pe drumurile astea?),la Bielete schimba bieletele antiruliu nu doar bucsele lor,pune tipu nou si stii o treaba
Andyno
pai eu am tipul vechi? toata mecanica e originala.
bucatzel
Deceneu32, Andyno, ghitza - Fara off-topic, va rog.
Adrian_Boy
Recomand sa mai cautati si piese de prin targ, sunt destui mosulici care mai au piese.
Pentru cel care a initiat topicul... eu mi-as fi luat un pivot la 5 lei din targ, dala comunist (pusa vaselina ceva mai noua la el) , burduf la fel, daca nu a stat in soares si e taman bun.
ghitza
QUOTE(bucatzel @ 2 Aug 2011, 19:55)
Deceneu32, Andyno, ghitza - Fara off-topic, va rog.
*



blush.gif ,scuze
deceneu32
Ma conformez si eu:scuze! smile.gif
iul_1983
salut .... stie cineva unde pot gasi ceva burdufe de planetara , dinspre roata , pentru o daciuta din 2004 cu planetare groase .... celedin comert sunt ale naibii de proaste ... nu duc mai mult de 2 luni si iar ne punem pe schimbat burdufe .


multumesc anticipat celor care imi vor raspunde ....o zi buna
PH-06-BOA
Gasesti la magazin. In Ploiesti sunt multe magazine de Dacia, si aveam si eu doua, dar esti cam departe.
vladut88
Pune de logan
iul_1983
mai gasesc si pe la mine in magazine destea de srl ....dar sunt proaste rau ......poti sa imi spui o marca , producator ceva ????


cele de logan sunt ale naibii de scumpe ....pe la braila nu am gasit decat de origine si sunt 169 lei bucata .......

maho
Gomet (italiene), de la unix (21-23 lei). Vezi pe site.
fzoli
buna seara
am o dacie 1310 injectie 5 trepte din 2002 si am o problema au inceput sa-mi bata planetarele acum 2 saptamani pe drum drept , am loat de pe ineternet 2 planetare scurte noi . Am schimbat si a fost totul ok pana acum 2 zile ,a inceput sa bata din nou tot pe drum drept , da nu mai stiu ce inafara de bucse ca si aia acum vro luna a fost schimbat ce ar mai putea fi ar putea fi din cutie ca simt si in podea deja cum bate . sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif multumesc anticipat!! excl.gif
KeO
Pai...depinde ce ai luat de pe net. Breckner, Autospeed, Asam?! E posibil sa fie gata, chiar daca le ai doar de 2 luni.
ilie.claudiu90
daca erau noi, si nu erau cumva reconditionate, nu are cum sa se duca, pe drum drept exista posibilitatea ca rulmentul sa se auda exact cum se aude o planetara,indiferent daca imi spuneti ca nu e adevarat eu am patit-o
fzoli
planetarele am schimbat acum 2 saptamani nau nici 200 de km , in rulment fata stanga am un joc un pic mai mare si cred ca is de acolo:) nu vreau sa zic din ainte da cred cai de acolo sambata schimb si rulmenti pe fata spate toate cele 8 rulmenti si va zic dupa aia ce sa schimbat va multumesc:) smile.gif smile.gif
ilie.claudiu90
ne spui ce ai rezolvat
fzoli
ok
fzoli
Salut,
Am schimbat rulmenți pe fata cu unele originale (pret-35 lei/buc) și acum zgomotul o dispărut, se pare ca zgomotul era produs de rulmenți ca și o bătaie de planetara se auzea
Grasu-1300
Buna ziua ! Am citit mai multe raspunsuri prin forum privind planetarele ! Dar nu am gasit, si de aceea vin cu o intrebare : cum pot monta un cap de planetara ( cel dinspre roata ) , adica cum pot sa presez acea siguranta in forma de stea peste lalea? Am desfacut capul dinspre roata ca sa constat o uzura la unul din cele trei brate din oala si acum m-am lovit de cum sa o montez inapoi! Multumesc pentru un raspuns rapid caci sunt hotarat sa o montez astazi !
PH-06-BOA
De bagat o faci ca si la scos, laleaua, iar siguranta o asezi pe fiecare colt in parte, cu o surubelnita agati varful si-l tragi pe lalea. Inclini oala intr-o parte si-i tragi siguranta cu surubelnita sau un patent cu cioc, sa prinzi pe ambele laturi sa nu-ti alunece. Deci, primul "colt" va intra singur, inclinand oala cat se poate, apoi pe rand schimbi usor inclinatia catre urmatorul, pe care-l treagi usor cu patentul cu cioc, sau surubelnita.
Grasu-1300
Multumesc de raspuns! Am reusit altfel, foarte repede si simplu! Am taiat o rondela din lemn de brad, groasa cam de un centimetru si in diametru cam de 3,5 cm, am bagato sub clema, (oala fiind prinsa in menghina cu axul filetat in jos ), am asezat clema sa fie pe pozitie si doar ce am apasat planetara s-a si clichetat ( toate trei odata ). Apoi am spart bucata de lemn si am extraso usor cu un patent cu varf subtire si intors !
PH-06-BOA
Foarte bine, dar ai muncit mai mult (ca timp) ! Cineva mi-a spus de o moneda (p-atunci, de 100 lei), bagata asa cum ai facut tu, cu rondela de lemn, dar eu nu am incercat, desi am facut zeci de planetare.
Mircea Zahan
Nu se schimba deloc greu, un burduf nou este undeva in jur de 20-30 de lei, si trebuie sa vina si cu o cutiuta sau pungulita cu vazelina.Pui toata vazelina inauntru si il montezi , la montat e mai greu, caci intra umpic mai greu...
iul_1983
Pentru userul MAHO :

Gomet (italiene), de la unix (21-23 lei). Vezi pe site.

sunt pe dimensiunile de la planetarele groase sau ....???

si pentru ca nu ma pricep prea bine cu astea ti-as fi recunoscator daca ai putea sa imi dai un link cu produsul pe site (Unix )
maho
Uite aici, ai si coduri si dimensiuni pe schita fiecaruia (presupun ca-i vorba de masina din semnatura, cu planetarele originale).
iul_1983
da de masina din semnatura este vorba cu planetare originale ... care nu bat deloc si nici nu as vrea sa le stric prea curand .... e greu tare cu piese bune la daciutele astea

m-am uitat pe site, in linkul dat dar se pare ca nu au decat cu grosime de 17 mm la capatul subtire si din cate stiu planetara este mai groasa in acel capat .... sau gresesc ????


multumesc mult de ajutor
RaduWra
Cel mai bine te duci la un magazin auto si masori cu un subler..eu asa am facut avea doua tipuri si l-am ales pe cel ok.
iul_1983
Am rezolvat cu burdufele, am pus originale de Solenza ... Sau potrivit foarte bine , plus ca au venit si cu cantitatea necesară de vasilina in pungulițe sigilate ....
BLUE R 19
Pentru cine vrea sa stie, montajul cel mai rapid si fara suparare al capatului de la roata, este dintr-o singura miscare, fara complicatii...astfel se fixeaza capatul vertical ( in menghina, tinut de cineva sau intre genunchi), cu filetul in jos si oala-n sus, siguranta in oala, se pozitioneaza ''buzduganul'' axului in contact cu trei capete ale stelei si se apasa brusc si tare, perfect centrat, axul tinut cu ambele maini, pentru putere si control. Moneda amintita mai sus poate ajuta... mie nu-mi trebuie, n-am folosit. Piesele sa fie curatate in interior pt. a vedea bine, ca sa realizezi pozitionarea corecta a capetelor stelei cu maciuca. Vaselina se adauga ulterior, din belsug.

...este mai greu cu planetara montata pe masina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.