Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema planetara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
b990rvn
acum 2 zile am patit o chestie , am vrut sa fac stanga maxim sa intorc si mi-a iesit planetara de la tripoda , am reparato , am schimbat tripoda , am puso la loc si acum iarasi , am schimbat si crucea aia cu acele acelea ... nu stiu de la ce poate fii .... dati-mi si mie niste ideei
nikuniku
probleme cu lonjeroanele la masina
b990rvn
da pana acum de ce nu a facut ?
ghitza
vezi ca intre lonjeroane este o traversa care e prinsa de fiecare lonjeron cu un surub,vezi daca nu sa desfacut un surub sau nu il mai ai,travers e dupa scut cum te uiti din fata
Adrian_Boy
Stiftul de la planetara este pus?
Lucian Necula
Am avut si eu aceeasi problema , si inloc de planetara scurta de cutie in 5 viteze am pus o planetara lunga de cutie in 4 ,si nu mai am nici o problema.
PH-06-BOA
Daca nu ai fi avut splintul, nu ar fi iesit din tripoda. Una ar fi lonjeroanele, chiar de sunt bune, sunt departate, alta planetara e scurta rau (eu am mai zis ca nu prea gasesti doua axe planetare egale, eu am vre-o 20 dar, nu stiu daca am doua la fel), ar mai fi tampoane fie la cutie, fie la motor. Cand masina e pe cric, fara piulita la planetara, impinge in capatul filetat al planetarei, si daca intra in fuzeta mai mult de 5mm, va trebui sa adaugi distantier pe partea cealalta, atat de gros, incat incat sa nu permita o cursa mai mare de 5-6mm. Daca in faza de strangere a piulitei, tragi prea mult de planetara, triaxa cu rolele va lucra la varful tripodei, va largi destul de usor laleaua tripodei, deci joc, si nu e decat un pas pana la iesire. Daca intre oala planetarei si fuzeta pui un inel distantier (unele chiar il au) mai gros, chiar de va ramane filet doar cat grosimea piulitei, eviti ce-am zis mai sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.