Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND]
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Ciponnescus
La 90.000km au fost schimbate urmatoarele: -Bascule fata (complete)
-Capete de bara
-Bielete
-Rulmenti fata
-Bara torsiune,
-Bucsi bara torsiune de clio 2.0 (sunt mai rezistente)
La 100.000km au fost schimbate urmatoarele:
-Filtru de aer Renault Purflux
-Filtru ulei Mann w35
-Ulei motor Elf Competition STI 5w40
-Ulei cutie viteze TransELF TRJ 75W80W
-Antigel Glaceol RX tip D 50/50
-Agent refrigerant HFC 134 a
-Ulei de compresor PAG SP 10
La 105000km au fost schimbate urmatoarele:
-Pompa frana originala Renault (garantie 24luni)
-Discuri frana fata ventilate Ferodo 210mm
-Placute frana Ferodo SL
-Garnituri etrieri cu insertie de carbon
-Ferodouri spate Ferodo
-Lichid de frana Ferodo DOT 3
Urmeaza daca nu o vand intre timp evacuare completa inox de 50mm fara serpisori.
Jante aliaj 14''
Cauciucuri Good Year GT2 ~25% uzura
Becuri Osram Ultra Vision 90w/110w,
Pozitii si semnalizari aripi LED,
MP3 player sony /boxe spate Boschmann.
Consum 5~6%

O vand deoarece plec afara 2 ani
Nu o dau la combinatii.
Nu o vand samsarilor.
pret:2250eur usor negociabil.
david_antonyo
sal, ma intereseaza, lasa-mi un nr de telefon PM
Ciponnescus
Valabil
Ciponnescus
Anuntul nu mai este valabil deoarece este dauna totala in urma unui accident cu un tranvai.Revin cu poze.

<span class='edit'>12 Aug 2011, 17:23:</span>
asta a fost soleza mea.

daca deranjeaza se poate muta la diverse
para06
blink.gif cum sa intamplat?:| tu esti bine?
Vlad24
Urat accident.Pacat de masina;arata bine.Esti sanatos pentru ca interiorul pare destul de sifonat.
george_scala_2004
Oh, Doamne ! blink.gif nu pricep...cuvintele sint de prisos...
br0klyn
Doamne ! Cat noroc ai putut sa ai sad.gif , chiar acum cand trebuia sa o vinzi .
Alex4u
nu cred ca a patit nimic el..mai rau e pentru partea dreapta decat stanga
Ciponnescus
Multumesc lui Dumnezeu ca sunt intreg, desi am leziuni craniene un ochi si obrazul invinetit, buza sparta de dinti cred. Totul s-a intamplat din cauza unui vatman ratb care a plecat pe culoarea rosie a semaforului.Mai exact in intersectia dintre bdul dinicu golescu si calea giulesti. Acolo sunt 3 semafoare dinspre gara basarab cum veneam eu si erau verde "curat". Am trecut de primul, m-am uitat la al 2 lea si in timp ce instinctiv cred m-am uitat la al 3 lea in coltul ochiului sa zic asa am vazut cum intra tranvaiul, de fapt cum inchidea soseaua. Am tras stanga, am franat, masina a fugit de spate spre stanga si m-am infipt partea lui din stanga fata. am intrat sub el pana la stalpul din dreapta.Nu mi-am pierdut cunostiinta, si imi amintesc perfect ca la un moment dat am realizat ca nu ma pot opri si m-am tinut de volan cat de tare am putut si am incasat lovitura. In spatele meu pe banda 1 a mai fost o masina..........de fapt soferul masinii respective m-a scos din a mea.Nemernicul de vatman nici macar nu s-a sinchisit sa vina sa vada cum sunt, era mai preocupat sa anunte accidentul la el la ratb.Tot persoana care m-a scos din masina a sunat la 112.De aici am ajuns la spital.analize samd.Intern sunt ok, dar la exterior resimt incidentul. Am ramas cu o dovada de reparatii, un dosar de daune deschis astazi la omniasig si speranta ca voi mai obtine ceva pe ea, desi cred ca si dauna totala fiind nu o sa imi dea mare lucru. Pacat de toti banii care i-am investit in ea.


ngabyyy
Bine ca ai scapat si asta e! Sa te faci bine asta conteaza!
Si apoi cu ce iei de la asigurare plus ce mai iei din dezmenbrare.

Pacat! dar bine ca esti ok! Sanatate cai mai buna ca toate!
hepea
Ghinion curat sad.gif Bine ca ai scapat usor; insanatosire grabnica!
Ciponnescus
Va multumesc, dar vreau sa atrag atentia asupra sigurantei in modelul asta de masina.Oameni buni, indiferent cat de bine merge masina dpdv tehnic......este depasita tehnologic, si cand spun asta iau ca si comaparatie golful care este din 1999 si totusi are ABS, 6 airbag-uri si structura de rezistenta din otel. Nu vreau sa invinovatesc masina dar tinand cont de faptul ca intreg sistemul de franare era nou, tot am derapat cu spatele. La momentul impactului nu cred ca aveam mai mult de 40kmh. Pacat de ea ca a fost o masina buna cu care mi-am facut treaba exceptional si fie vara fie iarna nu m-a lasat niciodata in drum.

PS. Aviz "colegilor" de forum care imi trimit PM sa o vand asa, chiar daca imi ramane epava, caroseria va ajunge la remat. Sunt oameni care ar fii in stare sa o repare si sa o vanda de buna.

Toate cele bune.
Ciponnescus
Revin cu anuntul, asa ca vand ce a mai ramas din ea.

Masina este dauna totala, asa ca prefer sa o vand intreaga si nu pe bucati. La prima vedere motorul este ok, este spart la un colt capacul la culbutori. Compresorul A/C este ok, pompa servo ok.La interior bordul cu totul este ok.Jantele nu sunt sparte la fel si cauciucurile. Cel de pe dreapta a sarit de pe janta. restul se vede in poze sau la masina. Mai ofer 2 cauciucuri aproape noi,portbagaj fotrer+garantie la pompa de frana/discuri fata.(nu este trecut numarul masinii.)
Geamul de pe stanga fata nu este spart, a ramas deschis.
Bara si proiectoarele nu au patit nimic.Usile sunt ok.
Masina o vand doar pentru dezmembrare fara numere si serii caroserie.

Puteti sa cititi mai sus ce a fost schimbat pe masina, la fel si poze.

Pret :600 eur negociabil
ngabyyy
Dap e depasita tehnologic....
Dar golf-ul era nou vreo 15-20000...
Ciponnescus
up
capo
Salut si eu sunt total de acord cu voi am avut o dsn si am fost implicat intr-un accident frontal cu un A4 ,acum am o solenza ,la capitolul siguranta sunt praf cine nu a avut nici un accident ma poate contrazice ,caroseria este varza se torsioneaza toata la impact , singurul lucru bun este faptul ca intretinerea si consumul sunt mici altceva nimic.
anton11
Ce poti sa-i ceri unei masini care noua a costat ...5000 euro (+/-) ???!!
Daca mergi usor si cu grija te duce mult si bine !
Au fost mari jurnalisti ce au murit in Volvo nou !! la 65km/ora !!!
Intradevar Solenza si Supernova au fost doar niste esecuri !
Clar nu sunt masini .
Nici nu prea le mai vezi pe strazi.
cfr
Decat Solenza , mai bine cumpar o Dacia 1300 standard ! macar stiu ca aia e toat fier, fara plastic.
Oricum bine ca ai scapat si esti printre noi !!
br0klyn
QUOTE(cfr @ 23 Aug 2011, 08:57)
Decat Solenza , mai bine cumpar o Dacia 1300 standard ! macar stiu ca aia e toat fier, fara plastic.
Oricum bine ca ai scapat si esti printre noi !!
*



Daca asa gandesti tu , e bine .

Niciodata sa nu faci comparatie intre o slz si o dacie 1300 . wink.gif

ngabyyy
Prefer sa conduc un esec...(cu aer conditionat, servo-directie. proiectoare...etc)
Da e clar incep niste comparati si cu cine cu dacii 1300 si pana la 145678 toamna.
Esecul asta a fost masina de tranzitie, atentie a fost masina, nu caruta, a fost un pas inainte spre o masina adevarata si loganul tot doar un pas este mai mare mai mic dar este si tot asa si restul gamei. Vreti masina luati Mercedes.
De ce trebuie sa vorbim niste chestii care mai mult ca sigur ne cam depasesc.

Apropo SLZ sau SRN au fost testate EuroNcap?
Mai uitati-va pe aici si cititi www.automobileromanesti.ro
Loganul are 3 stele atunci de ce nu luati Renault Megane ca are 5 stele?

Bine ca a scapat din accident si e sanatos si hai sa ne vedem de problemele noastre si sa recunoastem ca daca am dispune de financiar ne-am lua toti masini.
Sa traim (pe 243.gif ) bine.
Nu vehiculele sunt problemele noastre ci gandirea.



Dacia Solenza este o masina de tip hatchback de mici dimensiuni, produsă între martie 2003 și iulie 2005 de Uzina Dacia. Modelul Solenza a fost un model ce a avut la bază modelul SupeRNova, dar cu un aspect mai plăcut ce anunța trasăturile noii identități de marcă. (adica x90 masina de 5000 euro care defapt e vreo 8000-9000, ca sa te poti bucura de o masina mai bunicica dar noua problemele le stiti, si daca 1410 era mai buna ca SlZ se pastra motorul ala pentru LGN)

Exteriorul are o linie mai modernă și mai aerodinamică, iar bordul a fost integral redesenat, devenind mai ergonomic. Materialele folosite la interior sunt de calitate mai bună decât la SuperRNova. Din noiembrie 2003 a fost îmbunătățită structura de rezistență a mașinii, variantele superioare de echipare primind și airbag pentru șofer, Solenza fiind primul model Dacia care emite pretenții moderne de siguranță pentru ocupanții acestuia.

Modelul a fost bine primit pe piață, având și cifre destul de bune la export. Cu toate că cererea era încă mare pe piață, compania Dacia a decis oprirea producției în vara anului 2005, concentrându-se pe creșterea producției modelului Dacia Logan.

Pentru acest model au existat două versiuni de motorizare: una pe benzină de 1,4 litri similar cu cel de pe SupeRNova și un diesel de 1,9 litri, același ca și la modelul Dacia Papuc.

Începând din 2005, modificarea evacuării și a gestiunii electronice a injecției au permis încadrarea în normele de depoluare Euro 3, până la acel moment încadrându-se în normele Euro 2.

Deocamdata mai este pana culegem viile asa ca sunt acrii strugurii!
Ciponnescus
QUOTE(anton11 @ 23 Aug 2011, 08:55)
Ce poti sa-i ceri unei masini care noua a costat ...5000 euro (+/-) ???!!

minimul de siguranta? sau sa nu merg cu frica ca daca ma loveste cineva e dauna totala?

Daca mergi usor si cu grija te duce mult si bine !
Au fost mari jurnalisti ce au murit in Volvo nou !! la 65km/ora !!!
fara suparare dar a fost numai unul si nu este sigur daca viteza l-a omorat
Intradevar Solenza si Supernova au fost doar niste esecuri !
nu au fost esecuri, sunt un exemplu de fiabilitate tehnica. Ma repet tehnologic sunt depasite grav
Clar nu sunt masini .
Nici nu prea le mai vezi pe strazi.
ba sunt o gramada
*




QUOTE(cfr @ 23 Aug 2011, 08:57)
Decat Solenza , mai bine cumpar o Dacia 1300 standard ! macar stiu ca aia e toat fier, fara plastic.
nu cred ca are rost sa faci comparatia asta
Oricum bine ca ai scapat si esti printre noi !!
multumesc
*




Raman la parerea mea ca Solenza a fost si este o masina buna, fiabila, usor de intretinut numai ca este prea usoara, de aici si sprintul mai bunicel.Fiind usoara nu prea ajuta franele foarte bine si bineinteles tendinta de a fugi spatele la franare.
george_scala_2004
ca o completare: ranforsarile au fost introduse de-abia in octombrie 2003...
heaton
Salut!
Da-l naiba de fier, bine ca esti intreg! Te-a iubit Dumnezeu!
Iti dau dreptate, sunt niste bani pierduti acum dar incearca sa nu te gandesti prea mult la cele intamplate! Asta e! asa a fost sa fie! PTR TARA NOASTRA, A FOST, ESTE SI VA FI MEREU O VORBA!! "Cand esti la volan incearca sa fi atent la ceilalti soferi si nu la tine"

Iti doresc multa bafta in continuare, si inca o data imi pare rau....orice s-ar intampla nici la cel mai mare dusman nu doresc accident!
Ciponnescus
QUOTE(Ciponnescus @ 12 Aug 2011, 13:14)
Anuntul nu mai este valabil deoarece este dauna totala in urma unui accident cu un tranvai.Revin cu poze.

<span class='edit'>12 Aug 2011, 17:23:</span>
asta a fost soleza mea.

daca deranjeaza se poate muta la diverse
*




QUOTE(Ciponnescus @ 21 Aug 2011, 22:10)
Revin cu anuntul, asa ca vand ce a mai ramas din ea.

Masina este dauna totala, asa ca prefer sa o vand intreaga si nu pe bucati. La prima vedere motorul este ok, este spart la un colt capacul la culbutori. Compresorul A/C este ok, pompa servo ok.La interior bordul cu totul este ok.Jantele nu sunt sparte la fel si cauciucurile. Cel de pe dreapta a sarit de pe janta. restul se vede in poze sau la masina. Mai ofer 2 cauciucuri aproape noi,portbagaj fotrer+garantie la pompa de frana/discuri fata.(nu este trecut numarul masinii.)
Geamul de pe stanga fata nu este spart, a ramas deschis.
Bara si proiectoarele nu au patit nimic.Usile sunt ok.
Masina o vand doar pentru dezmembrare fara numere si serii caroserie.

Puteti sa cititi mai sus ce a fost schimbat pe masina, la fel si poze.

Pret :600 eur negociabil
*




up!
Ciponnescus
up!
550eur

1zamirel
salut, ofer astazi, 1600 lei+actele pt radiere din circulatie. O cumpar pt piese. daca esti de acord, poftim nr meu : 0762363930
Ciponnescus
Mai pui 400 lei si nu te intereseaza actele. nu o pot vinde pe banii aia. citeste mai sus ce este schimbat pe ea. daca ai posibilitatea cel mai ok ar fii sa vii sa o vezi ca sa intelegi de ce nu o pot vinde in 1600 lei.
heaton
caseta de directie se poate s-o dai? sunt dispus sa platesc 450 - 500 ron smile.gif
Ciponnescus
se poate inchide.

Asirom-ul a platit 7925lei din care a oprit 1459lei (epava).
Pe epava am luat 1800lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.