Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: becuri dezaburire luneta + lampa ceata spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ihdr
Salut tuturor ...
Am si eu o problema cu dacia mea ... care stie care ar putea fi cauza pentru care nu imi merg becurile din butoanele de la dezaburire luneta si lampa ceata spate ?
Butoanele functioneaza insa nu se aprinde nici un bec in ele ...cum sa fac sa vad ce au ? ms !
tribunul
S-o fi ars?
ihdr
sa fie arse ambele ? si mai demult cand am loat o groapa cam mare unu din ele s-a aprins ..deci mie greu sa cred ca sunt arse ? cum as putea verifica daca e ars becu ?
Kiraly
verifica mufa in spatele lor
ihdr
Le-am verificat pe ambele ..nu prea am ce sa verific ..e o mufa si atat ..le-am si schimbat intre ele ..etc ..dar nimic ...ele functioneaza insa becurile NU sad.gif sad.gif
tribunul
Cumpara 2 becuri.
ihdr
nu stiu cum se scot becurile din butoane de acolo ca puneam eu altele ..da chiar nu imi dau seama cum sa le scot ..
ghitza
Ai bord CN?adica butoanele sunt patrate?daca da ,atunci le scoti prin spatele butonului ,are o usita de plastic care o deschizi si scoti beculetu
ihdr
am deschiso ..si nu prea vad metoda prin care sa scot becul de acolo ..e incurcatura mare ..din ce se vede acolo ..cel putin asa mi se pare smile.gif)
ghitza
Acuma ai vrut sa fie si usor?incearca sa il scoti pentru ca are 2 pini beculetu si sa nu pierzi arcu,dar eu iti recomand sa cumperi alte butoane,cel mai scump e cel pentru dezaburire,decat sa iti mananci nervi
pcostica
lampile de ceata merg doar cu faza scurta aprinsa atunci se aprinde si becul din buton.
Bafta!
BrandyRadu
QUOTE(pcostica @ 18 Aug 2011, 21:23)
lampile de ceata merg doar cu faza scurta aprinsa atunci se aprinde si becul din buton.
Bafta!
*


bygy007
depinde cum legi becul , in instalatia originala ceata se aprinde doar cind este faza scurta aprinsa
Minel
Becurile din butonul dezaburire cat si lampa ceata spate se aprind diferit in functie de tipul de instalatie respectiv bord .....

-bord CN- becul din butoane se aprinde la aprinderea pozitiilor iar in cazul in care butonul este apasat are un martor luminos la indicatoarele din bord care semnalizeaza ca respctivul buton este aprins

-restul ,teoretic ar fi cum a precizat colegii bygy007 , la ceasurile cu turometru

pcostica la ceasurile fara turometru

Bafta !
BennyORWO
As avea si eu o problema asemanatoare,la maneta de schimbat faza lunga-scurta.
Practic s-au cam incurcat pozitiile,deci pentru faza lunga dau in sus,si in jos faza scurta...dar la mine,in sus e faza lunga,si in jos unde trebuia sa fie faza scurta,este faza lunga cu faza scurta radmasa.gif ,este aproape imposibil de mers noaptea cu ea...primesc numai flashuri...ajutati-ma si pe mine cu un sfat.
Va multumesc.
Kiraly
schimba-l blocul de lumini sau se poate si repara
bygy007
uite aici cum se repara
maho
Dupa postul ala (merci, bygy007) l-am reparat si eu acum catva timp, (am avut noroc ca am gasit in magazin "kit reparatie" cu 4 lei), dar nu cred ca as repeta operatia. Mi-a luat vreo 2-3 ore, si o gramada de injuraturi, dupa ce mi-au sarit pe jos vreo cateva piesulici cand am desfacut capacul. Daca nu ai rabdare si degete mai fine (de ceasornicar), nu e recomandabil, mai repede-ti iei altul nou (vreo 20-30 lei max.) si scapi de buchiseala.
bundaionut
am si eu o problema...nu imi merg lapile de ceata pe spate. Cand dau din comutator nu se intampla nimic, nici macar martorul din bord, ce poate fi, comutatorul? mentionez ca am bord cn4. multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.