Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot ciudat franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tehkid
salut, am o dacia 1310, iar de cateva zile..cand pisc frana.. parca rupe ceva acolo pe dreapta in fata... si cand dau in gropi trancane cateodata.. dar parca pe mijlocul masinii.. tin sa mentionez ca am dat intr-o groapa in Bradu de mi s-a indoit janta si capacu din mijlocul jantei, unu micut cu Dacia. va rog ajutati-ma sa aflu macar ce rupe asa... ca tare mi-e frica sa nu raman fara roata pe drum. 0786352896 daca nu raspund pe forum. dati mesaj ca apelez eu biggrin.gif
N E S
Cumva de la groapa s-a indoit/crapat discul? Nu pot sa imi dau seama....dau doar o parere....

Da jos roata cu probleme si verifica daca e ceva in neregula pe acolo. Etrier, placute, disc...etc
ghitza
Mai degraba ii de la pivoti ,bucse,cap de bara,da roata jos ridici pe crik si verifici jocu la pivoti ,bucse brate si rulment
tehkid
multumesc de sfaturi, am sa incerc smile.gif daca e ceva din ce ati spus voi, e vreo problema daca fac un drum pitesti-bucuresti? gen sa nu se intample ceva. ms
N E S
Pentru siguranta ta si linistea sufletului, mergi cu ea la un mecanic inainte de a pleca...sa nu fie ceva nasol..
tehkid
s-a uitat tatal unui prieten(mecanic de meserie) si am cumparat 2 bucse brat inferior ... maine le voi schimba.. vedem dupa aceea:D
brumi
daca tot face zgomot fa un test aproape de un garaj ... prinde maxim cat ar prinde masina si baga piciorul la podea cu frana biggrin.gif

daca se rupe ceva sti ce sa schimbi atunci =))

la daciile alta metoda nu prea e ... doar daca ai timp sa schimbi tot in fata unde ai prins groapa biggrin.gif
ghitza
Bai de unde scoti testele astea? ohmy.gif bash.gif ,tu asa faci si cand schimbi pivoti sau altele o dai de pamant sa vezi ce cedeaza prima data?O ridici pe crik si verifici ce vrei tu
maho
Scuze de off, dar Brumi, te rog eu, scoate Brasov din avatar...eventual pui Caracal.
tehkid
nu am reusit sa le schimb, poate astazi pe seara putin, daca nu.....maine-poimaine cel tarziu... app cine stie cam cat ar consuma o dacie pitesti-bucuresti A1-centura-A2-constanta
AndreiMel92
fa si tu calculul...eu am mers Gaesti Bucuresti pe A1 cu 90-100 constant + trafic ce am prins prin Bucuresti pana la Politehnica si mi-a consumat 6.1. Mentionez ca atunci aveam si semifinala sparta si furtunasul de la vaporizator in spate spart . Nu stiu exact cum se numeste dar toti vaporii de benzina ii baga in portbagaj. Deci sa zic 5-6 daca mergi frumos cu ea
Kanutza_77
sunt multi factor de luat in consideratie cum ar fi:presiune,greutate,benzina,tehnica soferului,cat de bine e masina reglata,daca merge infranata,etc...In medie la 90 km/h ar trebui sa fie undeva la +-6l/100km
N E S
Cam asa si eu un 6.4% Pitesti - Constanta cum a descris colegu mai sus. Doi oameni in masina plus bagaj, masina reglata, stil de mers normal, nici batraneste nici sportiv.
brumi
Da ghita eu asa fac smile.gif) nu e un lambo .... se strica il schimb si gata ....

vezi la pivoti iti trebuie presa
sa nu incerci cu ranga si ciocan ca bulesti vreo-un brat ... sau ceva

gasesti in piete presa pentru 25-30 de ron .... nu da mai mult mai bine negociezi

si daca ai pe injectie cu 90-110 constant in afara vreo 6-7 litri

daca mergi ca F1 8-9 chiar si 10

si daca mergi ca bunicul cu 80-90 poate scoti si mai klumea dar adormi la volan .....

combinat o sa consumi ceva de 7-8 ....

+ seara consumul este mai economic ca aerul e mai rece si merge mai fin motorul

tehkid
am rezolvat problema, am schimbat bucsele.. numai trocane smile.gif bratul .. se balanganea..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.