Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dispozitive, aparate sablare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
mario1980
Deschid acest topic cu o prima incercare a mea de a realiza un aparat de sablat. Prima tentativa, si singura deocamdata, este o convertire dintr-un pistol de spalat cumparat dintr-un magazin gen Dedeman, pistol care functioneaza binenteles cu un compresor (pe care oricine locuieste la casa ar trebui sa-l aiba in dotare smile.gif )

Intrucit o poza face cit o mie de cuvinte :

[attachmentid=1627744143] [attachmentid=1627744144]

Dupa cum (nu) se vede am scos teava sau sorbul (se desfileteaza putin mai greu) care tragea lichidul din recipient si l-am umplut cu nisip. Binenteles ca pentru sablare trebuie tinut invers acum pistolul, dar asta este un foarte-foarte-foarte mic neajuns, tinind cont de efortul investit si rezultate. Eu am fost foarte entuziasmat, pentru ca traiam cu impresia gresita ca un aparat de sablat este un fel de OZN... scump sau greu de realizat


Desi nu se compara cu un aparat sau dispozitiv dedicat, eu am ramas foarte placut surprins de rezultate. Este o scula pe care ar trebui sa o aiba orice gospodar ! smile.gif Incercati si va veti convinge - odata ce ti-ai facut asa ceva imediat te dai la curatat tot ce vezi in fata ochilor.

Observatii si recomandari:

-nisipul este musai sa fie cernut si uscat bine, altfel se infunda. Eu am folosit sita de faina a lu' mama, bine ca nu m-a vazut... De uscat am uscat nisipul la soare. Se poate si la cuptor.

-debitul de nisip este slabut in cazul acestei prime incercari, dar poate ca este mai bine asa. In plus se pare ca merge mai bine daca nu tii continuu apasat trgaciul, ci il actionezi sacadat. Este mai bine si pentru cei cu compresoare din astea de 500 lei, care au debit mic de aer.

-mai trebuie sa precizez ca trebuie un minim de reglaj al virfului acelui pistol de curatat, va dati imediat seama daca veti incerca varianta asta.

-tabla ramine curata fara sa o subtiezi la smirghel inutil. Poti sa actionezi asupra unor suprafete foarte mici sau in locuri unde nu ai putea ajunge cu altceva. In plus, ramine foarte poroasa, zgrumturoasa, si permite o aderenta mecanica foarte buna a grundului. Nu am facut insa poze ca numai de aia nu-mi ardea mie atunci - am avut de reparat muchia la o aripa spate la Loganul din 2005. Prietenii (de la Dacia) stiu de ce...

-poate fi folosit si la indepartarea vopselei vechi, desi nu merge foarte repede.

-Este OBLIGATORIU sa aveti ceva ochelari de protectie. Eu n-am avut si-am plins oleaca din cauza asta. La propriu. De asemenea, nu sablati in costum cool.gif , te umpli de nisip si-n chiloti.

M-as bucura sa prezinte si altii alte variante, ca am vazut pe net destule solutii home-made.
Va ofer chiar si ceva link-uri (nu este nicidecum in intentia mea sa fac reclama) pentru cei care vor sa cumpere de-a gata :
http://www.sculeserviceauto.ro/index.php?categoryID=370
http://www.sculeauto.com/produse.php?id=4

Succes, si va astept cu pareri, realizari si relatari !
Dsign
Se face mizerie multa in curte dupa aia? Dupa sablare ma refer.

Vezi ca sunt pistoale de-astea speciale pentru sablat, doar le cuplezi la compresor si gata

Succes!


PS: Ce ai facut mai exact la aripa? Descrie un pic, eventual cu pasi. As avea aceeasi problema.
mario1980
Iti dai seama ca se imprastie nisipul ala pe o raza de 1-2m Cit consumi, atita se imprastie in jur.

Cu aripa... mai pe scurt, este condamnata.

Anul trecut am avut o interventie pe motiv ca mi se umfla vopseaua pe muchia respectiva. Am constatat cu stupoare ca se perforase tabla intr-un loc. Am considerat atunci (si am avut dreptate) ca se strapunsese dinspre interior, adica din spatele aripii. Dupa aceasta interventie, am pus vaselina pe interiorul acelei imbinari, prin portbagaj, la imbinarea aripii cu contraaripa.

Anul asta, am observat iar ca se umfla vopseaua in alte 2 locuri. Am sablat cu aparatul in discutie si pentru ca aceasta curatire este intr-un fel mai neinvaziva, am putut sa disting cu adevarat ce se petrece: Vaselina care-am pus-o eu ar fi fost extraordinara, DACA cei de Dacia nu ar fi dat cu antifoniu pe-acolo. Fix intre tablele alea ambutisate (muchia aripii care prinde contraaripa), am vazut in timp ce sablam si se tot curata zona, bucatele de antifoniu. Deci degeaba am dat eu cu vaselina, caci din cauza antifoniului dat pe o tabla probabil netratata cum trebuie, a fost wax albina.

Asa ca solutii nu prea sint multe. Ma astept sa se perforeze toata. Mai fain e ca nu se perforeaza chiar muchia in sine ci undeva paralel cu ea, cam la mai putin de 1 cm distanta. Voi incerca sa intervin din nou prin portbagaj, si poate sa ard acel antifoniu, sau sa-l tai cu un cutit ceva, incit sa patrunda unsoarea si sa nu mai rugineasca dinspre interior.

Altfel, peste 2 ani voi avea o muchie din fibra pe care o sa pun un afis " Nu va sprijiniti, nu trageti de muchia aripii ! "

Succes la reparat.
cielo99
Am cumparat vineri din praktiker un pistol de sablat cu 65 de lei.Face o treaba super. Nu merita sa te chinui cu modificari.[attachmentid=1627744616]
mario1980
Mi-am cumparat si eu tot acelasi tip de pistol de sablare, si sint foarte multumit de el. Ce-i drept, n-am avut prea multe de facut cu el, dar la pretul asta, este SUPER.
Multumesc pentru pont.
PH-06-BOA
Nisipul e foarte scump sa-l cumperi. Eu am lucrat in fabrica de geamuri, pana au distrus-o - se stie cine - si aparatul de sablat geam nu era cine stie ce "OZN". Doua furtune dispuse la un anume unghi, unul de celalalt, pe unul aer, pe altul se absorbea nisipul, nisip spalat, din ce a fost cariera de la Valeni-de-Munte. Deci, si la acele pistoale, se poate pune nisip din garla, dar spalat si cernut. Nici nu va mai fi asa praf, iar daca sablarea se face pe un loc betonat sau suprafata plata, se poate recupera nisipul, clatit iar si uscat, cernut. E aberant sa dai 200lei (ce-o fi aia euro!), cand dintr-o roaba de nisip, faci doi saci moca , si nici nu fac ei PL-ul mare, pe seama prostilor, mai ales ca n-o fi nici Romani, ca asta e acum, la tine in curte, te stapaneste altul.

23 Oct 2011, 13:51:
Referitor la repararea aripii: sablarea poate atinge si parti nedorite ale masinii, cu un disc cu smirghel lipit pe el, merge mai repede si sigur, vopsita numai partea afectata, la doua pistoale, sa se faca trecera, nu toata piesa cum se face la servis, si iata cum iese.

23 Oct 2011, 13:54:
Din 100g de vopsea, am folosit 25g la toate patru aripile, si 50g de lac.
payty
mi-am luat si eu dispozitiv din asta de sablat.

am un compresor de 10 bari /90 de litri.


Ce am vazut e ca ar cam trebui o masca de protectie. Eu am sablat cu nisip de zidarie luat de la bricostore cu 9 lei sacul de 25 kg.

Din cauza ca nu am avut niciun fel de masca, aveam nisip si in cap, si peste tot. Ajunsese chiar si in adidasi, nu stiu cum naiba.



Ideea e ca acest tip de sablare are nevoie de un debit mare de aer si de presiune mare. Adica sub 8 bari nu prea e eficient. Altfel merge compresorul in prostie si se uzeaza repede.

Mai eficient e cu recipient presurizat in care se baga nisipul . Se poate face foarte usor cu o butelie de aragaz, cateva suduri si ceva indemanare.

Sau se gaseste cu vreo 8 milioane la magazin smile.gif

Eu vreau sa imi fac cat de curand.

ydaniel
Pt sablare casnica ai nevoie de un compresor cu 2 cilindri;cea mai buna varianta ar fi sa cautati un compresor facut la Timpuri Noi Bucuresti sa-l reconditionati si apoi la munca cu el.Compresoarele sub 1500lei sunt slabe ca debit de aer !Folositi:masca de praf/gaze,ochelari,manusi,protectie a corpului cand sablati!
cielo99
M-am descurcat cu masca de sudura la care am pus o sticla transparenta.
connex
Salut,

As dori sa va intreb daca cu un compresor si pistol de sablat, luate dintr-un magazin gen practiker/bricostore, la pretul aproximativ de 500lei, am posibilitatea sa sablez cadrul unei biciclete.?

Pot sa sablez un cardu de bicicleta cu un asemena compresor sau dau banii degeaba?

A incercat cineva sa dea vopseaua jos de pe o bicicleta cu un asemenea dispozitiv de sablare?

Pot sa folosesc acelasi compresor si pentru vopsire? (cu pistol de vopsit desigur)

Multumesc,

Lucian

cielo99
Merge.Cu un compresor de 320 de lei am sablat pragurile la masina.Sablezi un minut stai sa se adune presiune si tot asa.Cu rabdare merge.Mi-a luat in ritmul asta cam 3 ore la un prag, dar daca aveam un compresor calumea terminam in jumatate de ora.Si la vopsit fara probleme am vopsit pragurile la masina si usile la garaj.
ghitza
QUOTE(connex @ 24 Oct 2011, 10:46)
Salut,

As dori sa va intreb daca cu un compresor si pistol de sablat, luate dintr-un magazin gen practiker/bricostore, la pretul aproximativ de 500lei, am posibilitatea sa sablez cadrul unei biciclete.?

Pot sa sablez un cardu de bicicleta cu un asemena compresor sau dau banii degeaba?

A incercat cineva sa dea vopseaua jos de pe o bicicleta cu un asemenea dispozitiv de sablare?

Pot sa folosesc acelasi compresor si pentru vopsire? (cu pistol de vopsit desigur)

Multumesc,

Lucian
*


Din praktiker am luat si eu un compresor cu kit complect la 550 roni si merge fara probleme la tot ce vrei tu,la sablat nu l-am pus inca pentru ca nu am pistol de sablat la el dar de vopsit am vopsit si lamasina si poarta si merge fara probleme
payty
cum ziceam, sistemul asta cu sifon nu e foarte eficient decat pentru compresoare cu volum mare al buteliei. La mine, cu 90 de litri/10 bari nu sableaza cum trebuie cand presiunea scade sub 8 bari.

Eu am dat 27 de milioane pe compresor si e cel mai puternic compresor cu motor monofazic pe care l-am gasit.


De sablat se poate probabil si cu unul slab, dar faceti praf compresorul pentru ca va fi foarte solicitat din cauza ca fa functiona in continuu.

E nevoie de volum mare de aer si in mod sigur unul de 50 de litri nu face fata.


Pentru vopsit probabil merg si cele de bricostore.

Ca idee, vroiam de curand sa imi iau unul Mecafer din bricostore. Pe langa ca am vazut doua absolut identice, doar ca pe unul scria made in Italy si pe celalalt made in PRC, am mai vazut unul si in stare de functionare undeva.

De fapt nu mai functiona, ca tocmai se stricase smile.gif. Asa ca mai bine lipsa cu astea din bricostore.

In plus, daca luati un compresor va sfatuiesc sa va luati unul cu curea, pentru ca are o racire mai buna a cilindrilor, deoarece fulia are si aripioare care sufla aer pe compresor. Cele care sunt cuplate direct la motor, mi se pare ca nu au sistem de racire fortata.

Ai atentie la cele fara ulei. E posibil sa stea destul de rau la capitolul fiabilitate, asa ca n-as recomanda pt sablat.
connex
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.

Intre timp am incercat sa vad ce gasesc pe net si tind sa cred ca sunt un pic mai bune decat cele din magazinele DIY, gen practiker/bricostore.
Am gasit unul de 50L aici , care pare sa fie ok, insa eu nu prea cunosc acest brand Einhell.
Stie cineva ceva despre acest compresor, sau macar despre calitatea produselor Einhell?

Multumesc,

Lucian
payty
eu am o freza tip dremel marca einhell. vad ca inca merge bine.

de compresor nu stiu ce sa zic. vezi si tu sa nu fie facut in china (ignora numele cu rezonanta germana, ca nu conteaza neaparat) smile.gif




ar fi bine sa gasesti unul cu doi cilindri si cu turatie mai redusa a motorului.
ghitza
CONNEX:exact asa este al meu ca si cel din linku pus de tine doar ca e marca NUAHT(asa ceva) made in P.R.C si nu am nici o problema cu el il am de 2 ani aproape.einhell am masina de gaurit si nu am probleme cu ea
mario1980
Eu am compresor Einhell, de 206l/min si butelie de 25l. Il am de 1,5 ani, pare destul de bun si merge bine, dar nu a fost foarte intens folosit. Insa mai am si o butelie de aer de la o remorca. In opinia mea nu se merita sa cumperi un compresor mare, pentru acasa.
payty
astazi am terminat de facut cabina de sablare, ca sa nu mai fac mizerie in atelier.

e mult mai comod, dar mai am cate ceva de imbunatatit la ea.


concluzia e ca pentru a curata vopsea, merge cu 4-5 bari presiune, dar pentru rugina nu am reusit o curatare corespunzatoare decat cu 8 bari.

s-ar putea sa fie de vina si abrazivul, care nu e special, ci e un simplu nisip de zidarie luat de la bricostore sau faptul ca nu am instalatie de sablare cu recipient sub presiune.

Am sablat o janta de dacie cam 80% in vreo 7-8 minute. Compresorul a mers destul de mult pt ca la 8 bari scade presiunea repede.

Compresorul e cel mentionat mai sus.

O sa pun si o poza cu rezultatul cat de curand.



casspy
Foarte bine lucrat domnule Ph-boa
daredan
Eu am un sistem de sablat compus din cabina de sablare (homemade), compresorul de 90l (homemade) dar cu compresor ECR350 doi cilindri fabricat la Timpuri Noi actionat de un motor trifazic de 3,5-4KW (nu-i cunosc exact caracterisitcile dar este foarte mare) si sistem de sablare sub presiune de 60l (facut tot de mine) la care folosesc duze de sablat de 2,5mm. "Nisipul" este corind si avand cabina l-am folosit pana acum aproape 50 de ore. Presiunea maxima de lucru la care lucrez este 6,5bari insa lucrez cu 3,5-5bari cate 5 ore pe zi. In astea cinci ore schimb doua duze datorita corindului care este foarte abraziv. Rugina nu are nici o sansa, vopsea normala la fel, cea coapta in cuptor este putin mai dura dar se sableaza la 6bari. La inceput foloseam nisip de constructii (silicos) insa m-am lasat repede de el pentru ca este foarte periculos pentru sanatate. Corindul este foarte scump 25kg/60euro dar nu prezinta pericol pentru sanatate si este foarte dur putand fi folosit mult si bine (producatorul garanteaza 90 de cicluri de refolosire). Eu, dupa 50 de ore mai am vreo 3kg din 25kg, parte fiind transformat in praf, parte fiind aspirat in sistemul de ventilare a cabinei.
Ca idee de eficienta in sablare, un cadru de motocicleta (Yamaha) a durat 5 ore. L-as fi facut si mai repede daca reuseam sa tin presiunea la 6 bari continuu si daca aveam suficient nisip ca sa nu trebuiasca sa reumplu butelia la fiecare 15 minute. Cu pistolul tip Practiker nu o sa faceti treaba decat daca aveti un super compresor sau daca nu aveti pretenti mari (adica aveti timp berechet la dispozitie). In rest, succes si aveti grija de sanatate voastra.
cielo99
Pune si o poza sau un principiu de functionare a acestei instalatii.
daredan
Uite dupa ce m-am inspirat eu
payty
butelia in care pui abrazivul o umpli de tot, sau doar partial?

ziceai mai sus de 15 minute de sablat. cat nisip pui pentru ca sa ajunga 15 minute?


intreb pt ca mi-am facut si eu un dispozitiv din asta dar nu am apucat inca sa il testez. Butelia e ceva mai mica, si vreau sa stiu la ce sa ma astept.




Mai am niste intrebari despre cabina de sablat:

ce dimensiune are si ce sistem folosesti pentru aspirarea prafului?

merci.

daredan
Am bagat in butelie si 2 saci de 25kg de nisip si a mers fara probleme. Acum am 25-28kg de electrocorindon in butelie si sablez si doua ore daca reglez nisipul la minim. Daca stratul de vopsea este mai gros atunci dau mai mult nisip si dupa 30-40 de minute trebuie sa reumplu butelia. In cabina am folosit pana acum un aspirator cu filtrare prin apa dar din pacate este foarte zgomotos, s-au cam dus rulmentii si consuma peste 1000w/ora. O sa trebuiasca sa-i fac un alt sistem dar as prefera sa raman tot la filtrarea prin apa fiind cea mai eficienta.
Cabina de sablat este facuta tot de mine si i-am dat urmatoarele dimensiuni: 100cm latime, 80cm inaltime si 60cm adancime.
cielo99
Ne apucam de confectionat.Am un extinctor de 5 l.Sper s-mi ajunga butelia.Daca merge incerc sa fac rost de o butelie de compresor de 200l si sa o modific pe aia.
mario1980
Am si eu o completare la cele spuse pe-aici: este recomandat ca furtunul de la butelie pina la pistol, sa fie cel putin de 8 mm la interior, intrucit debitul necesar este mare. Si de asemenea, cuplele rapide (cele cu bila) frineaza foarte mult curgerea aerului, mai bine incercati cuple din alea cu garnitura de cauciuc si infiletare, sau chiar direct furtunul cu colier.
payty
de unde pot achizitiona un pistol de sablat pentru tipul asta de recipient sub presiune? Evident, ma intereseaza sa pot cumpara si diuze cand se uzeaza, nu sa iau pistolul si dupa ce se strica diuzele sa il arunc smile.gif


am tot cautat pe la magazine de bricolaj si nu sunt decat sistemul acela cu sifon.

sau se poate confectiona de catre mine? aveti vreo ideee?

si ar mai fi o intrebare: cati mm are orificiul diuzei?
ghitza
Vezi postu 4
payty
da, stiu modelul ala. nu merge pentru instalatia de sablat sub presiune.
daredan
Folosesti asa: racord de 1/2 cu filet exterior pentru furtun de 1/2 + robinet bila (cu fluture preferabil) interior-interior + reductie alama 1/2 cu 1/4 (facut filet pe 14) + una bujie la care ai gaurit electrodul din interior cu burghiu de 2,5mm. Si asa faci un pistol care o sa te tina ceva timp in functie de materialul pe care-l folosesti la sablat. Sau cauti pe minex.ro si dai cateva zeci/sute de euro pentru un pistol cu duza de carbura smile.gif
payty
mii de multumiri.


payty
Am sablat azi pt prima data cu instalatia sub presiune.

Prima impresie e mult mai buna decat la sistemul cu sifon. In primul rand pot sabla cu 4 bari fara probleme.

La celalalt sistem nisipul nu curata aproape deloc la 4 bari.

Problema pe care o am e ca se cam infunda furtunul care vine de la butelie. Ori am deschis prea mult robinetul de nisip, ori nu stiu...

Ramane de vazut. Clar e ca sistemul e net superior celui care absoarbe nisipul prin vacuum.



Acum sablez cu nisip pana ma prind ce si cum. Sper ca atunci cand voi schimba nisipul cu corindon sa se mareasca si eficienta.


daredan
Sa mai reglezi debitul de nisip. Nu ar trebui sa se infunde decat daca nisipul are granulatia prea mare si duza este mica.
Felicitari smile.gif
payty
Intre timp am mai facut niste incercari si am constatat ca una din probleme e faptul ca am cuple rapide la furtunul de la compresor pana la butelia de sablat. Se pierde foarte multa presiune pe acolo si debitul de aer care vine in butelie e micsorat foarte mult.


Una din cuple, m-am uitat in interior, si are diametrul cam de 3 mm. Furtunul care vine de la compresor e din cel spiralat.


Cam ce dimensiune ar trebui sa aiba acest furtun?

daredan
Da, furtunele alea sunt de doi bani bune doar pentru umflat roata smile.gif Eu folosesc furtun de/pentru apa de 1/2 cu cuple luate tot de la departamentul gradina. Ai grija cu nisipul, foloseste o masca serioasa.
icxu
Eu folosesc un pistol Yato cumparat cu 55 lei parca. Acolo unde este vopsea multa si trebuie indepartata toata puteti folosi sablarea chimica(decanol sau cromofag); sunt niste produse care practic topesc vopseaua facand-o usor de indepartat.
Spor!
payty
la mine cea mai mare problema in momentul de fata e geamul de la cabina de sablat care se opacizeaza de nu mai vad nimic prin el.

adica e un plexiglas, nu geam de sticla.


vreo idee cum sa scap de asta?


i-am pus eu niste scoci pe el ca sa nu se zgarie plexiglasul dar cand sa il inlocuiesc nu l-am mai putut dezlipi.

ideea cu folii speciale pt sablat nu imi surade, ca sunt scumpe si cred ca nici nu tin mult.

daredan
Singura solutie este sa schimbi geamul de cate ori este nevoie. Te duci la centru de sticla si tai 3-4-5 bucati sa ai de rezerva.
ct-03-tvy
furtun de acetilena cel de 10 mm mm interiorul facut pe timpuri de arteca,
iar cuple rapide e preferabil fara, insa intervine si condensul creat in compresor, ar trebui un sistem de filtrare home made.. conectat fara cuple,doar cu robineti,

cuplele rapide au gaurele de 1 2 mm ,cate 2-3 in functie de model, iti dai seama cat limiteazaa debitul, intrun fel e folosit aerul mai eficient,in cazul compresoareleo cu debit mic.
diferenta de eficienta fara cuple ,e enorma,degeaba ai 8 bari pe butelie daca la pistol iti ajunge cu intarziere aerul.
e nevoie de butelie mare pentru asa ceva ,cu cele mici dureaza mult
ct-03-tvy
astazi a-m realizat o instalatie asemanatoare, rezultatele sunt foarte bune, e diferenta foarte mare fata de sistemul cu vacuum.
recipient pentru nisip am folosit o butelie romaneasca de gaz,
furtun de acetilena ARTECA cand inca era calitate in Romania
diuza din bujie 3.5 mm , sub 6 bari nu mai e eficienta probabil din cauza diuzei mari. smile.gif
compressor ECR 350 motor 2800 rpm 2.4kw 240v. raport transmisie 3/1
payty
eu pana acum am incercat cu capete de bujie. Mai mult de o ora nu pot sabla cu un cap din ala ca se largeste gaura pana strapunge peretele diuzei.

Ca si material, sablez cu corindon alb, dar vreau sa il schimb cu alice de metal, ca se distruge prea repede si costa si cam mult (100 E sacul de 25 de kg).

Pana acum l-am refolosit de vreo 20 de ori, dar nu mai am nici pe departe 25 de kg, ca mult a fost eliminat de aspiratorul care face vacuum in cabina.

Cred ca cel mult 17-18 Kg sa mai fie.

In plus, alicele de metal nu fac atat praf.

Vreau sa imi iau o diuza de carbura de tungsten dar nu sunt sigur daca merita investitia.

Ea are in mod normal diametrul de 2.5mm. Daca se mentine asa suficient timp, e ok, daca nu, nu prea.

Eu sablez cu 4 bari.
maho
Depinde ce sablezi, daca sablezi tabla cu alice (chiar si cele mai marunte), s-ar putea sa ai surprize neplacute; alicele-s pt. oteluri mai groase (profile pt. constructii, de ex.). Eu zic sa ramai pe nisip, pt. tabla.
payty
folosesti nisip de zidarie, sau abraziv special pt sablat?
maho
Eu nu sablez; in trecut am asistat la sablari de diverse piese metalice (de la tabla, la profile mari "I", "H", etc. pt. constructii); tabla se sabla cu nisip cuartos dur, profilele cu alice, era diferenta mare intre ele (de ex. alicele mai si durifica suprafata, ca "au loc", dar ar deforma tabla; in schimb nisipul e mai abraziv).
aditzutzu0007
salut,am inceput si eu o instalatie de sablat si as vrea o parere de la voi
cielo99
Cred ca va merge, poate la inceput pana te prinzi care robinet cat sa il deschizi va fi mai greu dar pe urma cred ca va merge.

Fa un cadru sau sudeaza-i niste picioare de cativa cm sa nu stea teava aia de la baza pe sol ca in timp se va rupe.
aditzutzu0007
am revenit cu instalatia terminata,i.am facut si cadru,merge perfect,chiar si cu nisip de constructii,sunt foarte multumit,nu ma asteptam
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.