Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tuning optic Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Sig
Va salut cu respect pe toti, ma numesc Octavian Costea si postez pentru prima oara pe acest forum desi il citesc cu interes de ceva vreme.
Am atasat acestui mesaj cateva poze cu Solenza mea careia cu timpul i-am adus diverse imbunatatiri; mentionez ca am in plan si o evacuare Borla si alte cateva mici detalii prin interior.


[attachmentid=11070][attachmentid=11071][attachmentid=11072][attachmentid=11073]
[attachmentid=11074]
Daedalus
Arata super. Cu ce ai vopsit plasticele alea la interior?
ducu9
As vrea si eu sa colorez chestiile din interior dar am niste indoieli, legate de aspectul final, masina mea fiind galbena. Ce culoare imi sugerati?
Cat te-a costat capul schimbatorului si pedalele?
iceberg
salut,cu ce vopsea ai vopsit aeratoarele si cit a costat.
nu se curata vopseaua de pe ele?
Sig
Pentru vopsire am folosit un spray umplut pe loc cu vopsea de culoarea masinii , cumparat din Vitan.
Pentru o priza corespunzatoare a vopselei cu materiale plastice ar fi de preferat sa se foloseasca Primer; eu am vopsit fara insa cred ca am sa refac operatiunea .
Pedalele m-au costat aprox 700 de mii iar nuca plus pielea schimbatorului 1,8 mil.

ducu9 - iti sugerez un negru metalizat, altceva nu prea s-ar potrivi.
Adrian_Solenza
Mai ai de lucru la ea... Mult! Grila de fata are nevoie de un hand-job rapid! Cat despre interior... Cel mai bine vopseai toata jumatatea de bord de jos in alta culoare - cum este la Symbol! Crem, ceva.. Schimbatorul imi place! Jantele merg si ele!
manasse
in stanga volanului, in nisa aia de sub butonul pt dezaburire, pune o bricheta albastra. aia verde strica tot ansamblul wink.gif
Sig
QUOTE(manasse @ 2 Jul 2005, 12:30)
in stanga volanului, in nisa aia de sub butonul pt dezaburire, pune o bricheta albastra. aia verde strica tot ansamblul  wink.gif
*




Da, ai dreptate, acum am vazut si eu , trebuie sa fac rost de una albastra cat mai rapid !! smile.gif
bogdan_o
QUOTE
Grila de fata are nevoie de un hand-job rapid!


Hand-job, dupa cunostintele mele inseamna masturbare. Daca totusi vreti sa urmati sfatul cu grila si hand-job-ul rapid, fie demontati grila si va simtiti bine in intimitatea baii proprii, fie daca vreti sa fiti creativi si sa lasati grila pe masina va alegeti o parcare mai intunecata si fara alti martori, nu de alta dar amenzile sunt consistente.
Sig
QUOTE(bogdan_o @ 2 Jul 2005, 17:42)
Hand-job, dupa cunostintele mele inseamna masturbare. Daca totusi vreti sa urmati sfatul cu grila si hand-job-ul rapid, fie demontati grila si va simtiti bine in intimitatea baii proprii, fie daca vreti sa fiti creativi si sa lasati grila pe masina va alegeti o parcare mai intunecata si fara alti martori, nu de alta dar amenzile sunt consistente.
*




Mai exista o varianta: se pune folie pe toate geamurile, se demonteaza grila , si se foloseste intimitatea nou creata a interiorului masinii . cool.gif excl.gif
bogdan_o
Si ca tot veni vorba de tuning la interior. Pe mine m-ar bate gandul sa dau cu ceva pe bord, un fel de cauciuc, dar intr-un strat foarte subtire. Ma deranjeaza senzatia de plastic ieftin, rigid. As vrea sa fie un pic mai prietenos la atingere.

Aveti cunostinta de asa ceva? Ca eu m-am gandit la antifonul cauciucat insa ala nu s-ar potrivi, ca stratul aplicat mai mult ca sigur ca nu ar iesi uniform si s-ar vedea oribil dupa.
Adrian_Solenza
NU merge mai... Vrei masina mai smechera, astepti si iti cumperi! La SLZ nu ai ce face... Poate doar pilele pe fetele de usi (crem,bej) !
Sig
QUOTE(bogdan_o @ 2 Jul 2005, 21:35)
Si ca tot veni vorba de tuning la interior. Pe mine m-ar bate gandul sa dau cu ceva pe bord, un fel de cauciuc, dar intr-un strat foarte subtire. Ma deranjeaza senzatia de plastic ieftin, rigid. As vrea sa fie un pic mai prietenos la atingere.

Aveti cunostinta de asa ceva? Ca eu m-am gandit la antifonul cauciucat insa ala nu s-ar potrivi, ca stratul aplicat mai mult ca sigur ca nu ar iesi uniform si s-ar vedea oribil dupa.
*



Cu siguranta NU cu antifon cauciucat.
Daedalus
Singura idee care imi vine este crearea unei tapiserii pentru bord, care va cere un mic sacrificiu pentru prinderea sa in plastice, dar iese ceva si cu cauciuc sau o piele intoarsa. Nu vad cat de durabila ar fi treaba.
bogdan_o
Adriane, sa stii ca nu e neaparat nevoie de masina smechera. Daciile mai vechi aveau asa ceva. Eu am si un break din 96 si are bord tip scoica dar nu e plastic integral. partea de sus vine imbracata intr-un fel de vinilin sub care e pus un buretele subtire. E destul de placut si nu cred ca ar costa foarte mult. Problema e ca am cititi si pe imbunatatiri DSN unde George venise cu ideea imbracarii bordului de DSN in piele. Dar e foarte complicat sa-ti iasa, pentru ca pielea poate face cute, mai ales pe bordul de SLZ cu forma lui.

Eu ma gandeam ca poate exista vre-un tratament ceva in genul "glazurarii" bordului. Sau macar o solutie cu care daca dau sa stiu ca iese uniform.
Adrian_Solenza
Iti trebuie un fel de presa, matrita.. Cred ca cineva stimulat suficient ar putea sa iti faca un bord in piele! Numai ca mare grija unde lasi masina, caci la soare pielea aia crapa la greu! sad.gif
dandrei
Siq e mijto masina! Am si eu o intrebare :jantele sunt alea de super nova nu ? De cat sunt ? 13''?


P.S: daca sunt de 13'' de unde leai luat? biggrin.gif
toto
da...si mie imi plac jantele alea...cred ca sunt de supernova
sunt mult mai frumoase decat cele de solenza
da-ne detalii
dandrei
Siq cat tea costat sa umplii o cutie de vopsea intr-un spray?
Vopseaua cat te-a costat?
Primerul cat te-a costat?
Nu uita sa dai detalii despre jante wink.gif
Sig
Spray-ul cu vopsea l-am cumparat din Vitan si a fost umplut pe loc cu vopsea exact de culoarea masinii (aveau acolo orice fel de culare, ba chiar se puteau face si la comanda) si m-a costat 300 de mii 500 ml. adica destul de scump...ma rog, vopseaua este de calitate.

Jantele sunt intr-adevar de supernova si le-am cumparat second hand de la cineva care le schimbase cu tot cu cauciucuri; dupa un timp am mai cumparat 4 la un pret foarte bun,ca sa am in caz ca se zgarie rau sau se sparg.
Sig
Cat despre vopsitul in interior, nu am stiut initial ca trebuie sa dau cu acest Primer inainte deci ma pregatesc sa refac tot .
NU vopsiti plasticele din interior fara sa folositi "Plastic Primer" !
Leu1
Sig, de unde pot sa cumpar "Plastic Primer"-ul acela?
Charlton
QUOTE(Leu1 @ 4 Aug 2005, 11:24)
Sig, de unde pot sa cumpar "Plastic Primer"-ul acela?
*


Gasesti la magazinele cu vopsea auto , c-am 100ron litru , se vinde si la cantitate mai mica .
Sig
Da, in general pe unde se gaseste vopsea.
kingviper
nu prea am vazut SLZ cu urmatorul lucru: dungi d-alea transversale din autocolant sau... din vopsea, ca la unele masini de curse, care incep de la bara fata, si ajung pana la bara spate asa pe toata lungimea masinii: Bara fata, capota, plafon, hayon, bara spate
andr3y_yoo
QUOTE(kingviper @ 5 Feb 2009, 23:08)
nu prea am vazut SLZ cu urmatorul lucru: dungi d-alea transversale din autocolant sau... din vopsea, ca la unele masini de curse, care incep de la bara fata, si ajung pana la bara spate asa pe toata lungimea masinii: Bara fata, capota, plafon, hayon, bara spate
*


si pt asta dezgropi acest topic?
Banu1974
QUOTE(andr3y_yoo @ 6 Feb 2009, 13:06)
si pt asta dezgropi acest topic?
*


daca omu" vrea dungi...
nu ati auzit ca nu se mai poarta in buletin?acum se poarta pe masina radmasa.gif
radiozipp
hahaha bai banule numa de sotii de tii smile.gif)
probabil nu vezi dungi dalea.. pt ca posesorii de solenza is cu capu pe umeri..ori s-au saturat sa le vada pe daciile 1310 smile.gif
Banu1974
QUOTE(radiozipp @ 24 Mar 2009, 12:31)
hahaha bai banule numa de sotii de tii smile.gif)
probabil nu vezi dungi dalea.. pt ca posesorii de solenza is cu capu pe umeri..ori s-au saturat sa le vada pe daciile 1310 smile.gif
*


Tu nu vrei ,,dungi"?ma pricep eu,dar ti le fac pe spate...
radiozipp
QUOTE(Banu1974 @ 26 Mar 2009, 16:44)
Tu nu vrei ,,dungi"?ma pricep eu,dar ti le fac pe spate...
*



eu? nu vreau dungi... solenza nu este o masina sport ca sa-mi fac eu dungi biggrin.gif ... pe buletin... poate...
sonycu
Salutare,

Albastrul ala se vede groaznic. Jantele sunt pentru super nova. Nu dau bine pe solenza, o masina mai finuta dealtfel.

Schimbatorul e fainut, dar s-ar fi vazut mai bine cu husa neagra. Si restul, inteleg ca ai masina albastra, si ai vrut tu sa faci o continuare si la interior. Dar arata urat.

Asta cel putin e parerea mea, nu trebuie sa te superi pe mine sau sa faci ce spun eu. Dar, optic, arata urat.

Toate cele bune
Banu1974
Mergand pe premiza ca ,,gusturile nu se discuta",mie imi place si asa.Bravo man!!!e ingrijita ,chiar daca e mult albastru,daca te uiti atent nu da chiar rau...
Cred ca jantele dau mai bine decat cele de tabla...daca nu a avut alta alternativa,e bine si asa...
Sig,sa vii la Carol,so vedem mai de aproape...bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.