Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pe gaz merge bine dar pe benzina intrerupe
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
stoica_mariush
salut am si eu o problema cu dacia mea,pe gaz merge bine dar ieri am ramas fara gpl si am schimbat pe benzina bun a mers ea vreo 2 km bine apoi a inceput sa ma duca numai in suturi din moara vlasiei si pana la otopeni de unde am alimentat gpl si am schimbato.probl e ca la ralanti sta foarte bine,doar in mers face asa.va rog cine stie sa ma ajute cu un sfat.va multumesc.
PS:asa face de fiecare data cand schimb de la gaz la benzina,merge putin bine apoi incepe in suturi.
brigada_diverse
desfunda si tu putin carburatorul. tureaz-o tare si astupa admisia de la carburator sa traga multa benzina si sa se desfunde gaurile.

e infundat jiclorul principal probabil , mai ales daca nu ai mai mers mult timp pe benzina.

P-A-C-O
brigada_diverse, tu vorbesti serios? wacko.gif

pai daca faci asa ceva te alegi cu o deformare sau poate chiar cu o distrugere (rupere) a membranei din vaporizator de toata frumusetea.....

inainte de a face curatirea carburatorului, se desface furtunul de GPL care intra in carburator si se obtureaza stutul de GPL din carburator wink.gif
brigada_diverse
ma scuzi. intrucat o aveam in minte, am considerat-o esentiala partea asta..dar am uitat sa o mentionez
bygy007
sau poate avea probleme cu pompa de benzina
stoica_mariush
eu am desfacut carburatoru am schimbat jiclorul ala cu bila ca nu sprituia bine.
ce poate avea pompa de benzina?ca am vazut ca vine benzina.
P.Sde ce cativa km merge bn si apoi face figuri?

3 Sep 2011, 06:19:
mentionez ca am impresia ca merge inecata,scoate fum negru si palpaie de parca ar merge inecata,dar daco las la ralanti sta bn
Lucian MC
Pai aici poate fi si platina belita /sau masina fiind pusa pe avansul vacuumatic pentru gpl nu este corect si pentru benzina.
Kiraly
debit prea mare...mai regleaza nivelul
vecinuu
Daca iti da in nas cand accelerezi, verifica garnitura la pompa de sprit, s-ar putea sa fie putin ciupita. Daca nici asa nu merge , verifica ciocu de papagal, s-ar putea sa fie infundat.
stoica_mariush
am incercat tot ce mi-ati spus dar tot asa face ba chiar am schimbat si carburatorul cu unul de la alta masina si tot asa face.ce e de facut?ast rasp.multumesc
stoica_mariush
de ce nu mai raspunde nimeni acestui topic?
BennyORWO
@stoica_mariush
Am avut si eu o problema asemanatoare,am facut un drum lung de 400 km si pe la jumatatea drumului masina facea la fel ca a ta,am crezut ca e infundat ciocul de papagal si jigloarele dar nu nu era de la asta.
Ce mi-a trecut mie prin cap a fost sa misc stanga dreapta de capacul de la delcou si a mers foarte bine de atunci si pana acum.
Incearca si treaba asta poate isi revine.
Bafta.
florin_susanu
Am fost acu ceva timp sa imi reglez gazul si nenea ala de acolo mi-a spus ca o sa mearga mai bine pe gaz decat pe benzina.Nu prea ma pricep eu,dar cred ca difera avansul pentru gaz si benzina.Si mie pe benzina imi merge rotund la relanti,dar in mers daca accelerez mai tare apar unele intreruperi.
panter1
1. Pune si desfa capacul la pompa de benzina si curata sita aceia daca este infundata.. apoi monteaza la loc.. stiu pe cineva care a patit.. si nu se mai alimnta calumea tocmai ca nu mai trecea calumea benzina pe acolo..

2. Benzina isi pierde din calitati daca stai cu ea mult in rezervor(1 an) si nu o folosesti.. nu va mai fi la fel..

3. Sper ca nu ai mai putin de 2-3L de benzina iar cand demarezi se duce toata in spate si mai intra si goluri de aer pe furtunul care vine de la rezervor.. si nu mai spun de gunoaiele care stau deasupra benzinei iar cand esti cu rezervorul aproape pe gol toate gunoaiele pleaca pe ''conducta'' si exista riscuri mari sa infunzi filtre, site si jigloare.. si sa mearga in suturi sau deloc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.