Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Patineaza ambreiajul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
lucifer
De ceva vreme am observat ca in treapta a 3-a cate o data , nu mereu , motorul se tureaza in gol apoi revine ca si cum atunci a cuplat ambreiajul , nu brutal , liniar as putea spune .
Aveti idee daca e pe duca , dand astfel de simptome?
Am incercat o metoda gasita pe niste forumuri prin care se trage frana de mana se baga in viteza intai si se incearca plecarea , daca se tureaza motorul in gol (e dus ambreiajul) sau daca da sa plece tarsaind rotile spate (inca e bun), la mine da sa plece tarsaind rotile spate .
ArtVandelay
sigur nu ti se pare? ar trebui sa patineze si in restul treptelor, mai ales pe rampe
lucifer
Daca mi se parea nu mai postam , urc o panta zilnic cand ma intorc acasa si nu mi-a facut decat o data intra 2-a dar eram 4 persoane in masina si in mers la fel intra 2-a in aceeasi zi , dar in treapta a 3- face mult mai des . Am schimbat cablul de ambreiaj deoarece se rupsesera din sarme si am crezut ca exista posibilitatea sa agate si sa nu decupleze pana la capat dar probabil ar fi facut in toate treptele .
Faza e ca am mai incercat in mers mai multe turatii , de exemplu cand schimb dintr-a 2-a in a 3-a si apas mai tare pe acceleratie face , cam pe la 3000-3500 ture , daca iau putin picioru din gaz si accelerez iar nu mai face . Poate sunt eu obsedat blush.gif
Lucian MC
Nu esti obsedat , pot fi 2 lucruri .
1 este ambreiajul pe duca si asta e unul din primele simptome dar te mai duce inca 5000 km minim daca nu mergi ca prostul.
2 drumul e cu pietris/apa sau suprafata alunecoasa si cauciucele is duse si intra diferentialul cutiei caz in care e acelasi simptom. Bafta.
lucifer
Avand in vedere ca ambreiajul este din fabrica pe masina , varianta 1 este cea adevarata cred eu dar si cea mai costisitoare sad.gif
PH-06-BOA
Discul e subtiat (daca ai cablul reglat bine, cu jocul corect), si-l poti vedea prin fereastra de punere la punct a volantei. Mai poate fi si soarele crapat, iar otelul fiind bun, inca mai face putin servici. Daca e discul subtire (il poti si masura prin acea fereastra), si nu ai timp si bani de schimbat, aplica metoda mea, descrisa zilele trecute, de a baga pene de clingherit. Metoda de testare e cam dura cu a I-a. Bagi a IV-a, turezi la vre-o 3500, si daca eliberezi ambreiajul si motorul nu se opreste, patineaza discul. Deci fara frana de mana, ca si cand ai vrea sa pleci cu a IV-a. Cu frana trasa, socurile sunt tari, dure, au efecte asupra transmisiei. Fiind cald afara, schimba discul, daca placa nu e sparta. Daca e uzat soarele in locul de contact al rulmentului, faci pe strung o bucsa pe care o fixezi pe rulment, cu exteriorul mai mare de cat inelul de contact al rulmentului, pentru a calca pe soare, in locul neuzat. Chiat si rupte daca sunt varfurile soarelui, placa tot merge, si mult mai mult timp de cat cea noua, cu rulment original. Citeste si celalalt topic , legat de ambreiaj, si vezi cum ar trebui bagate penele, in cazul in care nu-ti permiti sa schimbi discul.
lucifer
Am incercat azi varianta cu plecatul de pe loc in treapta a patra , am turat cam pe la 3000 de ture si am dat drumu incet la ambreiaj , a ramas tot in 3000 de ture si s-a deplasat putin inainte , am mai incercat sa dau drumu la ambreiaj ca si cum as pleca normal de pe loc a scazut turatia iar apoi motorul s-a oprit .
Tot astazi venind dinspre Eroilor (cu ~ 60 km/h in treapta 4 ) urcand dealul de la academie ,am dat a 3-a motorul s-a turat in gol si am inceput sa pierd din viteza , de cum am dat a doua a inceput sa traga normal .

Deja am inceput sa ma obisnuiesc cu patinatul intr-a treia , ideea e sa nu fie ceva grav si sa ma lase in drum dintr-o data .
vallyyy
Te va lasa in drum brusc daca il vei solicita.Am mers o data cu 7 oameni in masina,am urcat o rampa si acolo a inceput sa patineze,deja pana acasa nu mai vroia sa intre in viteze,a fost solicitat si si-a dat duhul.Daca nu-l il soliciti mai merge si patinand
lucifer
Greutati nu am carat de-a lungul timpului si nici nu o voi face , mai ales acum , la fel nici solicitari daca te referi la plecari a la "Schumi" ca doar stiu ce poate pe langa ca are 14 ani .
Sper sa aveti dreptate si la un mers lin sa ma mai tina macar pana la primavara smile.gif
PH-06-BOA
N-ai inteles faza cu penele? Daca continui sa mergi cu el patinand, placile de ferodo se vor carboniza, devin casante si se vor fisura, farama, si te vei trezi in drum, cu discul de otel, gol. Va fi asta, chiar in toamna, cand va fi mai mare dragul, sa intri sub ea. Daca-i bagi pene, vei trece sigur de iarna. Patinatul, nu-i o solicitare? Patinand, se incalzeste excesiv discul, priza, si va arde si simeringul de la priza. Asa va trebui sa demontezi si cutia, pentru a schimba simeringul.
jews
cam aceeasi problema o am si eu: nu-mi patineaza la plecare sau in panta dar daca sunt in a 3-a sau a 4-a si o accelerez brusc, spre exemplu intr-o depasire, se tureaza pana aproape de 4000 fara sa creasca in viteza. Am mai suspectat prezenta uleiului pe disc. Exista vreo cale de degresare sau curatare fara a demonta cutia?
Multumesc!
lucifer
Eu unul vreau sa incerc sa dau cu Break Cleaner deoarece am observat ca face cand e foarte cald afara , si ar putea arunca uleiul din cutie pe la semering pe disc , dar putin probabil ca ar face in toate treptele , mai nou imi face si in treapta a doua sad.gif .
Deocamdata m-am interesat pe la mine prin zona cat costa kitul ambreiaj si manopera sa stiu la ce sa ma astept din timp smile.gif
Kit complet ~ 230 lei , manopera ~ 230 lei in service autorizat .
PH-06-BOA
Minunat! Mergi acolo! Daca tu dai 500 lei pe o reparatie de ambreiaj, stai bine. Mai pui 500 si iei alta masina. O placa de presiune poate uza si 5-6 discuri, fara sa o schimbi. Rulmentul de presiune poate tine cat masina. Volanta daca e denivelata, se poate lua fata dreapta si mai tine p-atat. Ce-a mai ramas? Discul, sau numai ferodourile. Diafragma placii, daca e adancita in zona de contact cu rulmentul, se face bucsa pe rulment (nu aiureala din comert pusa pe diafragma, care impiedica apropierea "petalelor" la apsare), prin care se urmareste latirea suprafetei de contact, si asa placa se poate utiliza foarte mult timp in continuare, chiar daca are varfurile sarite. Aveti voi tinerii, o boala, cu "chitul" ! Dati apa la moara altora, iar voi, cu buzunarele fluturand.
lucifer
Eu m-am interesat de pretul unui kit deaorece indiferent de ce se schimba intr-un service la ce tine de ambreiaj tot 230 lei era manopera, cu lipituri nu am vrut sa umblu ca nu vreau sa vand masina (eventual sa dau o teapa), o am de noua din '97 , iar daca la cei 500 de lei as mai adauga 500 sa iau alta masina pe care nu o cunosc si sa bag inca 1000 sa o aduc la starea masinii pe care o am , doar de dorul de a avea o Dacie mai noua sau cu un ambreiaj "poate" mai bun ,chiar nu are rost .

Multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi , voi posta aici cand se va rezolva problema si cum s-a facut aceasta .
vallyyy
Nu stiu cat le ai cu mecanica,dar eu am schimbat ambreiajul singur intr-o curte,desigur a durat ceva vreme pana am pus motorul la loc,dar costurile au fost zero,aveam in garaj un alt disc si aia fost.In ceea ce priveste spusele lui PH 06 BOA eu zic ca merita sa incerci nu aveai nimic de pierdut,din ce am vazut dansul e genul de om inventiv,mai rar oameni ca el,tot respectul.Nu stiu daca te tine ambreiajul patinand pana la primavara,sper sa ai bafta,dupa mine ambreiajul e cel mai scarbos consumabil la o masina,ia banul bine din buzunarul omului
PH-06-BOA
Azi am bagat pene, la un Renault 11. Imi pare rau, ca nu va pot arata cum facea inainte, si cum merge dupa. Omul nu era sigur ca poate sa iasa din curte, ca-i patineaza ambreiajul. Dupa 20 min, lasa urme negre pe asfalt.
Multumesc pentru apreciere! Sunt inventiv, si asta cu penele e una din ele, dar eu am mers mereu pe ideea ca, in orice domeniu, nu esti tu si nici eu, ultimul destept. Totdeauna se poate ceva MAI BUN.
lucifer
De cand s-a mai racit vremea , nu mai face aproape deloc , decat intr-a 3-a ca la inceputul problemei blink.gif

M-am interesat in alt service si mi-au spus ce trebuie schimbat doar discul in cazul in care ma lasa , ati avut dreptate ca ar fi un moft sa schimb tot kit-ul , multumesc pentru sfaturi si promit ca data viitoare o sa fiu mai atent la sfaturile voastre si recomand si celorlati sa faca la fel !
lucifer
De vreo saptamana , ambreiajul meu patineaza de la treapta a doua in sus probabil vrea sa isi dea duhul , cand a venit frigul am crezut ca s-a rezolvat problema nemai patinand decat ca la inceput in treapta a treia , astazi simtind ca i se intampla o schimbare , mergand la magaziunul de piese si apoi intr-un service sa vad cam care mai erau preturile , in drum spre casa facandu-mi calcule a inceput levierul schimbatorului de viteze sa se miste in pozitii nefiresti , vitezele nu mai erau unde trebuiau , asta pana la urmatorul semafor cand levierul schimbatorului a "murit" a cazut din picioare si s-a aplecat pe picioarele pasagerului din dreapta ca si cum s-ar fi "ofilit" . S-a rupt tija schimbatorului de la baza , mentionez ca nu intra deloc greu in viteze sa fi fortat si acela sa fi fost motivul , teava aceea unde s-a rupt parca e taiata cu flexul , am mai gasit un topic pe aici dar e din 2008 si pe vremea aceea se mai gaseau piese dar acum nu prea , imi spune si mie ce pot face ?
Vreu sa bag un tarod sa dau filet in bila aia din pedalier la fel si in tija schimbatorului si sa bag o tija filetata , de sudat nu prea merge cred eu ca bila aia unde se misca schimbatorul pare a fi de plastic .
Unde am intrebat nu am gasit piesa respectiva , nu prea se mai gasesc piese de Berlina nimeni nu le mai aduce nici macar pe comanda , a devenit o raritate sad.gif
ghitza
Se gaseste fara probleme schimbator viteze 5 trepte(difera de cel pentru 4) imposibil sa nu gasesti.daca nu aici sigur ww.bestautovest.ro/levier-cutie-viteze-5-trepte-simplu-srl.html
lucifer
Am gasit de producator la 20 lei cam rebut dar bine ca am gasit , bila aceea de plastic are niste bavuri..... blink.gif , avea si de origine la 108 lei dar era de 4 trepte , maine o montez .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.