Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Logan Laureate 1,4 2005
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
kum
Dupa cum zice si titlul, se vinde agregatu’ din dotare: Logan 1,4 Laureate.
La un moment dat am zis eu ca masina asta n-o vand, da' la cati dementi circula pe soselele patriei (si era s-o patesc urat de tot in aceasta vara) m-am hotarat sa imi cumpar ceva cu mai multe erbeguri, ESP-uri, AFU-uri, ABS-uri, etc. Asa ca m-am decis sa imi scot masina la vanzare sad.gif .

Date:
- an fabricatie: 2005
- cumparata: octombrie 2005
- kmp parcursi: cca. 75000
- unic proprietar (adica numele meu se gaseste in factura, CIV, Talon)
- dotarile le gasiti pe net tongue.gif

Imbunatatiri:
- covorase cauciuc tongue.gif
- cotiera; pentru ca e de aceeasi varsta cu masina, s-a cam ros pe la colturi, drept pentru care cine va cumpara masina va avea ca bonus una nou-nouta (ne-montata)
- folii autorizare RAR (detin factura si autorizatia bineinteles)
- jante aliaj originale Renault: 5 bucati (din cate am citit se vinde cu cca. 250 euro un set de 4)
- huse scaune (nu le-am mai purtat in ultimul an)
- termometru interior/exterior, ceas plus voltmetru
- muzica: anul acesta s-a rigidizat-insonorizat polita de la luneta si usile fata cu material gen Dynamat si pasla fonomin si s-au montat si inele MDF pe usile din fata
1. HU: Kenwood KDC-BT40U cumparat din Italia de mine anul asta (am factura, garantia, cutia, carte, …)
2. fata: SPL Dynamics SD-6.2
3. spate: SPL Dynamics TD-6903
Toata lucrarea cu muzica m-a ajuns undeva la vreo 450 – 500 de euro. Pana sa fac aceasta imbunatatire, am avut pe ea un Panasonic plus boxe Pioneer fata si spate. Decuparea pentru spate s-a facut profesional, in service (a injurat baiatul ala saracu’ o ora).

Revizii:
- prima a fost din aia partiala, la 8500 km in 01.06.2006 – inainte de primul concediu facut cu aceasta masina
- a doua la 12000 km in 09.10.2006 - cand a facut 1 an
Apoi a iesit din garantie si, din cauza ca nu a avut probleme deloc, nu am mai fost la Service autorizat Dacia sa fac revizii.

Consumabile (dupa iesirea din garantie s-au schimbat in service-uri normale, cu preturi mai normale)
- uleiul si filtrul de ulei s-au schimbat la fiecare 7-8000 km
- filtrul de aer la fiecare 15000 km
- in ianuarie 2010 am facut revizia si am schimbat: ulei&filtru ulei, filtru aer, distributia, bujii, placute frana
- freonul de la AC schimbat in 2007 sau 2008
- cauciucuri fata: schimbate in 2010
- bateria schimbata in 2010
- anul acesta am cumparat un cauciuc identic cu rezerva (care era nefolosita) si le-am pus pe fata, iar cele de pe fata le-am mutat pe spate. Toate astea bineintele efectuate la pravalia de unde am cumparat cauciucurile, cu echilibrarile de rigoare.
- cauciucuri iarna: cumparat 4 bucati in iarna 2010. Montate (cu tot cu echilibrare) pe jantele de tabla. Cand vine momentul doar se dau jos rotile de vara si se monteaza cele de iarna (cu sau fara manometru tongue.gif)
- in iulie anul acesta i-am facut o verificare amanuntita la Service (APAN) pentru ca urma sa plec in concediu cu ea si aveam de mers 4000 km. Nu au gasit nici un fel de probleme. Daca tot eram acolo s-a schimbat si lichidul de frana.

Probleme:
- un carait in bord din categoria asa face toate. Schimbat bordul in garantie la 9350 km. Este de altfel singura operatie trecuta pe carnetul de garantie. Din acest motiv, acum pe bord arata 65000 km.
- in 2009 a fost chemata la service si efectuata operatia aia cu Control anticoroziune si injectat ceara bla bla bla...
- cand m-am intors din concediu anul acesta aveam apa in masina. La Service au gasit orificiul de scurgere de la AC infundat. S-a desfundat si s-a montat un filtru habitaclu. Am intrebat daca e necesar sa dam mocheta jos si sa vedem daca trebuie facut ceva sa nu apara rugina si mi s-a spus ca nu e necesar. Doar ca trebuie o las sa se usuce. Am lasat-o intr-o curte 2 zile cu usile deschise in soare si s-a uscat complet.

Piese schimbate:
- cand am facut revizia din 2010 a schimbat mecanicul o piesa (nu stiu ce, cred ca ceva de genul articulatie sau ceva de genu) pe la roata din fata. Nu mai retin ce anume a fost, da’ stiu ca m-a costat piesa vreo 30 RON si manopea vreo 20 RON.
- cand s-a schimbat bateria (eu nefiind in tara am rugat un amic, ceea ce s-a dovedit a fi o alegere ne-inspirata) s-a pus invers si mi-a ars alternatorul. S-a mers apoi la Service s-a pus masina pe stand si s-a verificat sa nu mai fie si alte damage-uri. Din fericire n-a fost cazul. S-a inlocuit doar alternatorul si asta a fost tot.
- capatul de bara pe stanga s-a schimbat in aceasta primavara
- contactor martor usi deschise la usa din stanga spate s-a schimbat anul asta
- proiectorul de ceata de pe dreapta s-a schimbat tot anul asta pentru ca nu mai era etans si intra mizerie la el

Accidente:
- cel mai grav: in vara lui 2007 am luat un caine la 80-90 km/h. Mi-a sarit in fata dintr-un sant si nu am mai putut sa-l evit. Mi-a spart radiator, radiator AC, electroventilator, spoiler fata. Rezolvat totul pe CASCO.
- in decembrie 2010 eram oprit la rosu la semafor si a intrat unul cu o Skoda in mine (nu avea cauciucuri de iarna si era proaspat nins). Mi-a indoit coloana de esapament si mi-a spart spoilerul spate. Rezolvat pe CASCO meu cu regres pe asigurarea lui.


Alte probleme:
- zgarieturi sad.gif
- puncte rugina
Initial am vrut sa o re-vopsesc toata, dar mi s-a spus ca ma complic inutil.
Masina are (si a avut mereu) CASCO. Asa ca, cine o cumpara, daca va dori, va putea opta sa fie re-vopsita complet. Dar numai daca o cumpara.
Poze cu masina si din timpul lucrarii de insonorizare gasiti pe jurnalul de bord.

Pret: 3500 euro
Pentru cei care vor simti nevoia sa imi explice ca dincolo era mai ieftin ii invit sa se duca dincolo. Inainte de a spune pretul m-am uitat si eu pe ofertele din piata: un Laureate din 2005 ingrijit se da intre 3000 si 3700 de euro. Cu dotari standard. Eu la a mea ofer mult mai mult decat dotarile standard. Numai muzica, jantele si folia fac impreuna cam 7-800 de euro. Nu mai mentionez ca cine o cumpara are posibilitatea sa o cumpere re-vopsita integral ori partial (adica se uita la ea si imi arata ce anume vrea remediat). Deci masina asta se adreseaza celor care doresc o masina ieftina, ne-pretentioasa, cu care sa-si faca treaba fara probleme inca vreo 4-5 anisori de-acum incolo.
Bineinteles ca pretul este negociabil in limitele bunului simt!

Contact: aici, PM sau la telefon (0743757952)
corbex
Dincolo era mai ieftin!

Te-ai molipsit de la Ady. E prosperitate pe axa Galati-Namoloasa-Bacau! Spor la vinzare si la cumparare ! Vezi ca a bagat airbag-uri proaspete la ESP Motors.
dacia_amg
Poze?!
kum
QUOTE(dacia_amg @ 28 Aug 2011, 17:27)
Poze?!
*



QUOTE(kum @ 28 Aug 2011, 17:16)
....
Poze cu masina si din timpul lucrarii de insonorizare gasiti pe jurnalul de bord.
....

sad.gif
kum
Up!
kum
Up!
kum
Up!

1 Sep 2011, 14:35:
Momentan e rezervata pana luni.
kum
S-a vandut! Se poate inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.