Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fluierat masina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
balcanic
Am si eu o mica nelamurire legata de masinuta.
Ce fluiera cand mergi in treapta 1 ( cel putin atunci se aude , daca mergi cu geamul deschis) relativ incet.
Am observat si la a mea acest lucru dar si la alte dustere .
Se aude un fluierat destul de strident , ca si cum ar fi pietricele prinse intre placutele de frana si discul de frana.
Ati fost atenti la acest zgomot?

Duster 1.5 dci 4x4
florikah
Turbina maestre, turbina!
balcanic
la 1000 de ture intra turbina? Nu apuc sa schimb treapta a doua. Merg usor, usor si fluiera.




*


la 5:39, 5:40 ...cand urca pe panta , daca esti atent se aude acel fluierat.
Thor1983
Turbina se invarte cat timp merge motorul.
cristic1982
Esapamentul este, n-are nici o treaba cu turbina....
P-A-C-O
QUOTE(balcanic @ 29 Aug 2011, 08:51)
Ce fluiera cand mergi in treapta 1 ( cel putin atunci se aude , daca mergi cu geamul deschis) relativ incet.
Am observat si la a mea acest lucru dar si la alte dustere .

e de la finala, insa acest comportament penibil este prezent doar la primele masini Duster ce au iesit din uzina in 2010.... ulterior, furnizorul (Cortubi) a remediat problema (a mai adaugat o sita in toba finala - au vazut ca nu le-a mers cu economia de material laugh.gif )

apropo, tu pleci cu tr. I de pe loc? rolleyes.gif

cine stie, poate se face vre'un recall cu schimbarea finalei asa cum a fost cu anvelopele
balcanic


cine stie, poate se face vre'un recall cu schimbarea finalei asa cum a fost cu anvelopele
*

[/quote]


A fost recall legat de anvelope?
luciango
Este de la ultima toba.
Ar trebui sa se schimbe pe un recall (cum s-a facut cu indicatorul de combustibil) dar nu s-a initiat inca.
Eu am benzinar si face si mai rau decat la DCi. La mine cand e rece parca se rup niste table in toba finala.
asgard1955
Si la mine face ciudat toba spate.
P-A-C-O
bre' da' sunteti culmea.... altii dau bani grei sa-si puna fluier pe evacuarea
Squirrel
…eu când vreau să fluier(e), fluier…
visanm
Buna ziua.
Am un Duster 1.5dci 4x4. Am aproape 30000km cu el. Sunetul este de la toba finala. Se pare ca nu prea stiu baietii de la ce este. Eu am schimbat in garantie toba. La nici 5 minute a inceput sa flueiere in jurul turatiei de 1700 -2000 (toba noua). Au venit si de la Pitesti. Au spus ca ma anunta ......

Acum sunt obisnuit cu fluierul....
P-A-C-O
QUOTE(visanm @ 31 Aug 2011, 18:23)
Se pare ca nu prea stiu baietii de la ce este.

[...] e nu stiu pe dracu'!.... dry.gif stai tu linistit ca au fost informati de mult despre problema respectiva
mai nasol e ca acestea nu se pot schimba la reviziile periodice fara sa afle clientul, fiind necesara taierea esapamentului si aplicarea unui colier + exhaust cement

parerea mea e ca nu va exista un recall pentru acesta toba (échappement/silencieux cum ii zice francezu') deoarece acest defect/comportament face parte din agrementul conducerii si nicidecum din siguranta rutiera, coroziune, fiabilitate, etc sleep.gif

probabil ca aplica aceeasi metoda ca la "plafonul cu ciuperca" - le schimbam doar celor care vin cu tupeu si cu scandal happy.gif

QUOTE(visanm @ 31 Aug 2011, 18:23)
Eu am schimbat in garantie toba. La nici 5 minute a inceput sa flueiere in jurul turatiei de 1700 -2000 (toba noua).

bravo, ti-au pus una tot din lotu' cu probleme


radmasa.gif cate dreptate au aici 10iunie2010: c’est un bruit de conception!...il n’y a pas de soucis
IRONICK
Ii dreseaza si pe aia ce sa le raspunda clientilor.

Mi-am adus aminte de armatura scaunelor din fata, de diferentele majore intre armatura din teava de la noi si tabla ambutisata cu mai mult sprijin lateral, sezut mai lung, ... si ce mai este pe acolo la export.
P-A-C-O
Duster sau Logan/Sandero?
Squirrel
Și ziceau că nu sunt diferențe între cele pentru piața locală și cea externă…acum, la tratamentul aplicat clienților, se prea poate.
IRONICK
QUOTE(Logan_Stepway @ 1 Sep 2011, 15:57)
Duster sau Logan/Sandero?
Ambele.
Filip
Deci e... ca pe vremuri? smile.gif radmasa.gif
bobo77
Nu chiar dar sunt diferente.
P-A-C-O
QUOTE(balcanic @ 30 Aug 2011, 08:42)
A fost recall legat de anvelope?

a fost, si-a dat seama furnizorul ca au gresit reteta "cauciucului" ... oricum toate anvelopele au fost distruse, asa ca poti sa stai linistit

PS: din motive lesne de inteles nu voi specifica furnizorul si DOT-ul anvelopelor cu "defect" de fabricare
bobo77
Ce rau esti iti place sa tii oamenii in tensiune biggrin.gif
P-A-C-O
din moment ce furnizorul a fost direct interesat de schimbarea acestora nu vad de ce ar mai trebui sa detaliem.... sleep.gif

PS: repet, anvelopele au fost distruse dupa schimbare, deci nu se mai regasesc pe piata
visanm
Buna ziua.


Este de la toba finala. S-a schimbat pe garantie, dar imediat dupa ce au pus toba au observat ca suna si ea.

Asa ca am lasat-o asa.
Acum la aproape 40000 km nu mai suna.


Mircea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.