Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsire logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
nucsoara
Salut forumistilor, am un logan de 7 ani. care nu-i lovit dar are vopseaua matuita (rosu passion) Nu am bani sa vopsesc la service cu pisto sau cuptor, am mai vazut ca asa fac unii. A vopsit cineva la pensula? iese bine? Am gasit o vopsea la 2 milioane 4 litri si cu 2 milioane niste smirghel si un trafalet/pensula as termina treaba... Multumesc frumos
#Dino
Ia-o la trafalet, ca iese mai bine. La praguri insa da-i doua maini de grund la pensula
IRONICK
La rola merge mai bine.
ag02cws
Sper ca e o gluma.
P-A-C-O
la trafalet merge cel mai bine insa sa nu te zgarcesti la bani.... ia unu d'ala mai scump din Praktiker/BauMax/Dedeman

spor la treaba smile.gif

sa faci cateva poze inainte si dupa sa vedem si noi cum a iesit loganelul rolleyes.gif
Filip
O sa arate ca naiba. Mai bine las-o asa matuita cum e. Vopseaua matuita se polisheaza si se ceruieste.
P-A-C-O
n-auzi ca are 7 ani masina.... n-ai ce sa mai polishezi
nucsoara
Arata nasol de tot, adica e patata, are numai pete. Eu in weekendul asta ma risc si o pensulez frumos ca ma duc la tara. Sper sa nu ploua. Pun poze daca iese frumos

#Dino
ce culoare o faci? te-ai gandit la o combinatie cu capota, plafonul si portbagajul negru?
Marius97fer
Pune poze chiar daca nu iese bine. Macar invatam si noi ceva din asta.
nucsoara
o s apun poze, la urma urmei nu am ce pierde. In cel mai greu caz ma duc cu ea la casco si cer sa o revopsesc (e asigurata ei pentru vandalism) - dau cu cheia pe ea

klaus
eu zic ca merge sa dai la pensula, dar dupa aia dai cu smirghel de 2000 cu apa (nu dai cu unul cu granulatie mai mare ca "musca"prea mult din vopsea).

Dupa care Karate Kid va fi mic copil...
nucsoara
Pai, eu o sa o fac toata rosie, eventual daca e dupa aia sa ii fac capota neagra - sa vad unde gasesc vopsea din aia mata. De asemenea am un spray care imita cromul, ca vreau s aimi fac manerele la usi cromate si barile si ornamentele de pe usi
bradone
du-o langa o scoala/liceu si roaga-i pe elevi sa lipeasca pe ea ciunga pana o acopera pe toata, apoi o iei la flex sa o aduci la nivel si e gata antifonata si ai si aroma de bradut in permanenta
nucsoara
eu dau cu asta

http://www.kober.ro/vopsele-auto/Kober-vopsele-neocar.html

sper sa fie bun


#Dino
nu e buna, aia se da la pistol
bolidu
Incearca cu o bidinea. Efect garantat !
adită
ce caterinca!!!!!!!!!
cata82
QUOTE(nucsoara @ 1 Sep 2011, 15:58)
Salut forumistilor, am un logan de 7 ani. care nu-i lovit dar are vopseaua matuita (rosu passion) Nu am bani sa vopsesc la service cu pisto sau cuptor, am mai vazut ca asa fac unii. A vopsit cineva la pensula? iese bine?  Am gasit o vopsea la 2 milioane 4 litri si cu 2 milioane niste smirghel si un trafalet/pensula as termina treaba... Multumesc frumos
*



Frate , chiar nu vezi ca toti rad de tine ?!
Cum sa vopsesti masina cu trafaletu sau pensula ? Cu astea se vopsesc garduri , pereti.
I-ati un compresor micut la 3-4 mil , din Brico si un pistol de vopsit ( 1 mil ) + vopseaua cu lac ( 2- 3 mil ) si un cort ( cu patru picioare - 1 mil ).
Cu 6-7 mil scapi decat sa dai 20 - 30 mil la un service , in niciun caz sa nu incerci cu trafaletu sau pensula!
bobo77
Hai mai ca la misto, la cafenea se poate muta...sa invatam omul ca lumea sa iasa treaba buna biggrin.gif
ngabyyy
http://www.dcmdesign.ro/colantari.php

Eu ii rezolv cu rugina si asta urmeaza !?!
cristianrobert
deci cam 200e toata masina este o alternativa foarte ieftina la vopsirea ei dar oare cat tine folia asta ca daca se jupuieste in 2 ani nu prea merita.
ngabyyy
QUOTE(cristianrobert @ 1 Sep 2011, 22:54)
deci cam 200e toata masina este o alternativa foarte ieftina la vopsirea ei dar oare cat tine folia asta ca daca se jupuieste in 2 ani nu prea merita.
*



Pai la asta ma gandeam si eu 200iepuroi/2ani sad.gif , dar si asa e bine (schimbi culoarea mai des).
Eu cred ca tine mai mult de exemplu masini de taxi ?!!!
cristianrobert
chiar sint curios poate ne lumineaza si pe noi cineva care a facut treaba asta cat tine.
sorin1983
Pt initiator: cauta pensula din par de porc ca iese frumos rau.
BZN
QUOTE(nucsoara @ 1 Sep 2011, 17:40)
o s apun poze, la urma urmei nu am ce pierde. In cel mai greu caz ma duc cu ea la casco si cer sa o revopsesc (e asigurata ei pentru vandalism) - dau cu cheia pe ea
*


Pai de ce sa mai folosesti si cheia? Ajunge datul cu pensula, se incadreaza perfect. dry.gif
tatabobu
Nucsoara, daca vrei sa te documentezi, citeste asta.
sorin1983
Tare munca omului smile.gif Am citit tot si se pare ca dupa 3 ani arata inca bine smile.gif
ionut.tanase
QUOTE(nucsoara @ 1 Sep 2011, 15:58)
Salut forumistilor, am un logan de 7 ani. care nu-i lovit dar are vopseaua matuita (rosu passion) Nu am bani sa vopsesc la service cu pisto sau cuptor, am mai vazut ca asa fac unii. A vopsit cineva la pensula? iese bine?  Am gasit o vopsea la 2 milioane 4 litri si cu 2 milioane niste smirghel si un trafalet/pensula as termina treaba... Multumesc frumos
*



Voi considera cele de mai sus o gluma drept ptr care iti dau un sfat: ia vopsea rosu toreador (nu mai lua passsion ca e f proasta ... se face roz in timp si isi pierde ff repede luciul) si mergi la un service obisnuit (care are un vopsitor priceput si un cuptor) si o vopsesti relativ ieftin.

PS: rosu passion sau rosu toreador ... nu vei avea probleme cu politia chiar daca e diferenta de nuanta deoarece in talon este trecut simplu "ROSU" wink.gif .
nucsoara
nu e o idee buna sa fac rosu toaredor ca se vede, eu vreau sa o vand si nu vreau sa imi scada pretul ca se va vedea ca e revopsita

Oricum, va trimt poze cu lucrarea

ionut.tanase
Pai omule ... tu chiar crezi ca ti-o cumpara cineva vopsita la pensula?? smile.gif))) . Du-te la un service si da-le de munca la vopsitori ... nu fi chitros.
#Dino
Dai chederele jos sau levopsesti si pe alea?

Daca tot faci o treaba, eu zic sa dai si stopurile/farurile cu lac!
ionut.tanase
Nu va mai bateti joc de el. E clar ca cineva i-a bagat in prostii in cap si poate omu e si mai credul de felul lui ...
jcdenton
Prostii in cap si e mai credul ? E i-d-i-o-t cu acte in regula; nu stiu cum pasarica mea de respira de unul singur.

P.S: I'll have my complementary tempban now
bucatzel
QUOTE(nucsoara @ 2 Sep 2011, 12:32)
nu e o idee buna sa fac rosu toaredor ca se vede, eu vreau sa o vand si nu vreau sa imi scada pretul ca se va vedea ca e revopsita

Oricum, va trimt poze cu lucrarea
*



In cazul acesta, iti recomand sa vopsesti cu pensule de pictura in ulei. Intr-adevar, sunt ceva mai mici, si operatiunea va fi putin ingreunata de asta, dar avantajul este ca ai posibilitatea sa vopsesti absolut toate detaliile corect, si nici n-o sa-ti lase fire din pensula pe caroserie. Lucru care ar parea putin ciudat la revanzare.

Spor la lucru, si asteptam imagini.
Ampt
Sincer mi-ar placea ca topicul acesta sa fie la misto smile.gif , altfel ar fi destul de delicat pentru initiator ! sad.gif
parpanel
Dupa ce o vopseste mai deschide un topic ca loganu e naspa pentru ca nu se poate vopsi la pensula.
nucsoara
Nu mai fiti asa pesimisti eu nu vad de ce nu ar iesi frumoasa la pensula. am vopsit destule bucati de tabla si au iesit foarte frumoase. Nu poate fi mare smecherie cu tabla de logan, ca dopar nu o fi de argon sau azbest sa nu dea luciu.
Pentru Kissfm: Eu vreau sa dau chedere, faruri tot jos, si sa curat cu o perie de sarma mai groasa daca a aparut rugina. Dau un grund anticoroziv inainte si e gata.
Hmmmm multi pesimisti pe lumea asta.
PS: Incetati cu mistourile, repet o sa va demonstrez cat de faina va iesi la pensula.
An citit forumuri straine si au mai facut si alti aceeasi chestie.
Sper sa nu ploua


ionut.tanase
Mda ... vad ca nu am ce scoate din tine asa ca ... ASTEPTAM POZE !
Ampt
Eu sper sa ploua ! wink.gif
#Dino
Acum - vorbind la modul serios - eu zic sa incerci cu pensula o zona care nu se vede, deexemplu sub clapa de la portbagaj, si sa vezi cum iese, asta ca sa nu te coste ulterior mult mai mult ca sa o poti face la atelier.

nucsoara
Ai dreptate Kissfm
Bun sfat mi-ai dat
La urma urmei nu am dat banii decat pe vopsea (o folosesc la tara la vopsit un gard ceva. - desi la atatea sute de mii litru..o sa iasa un gard.......luxos)

Incerc chir in seara asta sa dau sub capota undeva unde nu e vizibil. Sa nu fiu atat de bou sa prapadesc masina
ionut.tanase
hai ca incet incet iti revii.
#Dino
Alte imbunatatiri ai mai facut pe la masina?
nucsoara
Da.

I-am cumparat proiectoare de ceata si chiar ieri am achizitionat becuri xenon. Sunt foarte misto le-am luat de la un tip care vindea pe strada in zona Vitan. Nu mai trebuie sa pui nicio alta instalatie xenon pe masina ci doar schimbi becurile vechi cu cele noi. Abia asteptsa schimb becurile pe masina sa vad diferenta. Am dat doar 2 milioane pe ele. Asa o instalatie din aia improvizata ma costa peste 4 milioane. Astea sunt misto de tot cu geamul albastru si sunt nemtesti FILIPS (nu sunt no name)

bafta

#Dino
Senzori de ploaie, deschidere portbagaj din habitaclu, buton cu impuls, nimic nimic?

Nu i-ai batut jigloarele ca sa nu mai consume asa mult?

Mergi subturat cu ea?
nucsoara
bai kissfm tu faci misto de mine,
Loganu nu are jigleoare.

Ce puii mei senzor de ploaie? Ce fac astia? Sunt din aia care iti trimit sms pe telefon daca ploua si ai lasat geamul deschis? Hmmm interesant ar fi, cat o fi costand?
Ce e ala Buton cu impuls? Din ala de ozonizeaza in masina? Cum puiii mei sa deschid portba\gajul din habitaclu? Sa trag o sfoara sau o sarma ceva? Asa aveam la Cielo, ala deschideai rezervorul tragand de o sfoara din portbagaj



#Dino
Tu ai logan sau caruta?

Chiar asteptam pozele tale cu vopsitoria improvizata, desi presimt ca nu ai nici bicicleta, ce sa mai zic de masina...
Ampt
@nucsoara : Misto ieftin ! Unii chiar nu s-au prins, dar mai bine las-o asa si inchide topicul ! Nu e nimic interesant sa stii, iar cand vei avea pe bune nevoie de vreo informatie, o sa-ti rada toti in nas ! Parol ! tongue.gif
#Dino
Eu inclin sa cred ca e căruțaș
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.