Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bobina de inductie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
catalinxx
am si eu o nelamurire cu bobina de inductie.are pe ea + si -.la minus vine firul de la delcou? sau invers?
bygy007
da la - vine firul de la delcou
mihai7575
si la plus se conecteaza,,papucul,, cu firul rosu ,care vine direct din instalatia electrica a daciei tale
bv-08-fgm
Redeschid topicul pentru o intrebare(cam proasta) Are ceva daca montez bobina de inductie orizontal si nu in picioare cum e pe dacie normal? blush.gif
DJ-55-AMC
Nu vad ce ar avea daca o montezi orizontal...
bv-08-fgm
Tin minte ca citisem pe aici un topic mai demult unde se zvonea ca nu e indicat sa o pui inclinata,de asta am si intrebat sa stiu sigur daca are vreo problema sau pot s-o montez linistit . smile.gif
DJ-55-AMC
Stiu ca unele bobine sunt umplute in interior cu un lichid (sincer sa fiu nu stiu prea bine ce rol are dar nu cred ca a fost bagat degeaba inauntru), se poate ca in cazul in ccre o pui pe orizontala acel lichid sa nu acopere toate infasurarile ei. La altceva nu ma pot gandi...

E doar o parere sa nu o iei de buna. smile.gif
bv-08-fgm
Poate intra cineva ma priceput si ne lamureste si pe noi pe tema asta.Ar fi o treaba buna pentru mine daca ar functiona la fel de bine si montata orizontal. wub.gif
krapcarasu
putin inclinata doar , uleiul are rol de dielectric si pt racire, trebuie sa scalde infasurarile
bv-08-fgm
Deci nu merge so pun orizontal,si cele care se zic ca sunt uscate la fel sunt?daca nu cum se difera una uscata de una cu lichid . blush.gif
krapcarasu
cele cu rezistenta de 2-3 ohmi pt aprinderi inductive clasice cu carcasa cum e la dacia cam toate sunt cu ulei

24 Feb 2013, 16:59:
uscata e de exemplu cea de tico
bv-08-fgm
Multumesc de raspuns,o sa vad ce rezolv,daca nu o sa caut un loc unde sa o "ascund" sa stea in pozitia ei normala evil5.gif
DJ-55-AMC
Care sunt dezavantajele daca sta in pozitie orizontala? Sunt chiar curios
krapcarasu
imbatraneste mai repede
sk100it
in pozitie orizontala,de obicei in timp curge uleiul din ea pe la borne,sau daca e cea cu 3 suruburi,pe la garnitura.experienta personala,a curs uleiul si .....
DJ-55-AMC
Asta chiar ca nu stiam. Inveti ceva nou in fiecare zi biggrin.gif
bv-08-fgm
Eu stiam ceva da nu eram sigur de ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.