Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema la culisa.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
Am o mica problema si nu uprea stiu cum sa o rezolv. Stiti ca pe geam este pusa o culisa de metal cu 2 caneluri pe care culiseaza macaraua. Cum pot sa dau acea culisa mai in fata 2 cm ?? Cred ca este ambutisata acolo ca nu reusesc in nici un chip sa o mut mai in fata. Problema mea este ca atuni cand dau geamul la maxim in sus parca geamul cade de pe macara si e destul de neplacut sa poti utiliza geamul numai la jumatate din cursa mai ales ca e pe partea soferului.
raptordivx
Se pare ca nu stie nimeni .. sad.gif sad.gif asta e vad eu cum o scot la capat.
Dyda
Sper ca intelegi, ce nu... mai discutam miine
raptordivx
Salut. Exact metoda asta am incercat-o si eu, insa mie frica sa bat mai tare sa nu se strice geamul sau sa pocneasca. Ciocan din plastic am. Am sa mai incerc o data . Multumesc mult pentru reaspuns.
Dyda
Daca nu vrea sa se miste, aplica-i metoda cu surubelnita dar prin bataie.Pune capatul plat intre geam si culisa iar la celalat capat aplica-i lovituri de ciocat, in rest aceiasi metoda
manea78
incearcă sa bagi în apă culisa si sa mai incerci asa
dacanici așa nu vrea riscăte și bate mai tare ori...ori...
spor și baftă
raptordivx
Daca o merge bine daca nu .. nu. Dar acum intrebarea ce ma framanta pe mine atat de tare este: cum Dumnezeu a fost mutata si de ce ? Boul ala dinaintea mea cum dreaq nu deschidea niciodata geamul? Eu cand am luat-o mi-a spus ca el crede ca e stricata macaraua. Aia n-are nici pe dreaq. M-am mai uitat si la alte geamuri toate au culisa mai in fata.A mea e mai in spate CUM SI DE CE n-am sa inteleg niciodata. Puteti inchide topicul .. doar daca nu mai stie si altcineva vreo metoda de scos aia de acolo. Va multumesc mult.
sonykel
am si eu o problema cu macarau de la geamu drept pe sapte macarau se ridica dar cam raman 3milimentri pana la garnitura deci geamu nu se inchide!cum pot rezolva problema????
raptordivx
In primul rand desfaci macaraua si verifici daca mai ai dintii intregi si daca calca bine unii pe altii.Apoi verifici la rece fara geam cata cursa are si ce o opreste sa urce pana sus, verifici si culisa cu o surubelnita pe toata lungimea ei sa vezi daca ai sau nu mizerii ce impiedica urcarea geamului. Pui la loc ungi cu vaselina si o sa vezi ca geamul se inchide complet. Ar mai fi o varianta cu urcarea macaralei mai sus dar trebuie date alte gauri in tabla usii. E mai greu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.