Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CV 5 trepte cu problema ...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut.tanase
Masina este cumparata de o luna. Nu stiu cum facea inainte ptr ca imediat ce am cumparat-o ... cum am ajuns acasa i-am schimvbat timoneria care era VARZA: nu reuseam sa gasesc nici o viteza.
Am cumparat tot ce tine de timonerie, le-am schimbat si am dat o tura. INTRA in viteze ok dar cu o remarca: treptele 1,3 si 5 sunt LUNGI (te duci cu maneta mult in fata) iar in treptele 2 si 4 intra ff scurt .
Dupa schimbarea timoneriei, in afara de cele de mai sus am observat ca SARE din viteze ... cred ca doar din viteza 1 nu sare ca in rest a sarit din toate: cel mai frecvent din 2,3 si 4. Sara in momentul cand vrei sa faci o frana de motor ... adica cum e mai rau sad.gif .

Credeti ca de vina poate fi BIELETA CV? SA imi fi dat de 4 trepte in loc de 5? Sau sincroanele sa fie duse? REPET: nu stiu cum facea inainte .... am mers cu masina 2 km dupa ce am luat-o timp in care a fost un adevarat chin sa bag in viteze ... .


PS: am CV in portbagaj deci o pot schimba pe asta dupa masina dar ma gandesc ca poate totusi e de la bieleta CV.
stabil777
Timoneria este acel suport de tabla care se prinde cu 4 piulite de 8 de sasiul masinii?

L a mine vitezele unu si doi imi pare ca intra prea deplasat mult spre dreapta, oare se regleaza de undeva?
ionut.tanase
timoneria este tot ansamblul (de la tija schimbatorului pana la CV) care comanda schimbarea vitezei : bieleta CV + bucsa CV sunt componentele pe care le-am schimbat eu.

12 Sep 2011, 08:00:
nu stie nimeni?

ce se intampla daca pui bieleta CV de 4 tr in loc de bieleta CV de 5 tr??
ionut.tanase
azi am montat CV pe care o aveam in portbagaj ... luata de la dezmembrari: merge BRICI! odata cu CV au intrat si niste planetare reconditionate. rezultatul este mai mult decat satisfacator: am prins o cutie de viteze care intra PERFECT in viteze, nu pierde ulei (am schimat semeringurile) si nu fluiera. are indice 365-11 si din cate am vazut in teste are la 2000 rot/min , tr 5 - 90 km/h.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.