Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane-ul meu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Razvione
Salut tuturor !

Sa imi prezint si eu masinuta :
Megane Sedan fabricat in 10.2006 (facelift) , motor 1.6 16v 82KW
Km: 59.000 (in crestere)
Varianta de echipare: Confort Expression
Optionale:Aer conditionat automat , Jante aliaj Kubera pe 16 si Radio CD cu Mp3

In afara de 2 becuri de faza scurta schimbate si blocarea compresorului de A/C ( a trebuit pus tester-ul pt a il debloca, apoi blocandu-se definitiv mecanic ), ulterior fiind schimbat pe OTS facand parte dintr-un lot cu probleme, nu am avut probleme majore.
Cam atat deocamdata , va rog sa nu postati aiurea .

Va pun si cateva poze . wub.gif
DanCVA
Ceva modificari ai facut la masina sau este exact asa cum a venit din fabrica?
Razvione
Masina este exact cum a iesit din fabrica si nu am de gand sa modific ceva biggrin.gif
DanCVA
Ai poze si cu interiorul?
Markos
Pacat sad.gif

Eu am tiunarit-o pe-a mea la greu: am pus plasa în portbagaj si am cumparat rezerva din aliaj (aia tot în portbagaj sta, evident).
Razvione
Asteapta 2 secunde sa caut link cu poze biggrin.gif

18 Sep 2011, 20:40:
QUOTE(Markos @ 18 Sep 2011, 20:39)
Pacat  sad.gif

Eu am tiunarit-o pe-a mea la greu: am pus plasa în portbagaj si am cumparat rezerva din aliaj (aia tot în portbagaj sta, evident).
*



radmasa.gif radmasa.gif
Bre asta nu e tiuning
Markos
nu e?.. plange.gif
Razvione
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=138208&st=3930

Am gasit si poze cu interiorul Dan

18 Sep 2011, 20:46:
QUOTE(Markos @ 18 Sep 2011, 20:42)
nu e?..  plange.gif
*



Grecule eu zic ca nu biggrin.gif
DanCVA
Markos te tii iar de goange. Tu faci tuning la oglinzi la temperaturi sub 0. Ai auzit ca o oglinda pliata aduce mai putina rezistenta la inaintare. biggrin.gif
Razvione
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=138208&st=3000

Iarna trecuta ( Dan aici sunt mai multe poze cu interiorul ) scuzati jegul de pe ea
Alex4u
QUOTE(Razvione @ 18 Sep 2011, 19:36)
Masina este exact cum a iesit din fabrica si nu am de gand sa modific ceva  biggrin.gif
*


E mai frumoasa ca alu argon..pacat ca nu a mers doar pe autostrazi huh.gif
Razvione
Alex merge doar o singura data pe an , adica vara pe autostrada soarelui ... ca a lu' argon nu mai are nimeni wacko.gif
Markos
QUOTE(DanCVA @ 18 Sep 2011, 20:47)
Markos te tii iar de goange. Tu faci tuning la oglinzi la temperaturi sub 0.
*


M-am lecuit, sar'na pentru ajutor blush.gif
Razvione
Inca o poza wub.gif
Raduchu
Frumoasa! Multi kmp fara probleme!
Razvione
Multumesc Raduchu ! smile.gif
Markos
Ce gume?
Razvione
Michelin Alpin A4

P.S : 59.910 km
Markos
Valeu, schimbi distributia sad.gif
Razvione
Da , o groaza de bani sad.gif
cosmin_2300
QUOTE(Razvione @ 24 Oct 2011, 19:21)
Va mai pun o poza de prin vara
*


Ce plm a avut ăla-n cap de și-a făcut pereții roz?! blink.gif
G I M
Blocul ala seamana mai mult cu o prajitura happy.gif
Razvione
QUOTE(cosmin_2300 @ 24 Oct 2011, 21:50)
Ce plm a avut ăla-n cap de și-a făcut pereții roz?!  blink.gif
*



Nu stiu , nu stau la bloc , eram in vizita le un coleg si m-am gandit sa fac si o poza biggrin.gif
Razvione
Am facut si revizia de 60.000 km
S-au schimbat asa :
- kit distributie ( fara pompa de apa ca nu era nevoie)
- bujii
- ulei motor
- ulei cutie viteze
- bielete ( automat si geometrie roti )
- placute frana fata
- curatare placute frana spate
- filtru aer/ulei/polen
- stergatoare
- gresare balamale usi
- mi-au lipit consola in zona afisajului RCD-ului , ca aveam un zgomot enervant

Acum am 60.850km si nu pot spune ca sunt nemultumit .
Markos
scor?
corbex
1-0 pentru service.
Razvione
QUOTE(Markos @ 17 Nov 2011, 22:56)
scor?
*



3,069 lei sad.gif

17 Nov 2011, 23:00:
QUOTE(corbex @ 17 Nov 2011, 22:58)
1-0 pentru service.
*


ras hohote.gif
Eu4yas
QUOTE(corbex @ 17 Nov 2011, 21:58)
1-0 pentru service.
*




Hahahahahahaha smile.gif))))))!

Ce de bani ai dat la service, valeu.
argon
QUOTE(Razvione @ 17 Nov 2011, 22:54)
Am facut si revizia de 60.000 km
S-au schimbat asa :
- kit distributie ( fara pompa de apa ca nu era nevoie) (400)
- bujii (40)
- ulei motor (150)
- ulei cutie viteze (90)
- bielete ( autoamt si geometrie roti ) (300)
- placute frana fata (200)
- curatare placute frana spate  (de-o bere?)
- filtru aer/ulei/polen  ( 40/25/50)
- stergatoare  (40)
- gresare balamale usi  (moca?)
- mi-au lipit consola in zona afisajului RCD-ului , ca aveam un zgomot enervant  (moca?)

Acum am 60.850km si nu pot spune ca sunt nemultumit .
*



Piesele(bune nu petarde) = 1335 ron, diferenta pana la 3069, adica 1734 reprezinta manopera + taxa de fraer service reno?
Alex_Judoka
cam exagerat...
Pe mine m-a costat 1300 revizia de 60.000, in plus fiind doar bieletele
Dar.. nu la renault ce-i drept.
Daca ai bani de aruncat.. ras hohote.gif SUCCES!
Diac
QUOTE(argon @ 18 Nov 2011, 09:20)
Piesele(bune nu petarde) = 1335 ron, diferenta pana la 3069, adica 1734 reprezinta manopera + taxa de fraer service reno?
*



Ce stergatoare iei tu cu 40 de lei? mai mult : bielete + geometrie 300? pai numai geometria e 100 - 150 in service-urile mai rasarite.
Insa chiar si asa ramane o diferenta considerabila care se traduce prin TVA si impozite la stat, (ca deh Reno da factura la lucrare, gigi servis nu), garantia pentru lucrare si stampila Reno din carnetul de intretinere. Asta fiind chiar "priceless".
argon
Champion, clasice, bulk(adica din cutie mare fara ambalaj) ,merg perfect nu scartaie nu lasa urme din primavara, si bieletele sunt 100 bucata, iar geometria 60 ron, aici, am zis ca la altii o fi 100.
Diac
Confirm Champion clasice sunt f bune. Am avut la sedan. Insa le-am luat din Carrefour.
argon
Numai ca aia au adaos ~100% si le-ai luat si retail ambalate, eu le-am luat de la autonet din cutii de cate 100, da si la bucata.
Razvione
Argonele stergatoarele st originale si au fost 140ron , bieletele+geometrie au fost mai mult de 300 tongue.gif
Iulikk
Vad ca la facut misto nu va intrece nimeni. Uitati ca atunci cand deschideti jurnal de bord la cine stie de coaja de masina primul lucru pe care il ziceti este "Masina are istoric de service complet". Pai istoricu asta cum credeti ca se tine? Facand geometria in fata blocului cu ruleta si scandura de lemn? E fain cand cauti sa cumperi masina si vezi ca are toate stampilele pe cartea de service, nu?
Markos
Corect. Argon e enervant cu preturile lui de giratoriu HD.
argon
QUOTE(Iulikk @ 18 Nov 2011, 14:53)
Vad ca la facut misto nu va intrece nimeni. Uitati ca atunci cand deschideti jurnal de bord la cine stie de coaja de masina primul lucru pe care il ziceti este "Masina are istoric de service complet". Pai istoricu asta cum credeti ca se tine? Facand geometria in fata blocului cu ruleta si scandura de lemn? E fain cand cauti sa cumperi masina si vezi ca are toate stampilele pe cartea de service, nu?
*



Ceai bre, cine a zis in fata blocului? Daca nu mai ai garantie le faci in alt service care nu percepe taxa de fraier si care de multe ori are oameni mai bine pregatiti ca la reprezentantele oficiale. Eu asa am facut schimbul de ulei, de fapt l-am facut singur dar nu in fata blocului, si inchipuie-ti ca in cartea de service e trecut shimbul de ulei motor si cutie, si filtre cu stampila de la service-ul reno, cat de greu o fi sa puna cine trebuie doar o stampila . Ajuta la revanzare wink.gif
Diac
Ai schimbat si busonul de la baie + garnitura cand ai facut schimbul de ulei?
Catalinmodena
Bai cand va aud cu busonul si garnitura asta...Bun,eu nu le-am schimbat pe astea 2 de vreo 3 schimburi,si nu ca nu asi fi vrut,ca nu-i vreo avere,ci pentru ca nu este cazul.Si aici nu bag de la mine,ci asa mi-a fost sugerat unde am facut operatiunea,loc care intamplator este reprezentanta Reno!

Si la o geometrie de 100- 150 lei,ce-ti face in plus fata de una care costa 40 de ron?Nu tot unghiul ala il regleaza?Sau ce,nu iese bine?Asta poate era odata ,insa la ce aparatura au acum....!
Asa ca lasati-o mai moale.

Pt. mine e simplu:pt chestii complicate,reprezentanta,insa pt. stergatoare care le luai cu 60 ron de pe forum,bielete si alte chestii minore sunt destule alternative!
Razvione
QUOTE(Diac @ 18 Nov 2011, 14:34)
Ai schimbat si busonul de la baie + garnitura cand ai facut schimbul de ulei?
*


Am schimbat doar garnitura


QUOTE(Catalinmodena @ 18 Nov 2011, 14:56)
Bai cand va aud cu busonul si garnitura asta...Bun,eu nu le-am schimbat pe astea 2 de vreo 3 schimburi,si nu ca nu asi fi vrut,ca nu-i vreo avere,ci pentru ca nu este cazul.Si aici nu bag de la mine,ci asa mi-a fost sugerat unde am facut operatiunea,loc care intamplator este reprezentanta Reno!

Si la o geometrie de 100- 150 lei,ce-ti face in plus fata de una care costa 40 de ron?Nu tot unghiul ala il regleaza?Sau ce,nu iese bine?Asta poate era odata ,insa la ce aparatura au acum....!
Asa ca lasati-o mai moale.

Pt. mine e simplu:pt chestii complicate,reprezentanta,insa pt. stergatoare care le luai cu 60 ron de pe forum,bielete si alte chestii minore sunt destule alternative!
*


Fiecare cu parerea lui. ..acum sa nu dam in off-topic cu geometria...fiecare o face cum/unde vrea biggrin.gif
Diac
Apropos de geometrie. Am fost cu Meganul unui vecin sa-i facem unghiurile caci tragea foarte tare stanga, la ceva timp dupa ce lovise o bordura. Prima oprire Autosoft, la prima vedere service ok, utilaje, calculator, etc. 70 lei. Dupa 10 minute se dau batuti si dau vina pe amortizor ca cica ar fi stramb. Asta dupa ce au tot dat-o in diverse cum ca ar fi stramba masina din lonjeroane. A doua oprire Meridian Sud : pret 150 lei. S-au ocupat oamenii aia o ora jumate de masina. Au suit-o pe elevator de mai multe ori, au facut mai multe probe de drum, etc. Pana la urma au facut-o sa mearga drept, desi ei nu prea erau multumiti. Au subliniat ca daca mai face probleme, sa revenim ca se rezolva pe garantia lucrarii.

Ideea e ca toti mecanicii pot face prostii la masina. Diferenta e ca la un service mai serios, te poti intoarce cu factura si eventual cu OPC-ul. D-asta am preferat si eu sa fac distributia la un service mai mare ca un stergator si o bobina le mai schimb si eu in fata blocului.

Razvi, cat mai multi kmp fara probleme, scuze de poluarea jurnalului tau.
Laurentziu83
QUOTE(Catalinmodena @ 18 Nov 2011, 15:56)
Pt. mine e simplu:pt chestii complicate,reprezentanta,insa pt. stergatoare care le luai cu 60 ron de pe forum,bielete si alte chestii minore sunt destule alternative!
*


Stergatoarele mele costa vreo 160-180 de lei la reprezentanta si 200 de lei la Bosch, fix acelasi tip ca si la Clio 3. Le-am luat de la Bosch pe baza punctelor de pe cardul MOL, dar, daca va fi nevoie, tot de la Bosch le voi cumpara, nu de la reprezentanta. Valeo-urile de la reprezentanta nu fac aceeasi treaba ca Bosch-urile. Si nici nu gasesc ieftine.
Cat despre reviziii, m-a invatat petarda de Symbol pe care am avut-o inainte ca e mai bine sa am garantie extinsa la masina si sa ma tin de ea dand de-alde 6-700 de lei anual la o revizie, decat sa ingrop bani in reparatia masinii.

Bine, acum nu-i mai putin adevarat ca un set de bielete Lemforder la 150 de lei bucata sunt de 1000 de ori mai bune decat cele OEM la 400 de lei bucata, insa nu functioneaza aceeasi regula la toate piesele. Eu unul prefer sa dau mai mult pe intretinere, dar sa intru in service doar odata pe an.
Razvione
QUOTE(Diac @ 18 Nov 2011, 21:35)
Apropos de geometrie. Am fost cu Meganul unui vecin sa-i facem unghiurile caci tragea foarte tare stanga, la ceva timp dupa ce lovise o bordura. Prima oprire Autosoft, la prima vedere service ok, utilaje, calculator, etc. 70 lei. Dupa 10 minute se dau batuti si dau vina pe amortizor ca cica ar fi stramb. Asta dupa ce au tot dat-o in diverse cum ca ar fi stramba masina din lonjeroane. A doua oprire Meridian Sud : pret 150 lei. S-au ocupat oamenii aia o ora jumate de masina. Au suit-o pe elevator de mai multe ori, au facut mai multe probe de drum, etc. Pana la urma au facut-o sa mearga drept, desi ei nu prea erau multumiti. Au subliniat ca daca mai face probleme, sa revenim ca se rezolva pe garantia lucrarii.

Ideea e ca toti mecanicii pot face prostii la masina. Diferenta e ca la un service mai serios, te poti intoarce cu factura si eventual cu OPC-ul. D-asta am preferat si eu sa fac distributia la un service mai mare ca un stergator si o bobina le mai schimb si eu in fata blocului.

Razvi, cat mai multi kmp fara probleme, scuze de poluarea jurnalului tau.
*



Multumesc la fel , stai linistit ca nu ma supar ca mi-ai scris pe topic si poti scrie cand vrei wink.gif
sobolan
QUOTE(argon @ 18 Nov 2011, 10:20)
Piesele(bune nu petarde) = 1335 ron, diferenta pana la 3069, adica 1734 reprezinta manopera + taxa de fraer service reno?
*



sa vezi si tu ce taxa de fraier ai sa dai....nici la tine si nici la el nu merge schimbata distributia acasa....n-ai cala aia de blocare a axelor si a vibrochenului...asa ca abtine-te si nu mai fa matale fraieri pe nimeni.... crazys4.gif
Alex4u
QUOTE(sobolan @ 18 Nov 2011, 22:53)
sa vezi si tu ce taxa de fraier ai sa dai....nici la tine si nici la el nu merge schimbata distributia acasa....n-ai cala aia de blocare a axelor si a vibrochenului...asa ca abtine-te si nu mai fa matale fraieri pe nimeni.... crazys4.gif
*


Cand o incepe argon sa dea cu flexu si sa indese spuma pe acolo crezi ca mai conteaza cala de blocare a axelor?
sobolan
cine il mai crede ?
Razvione
Daca e dupa argonel , totul se rezolva cu flexul si spuma cool.gif
Razvione
Update
argon
QUOTE(sobolan @ 18 Nov 2011, 23:53)
sa vezi si tu ce taxa de fraier ai sa dai....nici la tine si nici la el nu merge schimbata distributia acasa....n-ai cala aia de blocare a axelor si a vibrochenului...asa ca abtine-te si nu mai fa matale fraieri pe nimeni.... crazys4.gif
*



Stai tu linistit, ca am mecanic din service de la reno care lucra dupa program, nu am ce face cu factura, acolo am schimbat si la Matiz desi o faceam si singur, chef sa fi fost.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.