Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mufa USB
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
ziron
Salutare,
Am o intrebare. Stiti cumva daca merge sa montez o mufa usb la Cd-playerul stock (Blaupunkt )?Vreau sa trag fire de la CD-player si sa montez o mufa usb in spate la butonul de reglaj oglinzi, unde este o mica tavita pe pus bricheta intre scaune. A incercat cineva asa ceva ?

Multumesc.
klaus
O mufa USB sa ce?
ziron
Sa pun un stick cu muzica. Cum sunt modelele de CD/MP3-Playere care au si mufa usb integrata.
sobolan
nu merge...chiar daca ar merge dpdv electronic tot nu ar functiona din cauza softului sleep.gif
ziron
Aha, am inteles. Multumesc pentru lamuriri smile.gif
B!ll
Poti incerca sa montezi sub acea tavita un transponder din comert (cam 25 RON) pe care sa-l receptionezi pe radio. Eu am unul montat la bricheta si merge perfect.
george_scala_2004
o pocnitoare din astea am si eu - una ordinara din carrefour. se aude binisor. si nici nu e tentatia mare pentru gigei... radmasa.gif
ziron
Multumesc pentru sfaturi biggrin.gif
klaus
1. Formatul mp3 este un format comprimat, nu il poate citi nici un casetofon/cd player/amplificator fara un modul de decodare (asa cum si un fisier tip word nu poate fi citit daca e comprimat - cu zip-ul, cu rar-ul etc).
2. Portul USB e un port serial de date (nu e analog), decie nevoie de o interfata pentru a citi ceea ce poate furniza portul USB
3. pentru a putea citi MP3-uri de pe un port USB sau cititor de card trebuie modul cu interfata de USB si cu decodor de MP3, modul care sa poata citi niste formate de memorie (fat 16, fat 32, ntfs etc).

Pe langa solutia simpla si fara batai de cap a mp3 playerului cu transmitator radio, exista pentru casetofoane cu intrare auxiliar si posibilitati de mp3 player legat pe auxiliar:
- exemplul 1
- exemplul 2
- exemplul 3
- exemplul 4
- exemplul 5
ziron
Am inteles, imi place exemplul 1 si 5, poate o sa dau comanda si o sa incerc sa-l leg la cd-playerul de la masina care este cel stock si anume Blaupunkt cel pus in anul 2006.
madkat
Relativ on-topic...

Am o interfata - in genul celei din primul link, luata de pe un site de licitatii de la noi.
Luata pentru teste pe un casetofon stationar - acum sta degeaba.

Voiam sa o montez pe masina - pe un mp3 de logan - varianta cu fata detasabila.
Am vreo sansa sa "activez" sau sa ma leg pe intrare aux? Sau in preamplificare? La casetofon mi-ar fi fost simplu, identificam preul de cap si ma legam in zona - la cdplayer nu stiu.

Intrebarea de fapt - are intrare aux acest model de mp3?
Ky_Cristian
Vezi ca pe forumul electronistilor (elforum) era un baiat care punea aux in pe orice casetofon care nu are. Cu selectare de pe butonul SOURCE. Nickul lui era Dr. L daca nu ma insel. Cauta-l si trage-ti o mufa jack exact pana unde doresti. Apoi iti mai iei un mp3 player de marimea unui stick si gata, te-ai scos. Poti accesa ce melodie doresti si in plus poti asculta si de la telefon/ telefoanele prietenilor.
djasu82
da o caseta la care se introduce un cap stereo oar la celalat o mufa jack tata.
Si cred ca nu exista doar acel baiat destept de pe forum !
FRATELLO
Se gasesc module ca cele prezentate de Klaus si la noi, in RO. Costa 30-40 lei ; au interfata SD/MMC card + USB ; au si telecomanda. Sunt cea mai buna solutie la problema acestui topic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.