Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema proiectoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Adyux
Salutare tuturor. Uite care e problema mea :
Am cumparat si eu 2 becuri pentru proiectoare halogene 55w de la OSRAM si cand sa le pun pe masina nu mergeau, adica nu se aprindeau.Oare care este problema ? am curat firele care se leaga pe proiector si la bec dar nu am vazut nimic suspect adica sa fie rupt sau ,,impuscat".Au fost probate cand le-am cumparat dar nu merg pur si simplu, becul din interiorul bordului se aprinde dar degeaba.... Stie cineva de la ce ar putea fi ? va rog sa imi raspundeti ...Multumesc
fnp
Daca n-ai reusit sa-ti dai seama singur mai bine mergi la un electrician. Pot fi releele de vina. Trebuie sa verifici circuitul de la buton pana la becuri. Proiectoarele au functionat vreodata?
bygy007
daca ai becul cu fir si un arc in proiector curata temeinic masa
Adyux
QUOTE(fnp @ 20 Sep 2011, 19:04)
Daca n-ai reusit sa-ti dai seama singur mai bine mergi la un electrician. Pot fi releele de vina. Trebuie sa verifici circuitul de la buton pana la becuri. Proiectoarele au functionat vreodata?
*



Da ! Au functionat .. dar problema acuma este ca numai merge decat o faza scurta si inainte faza lunga mergea decat 1 bec, iar acum merg ambele becuri de la faza lunga dar numai merge 1 de la faza scurta sad.gif( e foarte dubios

22 Sep 2011, 21:17:
QUOTE(bygy007 @ 21 Sep 2011, 18:50)
daca ai becul cu fir si un arc in proiector curata temeinic masa
*



Da, ai dreptate. Becul este cu fir si siguranta este un arc .

23 Sep 2011, 14:57:
Nu ma ajuta nimeni ? big_wheel.gif
stabil777
Fa o lampa dintrr-un bec de semnalizare si verifici daca-ti vine tensiune pe firele unde vrei sa pui alea, pui un fir pe un metal al caroseriei si verifici daca ai pe firul de plus curent, apoi daca ai curent macar pe un fir ,cu acel fir incerci fiorele de masa sa vezi daca ai masa pe ele,deci lampa de control ar trebui sa ti se aprinda daca vine curent pin acolo, poti sa verifici daca si la buton ai curent tot asa .

Butonul presupun ca trece doar un fir de plus prin el ,masa iei tot asa de pe un loc de metal al caroseriei.
bygy007
ai rezolvat? ca am avut si eu un coleg care a schimbat ambele becuri si dupa nu mergea nici unul , problema a fost de la arcurile alea
Adyux
am rezolvat problema cu faza lunga si cu alea dar cu proiectoarele in zadar...si nu stiu la ce arcuri te referi sa curat. deci becul e la fel ca asta ca sa ma intelegi [attachmentid=1627752212]
ghitza
Asa,si in soclu proiectorului cum sta?nu are niste sigurante care il tin(arcuri)?de alea este vorba .La faruri la becuri e tot asa fixarea becurilor in far se face tot asa cu sigurante (arcuri)
Adyux
aaa ba da .Becul este prins cu o siguranta in forma de U care il tine in proiector.
bygy007
fa altfel , ia o sirma lunga si pune-o la minus la baterie si prin tatonare vezi unde este problema
Adyux
Asa o sa fac. Multumesc pt sfaturi biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.