Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot la rulare, orice viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
stasi
de cateva zile, masina mi se pare mult mai zgomotoasa... si nu de la motor. as zice ca de la cauciucuri. dar nu stiu sigur.
mai exact, orice viteza as avea, se aude foarte clar cum se invarte roata. poate exprimarea nu e cea mai potrivita insa, sper sa fiu inteles. ca si cum ar fi ceva pe roata si cand atinge asfaltul cu bucata respectiva, se aude ceva. ritmic. in functie de viteza. nu e o piatra sau ceva asemanator. este un zgomot mai profund. nu-i nici acea rezonanta specifica multor dacii la o anumita turatie a motorului.
ma gandesc sa nu fie vreo umflatura prin interior la unul dintre cauciucuri.
idei?

argon
Ai cumva cauciucuri noi? poate nu sunt umflate destul.
Incearca fara si vezi atunci zgomot, eu zic sa nu mai fi atat de atent la detalii, ca ai dacie totusi wink.gif
Gndeste-te la zgomotul din acceleratele alea albastre infecte, si la zgomotul din Intercity-urilr alea rosii....la fel e cu Dacia.
stasi
QUOTE(sandman @ 4 Jul 2005, 13:06)
Ai cumva cauciucuri noi? poate nu sunt umflate destul.
Incearca fara si vezi atunci zgomot, eu zic sa nu mai fi atat de atent la detalii, ca ai dacie totusi wink.gif
Gndeste-te la zgomotul din acceleratele alea albastre infecte, si la zgomotul din Intercity-urilr alea rosii....la fel e cu Dacia.
*



nu-s noi, posibil sa nu fie umflate destul... m-am gandit si la asta, am sa merg sa fac presiunea.

legat de detalii, fii si tu mai atent...

nu conteaza ca e dacie... atat timp cat poate merge mai bine, mai ales cand stiu ca a mers candva, am sa incerc de fiecare data sa o repar. ca mai exista unii care se multumesc sa mearga cu ea ruginita toata, huruind, scartaind, plina de cutii de kinder pe antene,
QUOTE
ca ai dacie totusi
, e altceva.
argon
Faza cu kinder pe antena e cea mai tare, si totul completat cu o panglica in varf.
On topic, zgomotul nu apare asa deodata, poate recent l-ai remarcat. daca nu e de la presiune, o fi de la rulmenti, poate trebuie unsi.
raptordivx
Esti sigur ca zgomotul e de la asfalt ? Poate e de la altceva. CUm ti-ai dat seama ca se aude ca si cum ar bate pe "asfalt". E foarte posibil sa fi urcat vreo bordura cu una din roti si geanta nu mai e rotunda. Sau vorba unui coleg sa fie unul din rulmenti dusi. Cel mai simplu este sa o urci pe capre, tragi frana de mana pui pe cineva sa acelereze si stai afara langa roata sa vezi ce si cum. Nu iti dai seama nu e nimic dai roata jos (rotile) si ii dai la rece fara roata sa vezi daca nu e ceva de pe la etriere (placute ce nu sunt retrase la maxim. etc.) Bafta si sa ne spui cum s-a rezolvat.
stasi
am fost si am facut presiunea... n-are nici o treaba... mecanicul la care am fost dup-aia a spus ca rulmentii se aud altfel.. constant... huruie constant... asta se aude altfel...
jantele de pe fata sunt noi. imi tremura volanul la viteza mare si le-am inlocuit.
de-aia zic ca probabil e de la cauciucuri.
stasi
nu era de la cauciucuri, era de la rulmentii de pe spate. doar abia-i schimbasem in aprilie, la revizie. marfa de calitate. 3 luni au tinut. piese de origine.
axel
QUOTE(stasi @ 4 Jul 2005, 13:02)
de cateva zile, masina mi se pare mult mai zgomotoasa... si nu de la motor. as zice ca de la cauciucuri. dar nu stiu sigur.
mai exact, orice viteza as avea, se aude foarte clar cum se invarte roata. poate exprimarea nu e cea mai potrivita insa, sper sa fiu inteles. ca si cum ar fi ceva pe roata si cand atinge asfaltul cu bucata respectiva, se aude ceva. ritmic. in functie de viteza. nu e o piatra sau ceva asemanator. este un zgomot mai profund. nu-i nici acea rezonanta specifica multor dacii la o anumita turatie a motorului.
ma gandesc sa nu fie vreo umflatura prin interior la unul dintre cauciucuri.
idei?
*


daca ai mers pe un drum cu pietris au intrat pietre in profilul de la cauciucuri si de aceea face.zic si eu.vezi daca ai pietricele
curbat_laurentiu
QUOTE(stasi @ 10 Jul 2005, 12:06)
nu era de la cauciucuri, era de la rulmentii de pe spate. doar abia-i schimbasem in aprilie, la revizie. marfa de calitate. 3 luni au tinut. piese de origine.
*




Fi mai explicit cum se manifesta zgomotul.Am si eu o problema asemanatoare. La mine indiferent de turatia mototului , chiar si cu el oprit (in rulaj), zgomotul e liniar cu viteza, e ca un fel de huruit, numai ca pe o perioada (rotatie completa a rotii) se aude huruitul amplificat (ca si cum ar agata ceva sau ar atinge o proeminenta mai mare), si nu stiu de la ce e. E posibil sa fie si de la rulmentii din spate, e posibil sa fie de la cutie?de la ce altceva ar putea fi? Sambata asta astept sa vina mecanicul sa vad ce zice.
stasi
pai dupa cum ai descris, este exact zgomotul pe care-l aveam si eu. ai sa vezi ca-s rulmentii de vina. la mine deja una dintre roti a inceput sa huruie din nou. putin de tot, insa huruie. nu se simte in mers. doar cand am ridicat masina si am invartit roata respectiva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.