Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalatie Electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
FrEZzY
[B]va salut ! am si eu de 6 luni o dacia nova " elodia" o numesc , e din 96:) ! pana acum o saptamana nu am avut probleme cu ea , dar acum a inceput instalatia electrica sa faca figuri. Semnalizare dreapta e foarte slaba decat normal , cand scot cheile din contact si aprind farurile si calc frana se pune contactu , daca opresc farurile si apas frana nu se mai pune nici un contact:( nu inteleg de ce ! nu ma pricep la asa ceva , nici macar la mecanica ...asa ca am apelat la voi .poate stiti si cat costa o instalatie electrica noua .va multumesc
bygy007
ai schimbat vre-un bec recent pe la stopurile de frina? ai un scurt intre stop pe frina si pozitii
Cosmin.nova
exact si verifica sigurantele
FrEZzY
multumesc wink.gif aveam un scurt mare dupa parerea mea : cablu de la Soclu ( sau cum se numeste, ca nu ma pricep) era ros si facea scurt cu alte fire de sub volan...smile.gif bn ca i-am dat de cap momentan:D . mai am o intrebare stiti unde gasesc niste elemente de tunning exterior pentru ea? si as mai dori un Haion pt ea ,ca eu am un haion de super nova, si imi trebuie haion pentru primul model de nova:) ms
geo_6300
era un tip la targoviste acum o saptamana avea una visinie la dez si cerea 150 pe haion cu tot cu luneta (modelul de GLI)
Razvan_Ionut
va salut baieti .... de putin timp , maxim 2 sapt , tot am o problema cu pozitia , o aprind si cateodata nu cupleaza decat cand dau de vreo 3 4 ori de maneta (se aprinde pt o fractiune de secunda si se stinge cand dau). cateodata o ia din prima si in mers fara sa iau vreo groapa sau sa balangan masina se stinge de parca s-ar arde siguranta , dar daca decuplez faza scurta se aprinde la loc pozitia si recuplez faza scurta ..... si dupa un timp iar face.....aveti idee de la ce poate fi?
ORIJINAL21
verifica acel comutator de pozitii faza scurta/ lunga.
posibila sa fie topit in interior sau sa fie murdar.
din aceasta cauza ,vei pati cele enumerate de tine.
cris06
Blocul de lumini.
deejay_frezzy
are cineva haion pentru primul model de nova?
Razvan_Ionut
are cineva idee unde se duce firul verde de la mufa contactului? de ala un timp se cam incalzeste mufa din cauza lui :|
b 45 bwy
Posibil sa bubuie,la mine a pocnit ceva in zona aia,dar nici acu nu mi am dat seama ce.
ORIJINAL21
QUOTE(Razvan_Ionut @ 19 Sep 2012, 20:04)
are cineva idee unde se duce firul verde de la mufa contactului? de ala un timp se cam incalzeste mufa din cauza lui :|
*




ceea ce arati tu acolo, este contactul.
contactele de cheie se mai inlocuiesc si ele ..
bygy007
se incalzeste din cauza contactelor imperfecte , desfa curata eventual inlocuieste
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.