Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina noua-HUSE sau NU
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
Lexy
V-ati pus huse la masina noua?Credeti ca se tocesc mai mult cu huse sau fara?
argon
eu am huse de cand era masina noua(8 ani) si acum 2 sapt le-am dat jos ca s-au uzat.
Tapiteria de pe scaune e ca noua, ca si cand ar fi iesit masina din fabrica, deci eu zic ca sunt bune nu atat pentru look, dar pentru protectie.Mai depinde si de cat vrei sa ti masina, ca daca le schibi ca pe ciorapi nu are rost sa te complici.
Lucian BLK
Parerea mea este ca husele se pun in momentul in care cele originale nu mai fac fata! Protectie? He, he .... ce-ar fi sa protejam si caroseria, eventual si motorul ...
Parerea mea, hac.
asarban
Eu am huse si o sa le tin din urmatoarele motive>daca scapi ceva pe scaunul fara husa si se imbiba, risti sa iti patezi 100 de randuri de toale, asa...scoti husa si gata..
miki
DA! Protectie, dar eu am si copil si ciine! Si nu cred ca ar arata bine tapiteria originala cu urme de pantofi d ela ala micu, mincare sau alte alea varsate pa acolo! Sipe de alta parte parca arata si mai bine decit culoarea originala...
tarzy
protectie,
este mult mai usor (ieftin) sa schimbi un set de huse dupa ce le-ai patat sau ars cu tigara (nu-s fumator dar poate-l duc pe sefu vre-o data ....) decat ... un scaun cu totul.
nairam
am votat cu da pentru ca protejeaza scaunele si hainele.... desi inca nu am cumparat pentru ca sotia are ceva impotriva huselor (nu am inteles inca ce...), ......deci s-a inteles cine "canta".... si fara mistouri ...... daaaaaa? biggrin.gif
maxiK
am votat "nu" pentru ca nu am vazut huse care sa-mi placa si care sa se aseze perfect pe scaune.
pe de alta parte, daca ai murdarit scaunele, mergi la spalatorie iar daca nu se mai poate face nimic (cred ca trebuie sa treaca ceva timp) atunci iti pot pune huse.
p.s.
o masina noua arata mult mai bine fara huse rolleyes.gif
Sclaud
Eu am avut huse pe toate masinile pe care le-am detinut pana acum (inclusiv ai mei) dar pe aceasta nu mi-am mai pus pentru ca am simtit ca prea o "protejez" exagert. Pe toate (masinile) pana acum le-am vandut ca si noi si cu ce m-am ales sau ce am avut de castigat ? fix nimic. Asa ca de acum nu imi mai pun huse ... parerea mea. Eu oricum umblu in 98% din cazuri singur si nici nu fumez si nici nu se intampla alte "chestii" la mine in masina (mancat, copii mici etc.) asa ca fix nu are de unde sa se murdareasca ... dar asta e cazul meu ... evident ca acolo unde este cazul sunt foarte bune si necesare wink.gif
Charlton
Am votat DA , pentru ca-mi protejeaza tapiteria , acum mi-am pus din imitatie de piele pentru ca se pot curata pe "pozitii" , mai ales ca persoanele care stateau pe bancheta din spate la coborarea din masina , mai murdareau cu piciorul husele , totusi pe scaunele din fata mi-am pus si huse cu bile de lemn pentru ca husele din imitatie de piele de c-am incalzesc . smile.gif
adister
Am votat NU - nu inteleg de ce ar fi nevoie sa protejez tapiteria daca oricum nu o voi vedea niciodata fiind ascunsa de huse...doar ca sa arate bine la eventuala revanzare a masinii? Nu multumesc...prefer sa am grija sa nu o murdaresc, iar daca totusi se murdareste - se curata...
bomicabomic
Am votat NU.
RIon
Nu am votat (inca) ca nu e cazul...
Insa... din motive de estetica, multi isi vor lasa tapiteriile neacoperite, sunt de acord. Mai ales ca nu gasesti huse de calitate cu pret usor suportabil iar cromatica se asorteaza greu smile.gif
Eu imi voi pune, pentru ca: protejeaza tapiteria, se pot spala usor, nu se va vedea uzura pe tapiterie la vanzarea ulterioara a masinii.
Putin off-topic: recomand chestiile alea cu bilute de lemn, prtejeaza impotriva faptului ca nu va dati jos cu camasa uda in spate smile.gif Chiar in caz de AC.
PS - cea mai mare piedica e din partea sotiilor,nu ca nu le-ar placea sa aleaga ele culoarea, dar... iar bagi bani in masina asta mai??? smile.gif
De aceea o rogi sa mearga cu troleibusul la servici...sa nu le vada, dupa ce cale-ai cumparat din banii FSN(fara stirea nevestei).
A, si parerea mea... sunt huse uni ca si culoare, alea se asorteaza usor smile.gif
Lexy
Chestiile alea cu bilute de lemn agata parul ingrozitor...at least daca ai parul lung... sad.gif

Btw: dar a vazut cieva o tapiterie fara huse cat s-a tocit?Ca am auzit multi oameni si ccu dacii si fara care afirma ca nu se tocesc asa usor...excludem copii/animale... smile.gif !!!
asarban
Da, la raposata dacie se mancase urat de tot..
in 2 ani..
daca o folosesti zilnic..
Daca scoti masina doar din an in paste...atunci nici o grija..
RIon
daca faci vreo 20 000km pe an, ai si pasageri, se uzeaza...mai intervine si soarele...
madkat
am votat da pentru ca (,) cand smile.gif am luat SN-ul meu acum 4 ani aproape in prima saptamana i-am pus huse - un model chiar foarte ok, rezista si acum cu brio...

motivul a fost culoarea si textura tapiseriei scaunelor originale (carpa - Confort) care nu am putut sa o sufar de cum am vazut-o... husele se potrivesc in schimb super bine cu masina.

da-ul nu a fost cu inima impacata pentru ca am avut o masina straina vreo 6 luni si nu m-am indurat sa pun nimic pe scaune de misto ce era tapiseria...
b64chr
Am votat NU. Dar daca va fi cazul sa transport in mod sistematic copii, caini, pisici, cutii de vopsea si altele, sigur imi voi pune.
CristinelM
Am votat DA. O consider o chestiune de igiena personala (nu protectie a masinii) si prefer sa spal husele decat sa curat scaunele la spalatorie.
GeorgeB
o intrebare baieti , de vreme ce exista spalatorii ce executa spalarea tapiseriilor de zici ca's noi , de vreme ce nu va puteti bucura de tapiseria "naturala" a masinii pentru ca preferati sa o ascundeti ce naiba protejati , si pentru ce ?

tapiseria originala a masinii si asa nu o vedeti blink.gif o protejanti pentru ce ? pentru ea ? pentru ca si ea simte ?

husele mi se par de prost gust ! punct smile.gif bine , daca se face o retapisare a scaunelor este altceva .
miki
QUOTE(GeorgeB @ 5 Jul 2005, 10:52)
o intrebare baieti , de vreme ce exista spalatorii ce executa spalarea tapiseriilor de zici ca's noi , de vreme ce nu va puteti bucura de tapiseria "naturala" a masinii pentru ca preferati sa o ascundeti ce naiba protejati , si pentru ce ?



Pai sa zicem altfel... Imi protejez buzunarul! Ai idee cam de cite ori ar trebui curatata, in conditiile aratate mai sus! Adica copil + ciine...
PS! Nu stiu cit costa o asemenea curatare, dar eu ar trebui sa o fac cam o data pe luna...
Lucian BLK
QUOTE(miki @ 5 Jul 2005)
Pai sa zicem altfel... Imi protejez buzunarul! Ai idee cam de cite ori ar trebui curatata, in conditiile aratate mai sus! Adica copil + ciine...
PS! Nu stiu cit costa o asemenea curatare, dar eu ar trebui sa o fac cam o data pe luna...


2 lei (le-am curatat ieri si au iesit super)
bogdan_o
20.000 ?!?! Pe la spalatoriile unde am fost eu preturile variau intre 4 si 600.000 lei vechi. Si nu sunt cine-stie ce spalatorii cu pretentii. Oricum eu am huse si nu as renunta la ele. Una e sa le bagi in masina de spalat si ies ca noi, alta e sa dai cateva sute de mii la o spalatorie. Oricum, mi-am luat un model dragut, sunt chiar mai dragute decat cele originale asa ca eu sunt multumit.
Ake
Nu.
de gustibus...
Sony
Nu. Ma simt mai bine pe scaunele fara huse. Daca se murdaresc ieremediabil se schimba tapiteria! Nu ma incalzeste cu nimic sa stiu ca am scaune impecabile sub husele uzate. Mi-am luat masina pentru a o folosi nu pentru a o tine in vitrina. Daca vroiam sa fac o investitie din care sa scot cat mai mult, sigur bagam banii in altceva.
AIX
Nu. Simtu' meu estetic nu ma lasa smile.gif

Chiar, cei cu huse, aveti huse si la mobil? dar la scaunul ergonomic de acasa?
horiajam
Am votat DA pt ca nu imi place tapiteria de pe SRN.
Plus ca e mult mai usor sa speli o husa decat o tapiterie.
free_fiber
Tare rau AIX asta. si eu am votat Nu, deoarece ideea de huse nu-mi inspira incredere - ba se deplaseaza, ba stau intr-o parte.... Dar niste huse mai bunicele asa ar merge, dar la mine nu e cazul pentru ca nu umplu in fiecare zi masina de pasageri. Deci, din motive de curatenie, n-am de ce sa-mi pun huse.
Totusi caut o firma de retapitari scaune deoarece, pentru confortul meu sporit si pentru un look mai marfa al interiorului, (si pentru smecherie, na) as dori sa-mi pun piele. Stiu de existenta firmei Autotex de prin Baneasa parca dar nu au raspuns la mail sad.gif. Iar pana acolo mi-e lene sa ma duc, mai ales ca sunt in perioada bacului.
Daca stiti voi unde as putea retapita scaunele in piele, va rog sa-mi spuneti.
instructor
Am votat - as fi vrut dar m-am razgindit -. Am observat ca scaunele (cele din fata in spate nu m-am uitat ) sunt acoperite cu un soi de huse ce se agata sub scaun cu niste cirlige , ca la husele din magazin. Cred ca se pot schimba cu timpul ,cum era odata la oltcit.
Adrian_Solenza
NUUUU, strica aspectul masinii!!!!
Lucian BLK
QUOTE(bogdan_o)
20.000 ?!?!


Da 20.000 lei vechi sau 2 lei noi!
Am fost surprins da' asta e!
AIX
QUOTE(free_fiber @ 5 Jul 2005, 17:30)
Tare rau AIX asta.
*


Recunosc smile.gif ouch, nu dati 04.gif

boiolu >> si ce fac exact de aia 2 lei? Ca ptr. atat eu nici nu ma dau jos din pat, ca sa parafrazez un model celebru; parca icon_mrgreen.gif
CristianH
Am votat NU :
- imi place cum arata tapiteria masinii
- se gasesc tot felul de solutii de curatat sau spalatorii specializate
- vara bile.
nitz
Am votat NU. De ce sa-ti mai alegi o tapiterie faina daca o ascunzi oricum sub husa?

Pe de alta parte, husele sunt mai practice, se spala mai usor/ieftin.

Nu scosese parca Volvo un concept la care tapiteria se scotea usor si se putea spala la masina?
Lucian BLK
QUOTE(AIX @ 6 Jul 2005)
boiolu >> si ce fac exact de aia 2 lei? Ca ptr. atat eu nici nu ma dau jos din pat, ca sa parafrazez un model celebru; parca icon_mrgreen.gif


Iti dau cu peria c-o solutie si dispar petele. wink.gif
J o h n n y
Am huse si nu am de gand sa renut la ele, arata mai bine decat tapiteria originala a masinii. Cred ca e mai simplu sa le pun la masina de spalat cand se murdaresc decat sa curat tapiteria cu peria si cu solutie sau pe la spalatorie smile.gif
RABADU
tongue.gif Am votat da si mi-am pus huse deorece sunt necesare cand ai un copil de trei ani care tine neaparat sa se urce singur in masina , si mi se pare mai usor de curatat o husa , in masina de spalat decat o tapiterie.
In plus am gasit un model care chiar imi place cum se aseaza pe scaune , nu aluneca si da bine la interior.
carman
6 ani si 65000km fara huse suplimentare - arata impecabil.
husele suplimentare nu protejeaza de accidente cu lichide si nici macar de praf, care se strange foarte bine intre cele doua si asteapta o udatura zdravana ca sa se imprime ...in stratul de jos.
chestia cu protectia... e mit ! asta daca nu cumva sunt impermeabile sau plasticele cu care se livreaza down.gif

pledez cauza celor originale care sunt in majoritatea cazurilior mai rezistente, mult mai confortabile termic si de regula in ton cu restul tapiteriei din masina.

daca totusi cineva le considera inestetice sau se intampla vreo belea... atunci are sens optiunea de inlocuire a celor originale, sau mascarea lor cu altele pe deasupra - la alegerea fiecaruia.
ydaniel
da de noua!am niste huse dintr-un material interersant,le-a luat cineva atuncea in '96 si nu am mai vazut unele ca ele!si in plus scaunele arata binisor sub huse!
Liviu
Eu merg pe principiul (s-a mai spus in post-urile anterioare) : daca am masina noua, imi plimb eu fundu' in tapiterie originala si cand o vand, eventual, o vand cu huse ...
GeorgeB
QUOTE(Liviu @ 9 Jul 2005, 11:23)
Eu merg pe principiul (s-a mai spus in post-urile anterioare) : daca am masina noua, imi plimb eu fundu' in tapiterie originala si cand o vand, eventual, o vand cu huse ...
*


absolut corect !
FLEX
Doar protectii cu bile sau placute de bambus, pentru confort termic, scaunele din fata, bancheta nuda tongue.gif tongue.gif

La o masina cu tapiterie de buna calitate si care nu se incinge prea mult nu are rost o astfel de protectie.
leinad
inca nu mi-am pus, dar imi voi pune sigur....
GeorgeB
de ce ?
thunder
Am masina de 3 ani si nu i-am pus huse. Nu am gasit nimic interesant si oricum mi se pare mai misto fara huse. M-am gandit initial sa protejez tapiteria romaneasca, dar acum dupa 3 ani tapiteria este intacta, curata, nu are nici o problema. Chiar nu vad rostul unor huse ... poate totusi pt copii, catel, etc. ... dar chiar si asa tapiteria se curata.
ursamajor
Surprinzător, sînt și cîțiva care și-au pus huse doar pentru look-ul mașinii! Cum ar putea influența așa tare niște huse look-ul? Poate niște perdeluțe, draperii etc.
Adrian_Solenza
Are un vecin un Oltcit! Si l-a vopsit super meserias si i-a luat niste huse cu suport lateral, foarte intersante! 120 de lei! Masina arat extrem de bine! Fara nici un fel de lauda!
Mr_K
Is foarte bune si practice husele, dar cei care au airbag in scaune ce fac???

PS. eu nu am airbag tongue.gif
Buyaka
Am votat 3 pentru ca din motivul asta le-am luat insa daca n-as fi gasit unele asa mai deosebite... tot mi-as fi luat pentru ca protejeaza tapiteria... e mai ieftin de schimbat o husa decat o imbracaminte de scaun.

Numai bine!!!

PS: Masina arata bine, husele fiind de culoare inchisa da senzatia (asta de aproape) ca as avea geamuri fumurii...si sunt dintr-o imitatie de piele cu suport lateral. blush.gif
13nov
Nu o sa-mi pun huse decat atunci cand o voi vinde si doar daca va fi necesar. Pana acum am avut numai masini SH si tot timpul mi-am rupt mainile curatand tapiteria si interiorul murdarite de altii, numai ca sa nu imi pun huse care dau un aspect batranesc interiorului, iar acum cand am masina noua nici nu ma gandesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.