Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sfaturi anti rugina! plz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
db07zyv
salut baieti am o dacie 1310 din 2001 ca orice cazan are rugina la praguri ( boala lor) si dedesumpt nu stiu cum sa cap de ea ce grund sa folosesc sau cu ce se da ca vine iarna si daca o mai las mult se duce la fiare vechi si pacat de ia ca motoru merge stas itp 2012 etc si a doua problema numi merge o semnalizare fata cand schimb becu depe o parcte pe alta hop merge si nu mai merge ceallata dar cert este ca vreau sa scap de rugina !!!!! nustiu care o fi mai bun grundu la spray sau la cutie daia deruginol peste rugina si apoi razuita o fui bine??? si mai am o gaura ibn scaunu sofer si am vazut o bucata de jos ca merge ''rupta'' si sudata alta unde se gaseste elemte dalea aspt pareri sugesti dar cat mai concrete
TXzamora88
Vaselina o sa te ajute foarte mult.
nikuniku
si ulei de transmisie,T90,la toate incheieturile,cantitate 2-3 litri
WGX
QUOTE(db07zyv @ 2 Oct 2011, 11:43)
salut baieti am o dacie 1310 din 2001 ca orice cazan are rugina la praguri ( boala lor) si dedesumpt nu stiu cum sa cap de ea ce grund sa folosesc sau cu ce se da ca vine iarna si daca o mai las mult se duce la fiare vechi si pacat de ia ca motoru merge stas itp 2012 etc si a doua problema numi merge o semnalizare fata cand schimb becu depe o parcte pe alta hop merge si nu mai merge ceallata dar cert este ca vreau sa scap de rugina !!!!! nustiu care o fi mai bun grundu la spray sau la cutie daia deruginol peste rugina si apoi razuita o fui bine??? si mai am o gaura ibn scaunu sofer si am vazut o bucata de jos ca merge ''rupta'' si sudata alta unde se gaseste elemte dalea aspt pareri sugesti dar cat mai concrete
*


salut si sa o stapanesti sanatos. unu la mana, incearca sa scrii cat mai incet, fara graba si greseli,poate nu inteleg anumiti utilizatori ai forumului ce ai dori sa spui, vezi ca mai sunt pe forum topicuri in care se spune ce produse se pot folosi la indepartarea ruginei si cum poti sa o readuci la viata pe batrana.
db07zyv
io vreau sa scap de rugina asa cat de cat si apoi so dau toata cu vaselina pe jos ca sa ies din iarna asta si in primavara so afc ca la carte ca daca o mai tin si iarna asta la fer ajunge:)) sad.gif
nikuniku
db07zyv rugina se indeparteaza mecanic prin periere cu perie de sarma montata pe o bormasina(atentie sar fire din perie,foloseste ochelari de protectie)sau chimic cu solutii de indepartarea ruginii,apoi dai cu spray cu zinc(40-50 roni tubu de 500ml)si pe urma cu grund daca totu este facut bine 3-4 ani poate si mai mult rugina fuge de masina
paul-tm
Solutiile de convertire a rugini sunt foarte bune.Exemple:Fertan,Loctite Rost killer,Sonax-ul are si el produse,Nigrin Rost umwandler.
Cat mai folosesti masina nu ai sa mai vezi rugina.
Bafta
claudyyu89
baga ulei in praguri... si vaselina in rest.. am schimbat aripipile pe fata de 1 an si le-am umplut cu vaselina pe interior si inca nu prezinta urme de rugina.
aditza579
Toate solutiile comerciale sunt bune atata timp cat rugina nu a strapuns tabla. Daca s-a intamplat, nu poti sa recurgi decat la sudura.
bodo90
Foloseste solutie antirugina Evipass, gasesti la magazinele Eurocolor, e ungureasca, ieftina (7,50 lei) si deosebit de eficienta.
Dupa aceea dai cu grund -cel tip spray e mai usor de aplicat.
Pe urma , la imbinari poti aplica mastic pensulabil.
In final dai un strat de vaselina , multi ani nu vei mai avea probleme cu tabla, conditia este ca anual sa reimprospatezi stratul de vaselina.
E valabil si pentru cei cu masini straine-ruginesc groaznic odata ajunse in Romania
maho
Dupa grund, de obicie se da cu vopsea, apoi, eventual, cu altele daca e cazul (vaselina, etc...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.