Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema bricheta dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
claudyyu89
deci.. nu-mi mai merge bricheta de ceva vreme... vine curent intrerupt, am pus bricheta noua si se pare ca e de pe sub bord problema. Acum va intreb e posibil sa leg doua fire la baterie care ulterior o sa le leg direct la bricheta pentru ca trebuie sa-mi incarc telefonul la bricheta. excl.gif
Lucian MC
Nu este nici o problema. Poti totusi sa tragi un fir de plus de la rigleta cu sigurante.
bygy007
pai bricheta tot de la regleta se alimenteaza
N E S
Eu zic sa te uiti bine ca si eu am patit-o sa nu imi mearga bricheta deloc si cand am umblat pe sub bord am constatat cu stupoare ca era firul scos :|
Check that first wink.gif
claudyyu89
am bord CN si este foarte enervant ca se desface greu foarte greu mai bine trag doua fire noi decat sa desfac tot bordul smile.gif) icon_mrgreen.gif
N E S
Da nu desfaci man nimic. Te pui la locul din pasager intins pe spate si vezi mufa brichetei. trebuie doar sa impingi de ea biggrin.gif
claudyyu89
si daca trag fara a trece pe la panoul de sigurante are ceva?? sa trag direct de la baterie la bricheta fara a fi legat firul la panoul de sigurante ?
Kiraly
poti sa tragi pe propria raspundere bineinteles:P daca face scurt poate arde masina:P
cred ca si eu am sa trag direct:))
bygy007
QUOTE(claudyyu89 @ 4 Oct 2011, 19:41)
si daca trag fara  a trece pe la panoul de sigurante are ceva?

sa nu te vedem la stiri cu masina in flacari
nikuniku
sau poate nu faci bine legaturile si arzi incarcatoru/telefonu
pentru multi e mult mai comod,,,,las ca trag un fir de la baterie si merge,,,, e nu este intodeauna asa se pot arde/distruge respectivele aparate legate aiurea,cand e foarte simplu sa remedieze problema(poate e o siguranta arsa)
claudyyu89
nu e nici o siguranta arsa. Vine curent intrerupt pe fir si decat sa desfac bordul Cn mai bine trag doua fire pe care le voi izola foarte bine.
nikuniku
poate tia inodat cineva firu care vine la bricheta si daia vine curentu cu noduri
crick
Totusi ,ai incercat sa verifici priza cu o lampa de control ,aparat de masura ceva?Sau macar infige incarcatorul telefonului si vezi daca merge;daca merge ,problema este urmatoarea:bricheta se alimenteaza cu plus din cele 2 cleme laterale care ating de buza brichetei;cu timpul acestea se departeaza si nu mai ating de bricheta,incarcatorul telefonului isi ia plusul pe centru,din acel surub al prizei,fara sa foloseasca lateralele.Remedierea este simpla,se scoate borna de la baterie apoi cu un cleste spitz(cioc de barza) se strang putin cele 2 cleme din priza,ele au rolul si de a tine bricheta apasata pentru incalzire si apoi o elibereaza.
bygy007
sau are un papuc slab si joaca , este suficient doar 1 , firul sa fie intrerupt mai greu , este destul de gros
claudyyu89
AM SCHIMBAT BRICHETA VECHE CU UNA NOUA. Nu ma mai tot puneti sa masor ca am scris intr-unul din posturi ca am masurat cu o lampa curentul care vine pe fir si vine INTRERUPT !!!
crick
BRICHETA este una si PRIZA brichetei este alta! Deci sa inteleg ca ai schimbat PRIZA?
claudyyu89
da, am schimbat tot sistemul..... problema e pe undeva pe sub bord de la fire..
panter1
fii atent.. daca tot ai bord CN si este ca al meu.. Firele de la bricheta la mine de fapt sunt doua fire cu papuci care se infing intr-un panou electric negru asezat dupa bara aceia metalica rotunda din bord.. vizibila daca ii scoti capacul acela din stanga jos..

deci desfaci acel grilaj pe unde vezi panoul cu sigurante.. nu ai treaba cu panoul ci in dreapta lui mai sus dupa compartimentul cu tabloul de sigurante mai este o chestie dreptunghiulara in care intra niste papuci cu fire... La mine sunt DOUA fire albastre si daca le scot nu mai merge bricheta.. Scoti acei papucei si ii mai strangi putin cu patentul cat sa intre fortat si vezi atunci.. Eu cred ca ti s-au slabit aci papuci ale caror fire duc la bricheta si de asta vine intrerupt smile.gif


O alta posibilitate este ca la cat de proaste sunt sigurantele.. sa se fi intrerupt vreuna si face atingere cand vrea.. deci verifica bine tabloul de sigurante, si sa nu fie indoite la capete(sigurantele) sa nu faca atingere bine..

Cam asta-i tot! spor

Si a.. coate papuceii aceia si vezi daca mai ai curent la bricheta.. daca nu.. inseamna ca i-ai nimerit.. aceia este alimentarea brichetei smile.gif
claudyyu89
am intels.... ms am sa verific maine

<span class='edit'>7 Oct 2011, 20:41:</span>
Nah am desfacut toti papucii i-am curatat si strans dupa care i-am pus la loc, cred ca de acolo era problema ca aveau joc ! inca nu am apucat sa leg firele la bricheta ca s-a facut noapte afara si e treaba grea ca e ingust locul si vizibilitate 0
Kiraly
imi poate spune cineva ce e asta?
bygy007
la prima vedere un ștecher care poate intra in priza de la bricheta
PH-06-BOA
Ai vazut tu cocoloasele?Vine asa, ca carnatii? Pana acum, si de masina lu' ala din fata de-o legai, sau dirct de la baterie, si nu era atata taraboi. Tu ilaturi efectul. Ca doctorii. Te doare capul? Da-i pastile de cal-mare! Dar durerea vine de la talpi. Se arde o siguranta? Pune alta mai groasa!Nu inlatura scurtul!. Tu ai schimbat bricheta, ca nu aveai tensiune. Pai ea produce tensiune? Ai avut in gand sa-i pui un fir mai bun la masa, apoi cel de plus sa-l aduci direct din siguranta, chiar de e in paralel cu cel vechi? Ala poate o fi taiat pe undeva. N-ai trifazic in masina, sa-ti fie frica sa dai un plus si o masa, la o bricheta, chiar si de la surubul blocului de lumini.

19 Oct 2011, 22:39:
Am vazut pe urma ca te-ai descurcat. Sa nu intelegi c-am tipat la tine, in scris (ca-n gand, stiu eu).
stabil777
Sigurantele sunt vai de ele , aveam vre-o trei lipsa ,in locul lor am pus citeva lite rasucite,mergeau foarte bine toate becurile ,

dar cind am fost sa fac ITP-ul am dat jos sigurantele improvizate si am pus d'lea cum trebuie, dar cind itp-istul mi-a verificat la singe instalatia electrica ,fiecare butonas ,era sa am surprize ,noroc ca mi-a venit ideea sa misc de ele doar un pic ,si a mers.

Eu nu inteleg daca e normal asa ceva la astia care produc acest material de sigurante!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.