Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dimensiuni jante/cauciucuri solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Pepsikaru
Salut am facut acest topic pt ca am nevoie de niste sfaturi.(am cautat si alte topicuri si mi-am cam prins urechile pe aici).
Vreau sa imi pun si eu jate pe o solenza 1.4 si nu stiu dimensiunile jantelor care sa nu imi atinga sau sa am alte surprize dar nici pe R13 nu mai vreau ca sunt prea micute si nu sunt placute ochiului. Care sunt dimensiunile maxime ale jantelor si ale cauciucurilor pt solenza inafar de cele din fabrica? Multumesc pt intelegere.
supertorr
merge sa pui 165x65x14...fara sa ai probleme cu politia...dimensiunea asta apare in talon
totaldeacord
pune jante de aluminiu r 14 din fabrica...eu zic ca da cel mai bine pe ea...nu are rost sa pui altele...
mai merg de golf ( 3 parca ) dar arata foarte urat pe o slz...
si ca nu pui alte dimensiuni la gume ca iei amenda...mai ales acum iarna cand o sa fi oprit
165/70 r13 sau cum a zis userul de mai sus pt r 14
cristian corbu
QUOTE(Pepsikaru @ 9 Oct 2011, 17:53)
Salut am facut acest topic pt ca am nevoie de niste sfaturi.(am cautat si alte topicuri si mi-am cam prins urechile pe aici).
Vreau sa imi pun si eu jate pe o solenza 1.4 si nu stiu dimensiunile jantelor care sa nu imi atinga sau sa am alte surprize dar nici pe R13 nu mai vreau ca sunt  prea micute si nu sunt placute ochiului. Care sunt dimensiunile maxime ale jantelor si ale cauciucurilor pt solenza inafar de cele din fabrica? Multumesc pt intelegere.
*


raspuns": merg jante maxim pe R15 cu inaltimea talonului /55-60 dar latimea maxima nu- ti pot raspunde exact pt. ca pe spate ating de semibratele puntii,iar pe fata ating la viraje.
djasu82
vedeti ca daca nu aveti cauciucuri cu dimensiunile din talon si va prind astia cand examineaza daca ai cauciucuri de iarna risti talonul si 4000 de lei .
marius80_eugen
Nu am auzit ca trebuie sa le dai talonul , ci doar sa fie un politist si unul de la RAR ca sa observe M+S pe cauciucuri . Apoi au dreptul sa te opreasca preventiv numai daca este zapada pe carosabil , daca ai incurcat circulatia datorita anvelopelor care aluneca sau daca ai facut un accident , in rest ... nu au dreptul sa-ti dea amenda . Bineanteles ca totul este discutabil , dar legea se pare ca asta prevede .
Apropos , in taloanele noi NU se mai scriu dimensiunile cauciucurilor . Saptamana trecuta am inmatriculat un Clio si am ramas socat cand am observat asta .
floress
salut! pe talon (solenza 1.4 mpi scala) scrie la dimensiuni anvelope - 165/70/R13 (79T), iar eu am facut RAR-ul de 2 ori cu 165/65/R14-si nu a fost nici o prblma.
Acum-cu anvelopele de iarna se gasesc cam rar 165/65/R14, pe janta de aliaj solenza-si ma gandeam sa pun 175/65/R14. Pt masura jentzii e importat R14? ...ca am inteles ca 175 ar insemna inaltimea anvelopei-si ca merge...
cristio_79
Talonul il dai la orice control, nu cand ai chef, ala ti-l cere prima data, este actul masinii, asa cum ai tu BI sau CI. Ramai fara talon chiar daca nu sunt trecute dimensiunile pe modelul nou. Aia de la RAR umbla si cu un laptop dupa ei si verifica dimensiunile. Asa ca nu te baza pe faptul ca nu mai sunt trecute pe talon.
Cat priveste amenda aia, pentru persoane fizice este cuprinsa intre 603 lei si 1340 lei. Este din clasa a patra si se sanctioneaza cu 9 - 20 puncte. Pentru transportatori poate ajunge pana la 4000 lei.
"14" este diametrul exterior al jantei, respectiv diametrul interior al anvelopei.
floress
am vrut sa iau 175/65/14 dar m-am oprit si o sa caut sa iau una din cele 2 dimensiuni care se mentioneaza in cartea tehnica la solenza-165/65/14 si 165/70/13, pt ca e f usor sa iei amenda-si nu ai ce sa contesti-pe ce baza?-cand in cartea tehnica apar doar 2 dimensiuni si tu o instalezi pe a treia...? asta e Romania si nici sa intrebi pe vreun politist -nu merge-pt ca intrebi unul iar ceilalti te vor arde... merita sa risti?

-nu vroiam sa iau jante de tabla dar cred ca o sa iau pt gumele care se potrivesc la ele 165/70/13
-iar pt jantele de aluminiu solenza 165/65/14, gumele se gasesc cam rar ...
cristio_79
Latimea si diametrul interior sunt cele care sar in ochi la o verificare. Eu am luat in vara Fulda EcoControl cu dimensiunile din acte. Se gasesc si alte marci cu aceste dimensiuni. Inainte aveam 175/65 R14.
floress
ai garantie ca merge sa bagi 175 (ca ar merge cu militia...)? pt ca mie unu' imi plac cum s.ar vedea, dar mi-e cam teama ca nu ai ce sa zici daca te amendeaza... sad.gif
Iulikk
Stati calmi... pana sa va ia talonul pentru anvelope, vi-l ia pentru alte chestii.

PS: nu ma luati cu "am masina beton". Credeti-ma... stiu ce vorbesc biggrin.gif .
floress
nu e chiar asa...unii mai cunostem si folosim cu curaj legea...insa tocmai asta ziceam-ca nu ai ce sa contestezi daca te amendeaza in caz ca sari dimensiunile prevazute in carte ...
crick
Pentru ca jantele noi de tabla de Solenza pe 13 au ajuns la niste preturi nesimtite (220 ron in Vitan si 240 ron cu comanda la magazinul Dacia) am hotarat sa trec la jante de tabla pe 14 de Clio(130-140 ron).Cele 4 gauri se potrivesc dar gaura centrala nu;intrebare :a montat cineva asa ceva,trebuie alezata gaura sau trebuie flansa?Nu mai zic ca la cauciucuri pe 13 a inceput sa fluiere vantul prin targ,din ce in ce mai rare,asa ca m-am gandit la unele de 165/70/14 (am vazut montate pe o Scala si chiar i-a ridicat putin garda la sol ceea ce pe drum cu zapada este chiar benefic,nu ma intereseaza ca se vor modifica indicatiile vitezometrului).
bogdanmardare
Daca nu gresesc, au gaura centrala de 60,1 mm, deci iti trebuie inele de centrare.
Si eu am anvelope de iarna Dayton DW510 165/70/14 montate pe jante de tabla de la un Renault Kangoo, acelasi diametru interior (60,1 mm), le folosesc tot cu inele de centrare.
crick
Dupa cum spui gaura centrala este mai larga dar am auzit pe cineva ca ar fi pus direct janta de clio,fara nici o modificare insa la scoatere a fost chinul naibii pentru ca se intepenise...Asa am auzit si eu ca sunt la fel cu cele de Kangoo.
Pepsikaru
multumesc pt raspunsuri am sa le iau in considerare si scz pt raspunsul intarziat prb cu netul
floress
eu am luat cauciucuri pe 13' {pt solenza} acum caut jante de tabla second h-stare buna. Are cineva de vanzare? 0762.973.524 {n-are importanta judetul}.
danutonea
salut!
Am cumparat un set de jenti pe 13 (5.5 x 13) din tabla pt. Solenza cele din fabrica, dar pe factura mi-a aparut scris janta super nova. As vrea sa-mi pun cauciucuri de iarna pe ele dar nu stiu daca se potrivesc, sa nu-mi atinga la etrier. Daca m-ar putea ajuta cineva care le-a mai schimbat sunt acelasi lucru cu super nova sau trebuie sa le schimb?
andreiy
Stai linistit, sunt identice.

PS: Jante, nu jenti.
danutonea
Multumesc!
Da, corect jante imi cer scuze!
Inseamna ca cele de nova nu sunt identice pt ca un coleg le-a inlocuit pe fata si atingeau... ma speriasem si la cat am dat pe ele...
Sper sa se potriveasca. smile.gif
mcr_razvy
QUOTE(floress @ 3 Nov 2011, 22:54)
eu am luat cauciucuri pe 13' {pt solenza} acum caut  jante de tabla second h-stare buna. Are cineva de vanzare? 0762.973.524 {n-are importanta judetul}.
*



am eu jante de tabla daca te intereseaza sunt din vrancea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.