Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: SuperNova mea a fost vandalizata
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
mitzone
sad.gif(. Salut,

In dimineata asta am avut "placerea" sa-mi gasesc masina cu un cauciuc taiat si vopsita cu spray din cap in coada..pe ambele parti. Avand in vedere faptul ca s-a intamplat in urma cu maxim 6 ore, va rog sa-mi dati ceva sfaturi, poate ati patit si voi sau stiti pe cineva care a patit asa ceva; cum sa sterg urmele de vopsea fara sa apelez la vopsitorie. Vopseaua data peste pare sa fie pe baza de diluant. Cobor acum ca a venit politia. Sa vedem ce fac si ei.

Multumesc.
pulbur
radmasa.gif Eh,daca nu iti tii coada acasa tongue.gif

Pune niste poze sa vedem si noi !
Relu_GTT
Stergi cu o carpa cu diluant apoi o lustruiesti cu ceara, iar daca tot ramane matuita vopseaua datorita diluantului ii faci un polish
vad_sunete
am un prieten care lucreaza la metrorex. cand ma intalnesc cu el il intreb daca stie cu ce spala metrorexu trenurile vopsite cu sprayu. trebuie sa existe solutii
mitzone
QUOTE(pulbur @ 10 Oct 2011, 10:18)
radmasa.gif Eh,daca nu iti tii coada acasa tongue.gif

Pune niste poze sa vedem si noi !
*




ce e asa hazliu? am zis vreo poanta sau..?

QUOTE(Relu_GTT @ 10 Oct 2011, 12:13)
Stergi cu o carpa cu diluant apoi o lustruiesti cu ceara, iar daca tot ramane matuita vopseaua datorita diluantului ii faci un polish
*




Am fost la o firma de polish si au dat cu ceva mai slab ca diluantu si se pare ca e ok acum. Cum e mai bine? Sa-i fac si un polish sau sa o las asa?

Multumesc de raspunsuri.


10 Oct 2011, 14:17:
si pozele :

[attachmentid=1627755734] [attachmentid=1627755735] [attachmentid=1627755736] [attachmentid=1627755737]
BoR
Polish aplici doar daca s-au matuit zone unde a fost aplicata acea substanta diluanta, sau daca au ramas alte urme.
vad_sunete
nu ai idee cine ar fi facut-o? mama ce le-as rupe capatanile. din cat spray e pe ea se pare ca au avut destul timp
coco_blondu
cred k de nu ii dadeam cu spray si pe ochii (deschisi) evident si pe limba si-n nas......na f..mm.....de retardat mintal....cred k daca as fi stiut pff n-au iddee ce ii asteptaa..
mitzone
sunt vreo 2 magazine care aveau camere spre locul faptei. plus ce are politia pe blocuri. M-au sunat astia de la politie in seara asta si culmea..se pare ca se vede ceva...o sa vedem zilele urmatoare; poate am noroc si-l prind pe dobitoc.
djasu82
cu siguranta e unu care i-ai ocupat parcarea ... parca se da jos cu o carpa muiata in benzina si dupa aceea spalat degresat .
mitzone
ce bine ar fi sa fie asa. dar nu e. parchez acolo de vreo 2 ani deja. e parcare publica. de altundeva mi se trage...dar inca nu-mi dau seama de unde. a iesit cu un fel de diluant de la o firma de detailing de aici din bucuresti. nu s-a matuit vopseaua. e chiar ok. pana acum singura "victima" e cauciucul taiat din spate stanga.
Maskatu
Da-i si un polish sau ceara sa mai protejezi vopseaua. Diluantul ala ataca lacul si in timp vopseaua, dupa care se decoloreaza in locurile in care a fost aplicat.
SERGIULICA04FUX
ce oameni.... daca nu poti sa ii faci bine mai bine lasa....
si un prieten de al meu a avut aceeasi experienta ca si tine numai ca el pe masina avea zgarieturi cu cuiul, da din alea groaznice ca a trebuit saisi vopseasca toata masina.
bygy007
QUOTE(vad_sunete @ 10 Oct 2011, 14:28)
am un prieten care lucreaza la metrorex. cand ma intalnesc cu el il intreb daca stie cu ce spala metrorexu trenurile vopsite cu sprayu. trebuie sa existe solutii
*


este o solutie speciala antigrafitti
GrOzOy
Doamne ce nenorociti ohmy.gif
emil_t
sincer nu cred c-a facut priza vopseaua. Du-o la un polish, am inteles ca e 200 ron toata masina
Iar pe geamuri dai cu diluant, ai grija sa nu curga pe caroserie.

Mai bine stiu c-o parchez la 3 blocuri distanta, decat sa am de-a face cu vreun dobitoc/dobitoaca care " sta aici de 20 de ani " si si-a adjudecat o bucata de asfalt ca un teritoriu suveran. In care doar cu viza de la stimatii si cerere in prealabil cu 2 luni pot sa trec prin acel loc.

Is multi, n-ai ce face.
cosmin_2300
QUOTE(mitzone @ 10 Oct 2011, 20:59)
de altundeva mi se trage...dar inca nu-mi dau seama de unde.
*


La modul cel mai serios, gândește-te dacă ai "supărat" pe cineva pe internet ... nu de alta, dar nu ai fi singurul care și-a găsit mașina vandalizată după o ceartă pe DaciaClub wink.gif

De asemenea, NU mai pune nr. de înmatriculare în poze sau la profil ...
gcgeorgescu
se vede cine e? da-ne detalii. am inteles ca masina e ok cea ce e foarte bine. dar vinovatul? la prins? interesant topic. cate as face eu la o supernova si la cei care au construit-o si mai mult, au vandut-o, dar asa ceva nu as face. ba din contra i-as face la fel la masina lui , dar in fata lui si el legat sa nu poata sa faca nimic. (sa aiba si vre o scula!)
crick
QUOTE(vad_sunete @ 10 Oct 2011, 13:28)
am un prieten care lucreaza la metrorex. cand ma intalnesc cu el il intreb daca stie cu ce spala metrorexu trenurile vopsite cu sprayu. trebuie sa existe solutii
*


Nu ai vazut? Astia nu le mai sterg,le schimba cu totul,o idee nu prea buna pentru initiatorul topicului...
pulbur
Acuma stiu ca sunt offtopic ,
cam urat din partea mea , dar de unde ti-ai luat carenajele spate-fata ? si la ce pret?
vad_sunete
QUOTE(crick @ 11 Oct 2011, 23:53)
Nu ai vazut? Astia nu le mai sterg,le schimba cu totul,o idee  nu prea buna  pentru initiatorul topicului...
*


nu inteleg ce vrei sa spui.


QUOTE
La modul cel mai serios, gândește-te dacă ai "supărat" pe cineva pe internet ... nu de alta, dar nu ai fi singurul care și-a găsit mașina vandalizată după o ceartă pe DaciaClub


iti dai seama cat creier au unii daca se razbuna astfel dupa o cearta pe net, pe un forum...
BoR
@pulbur:Nu sunt carenaje,ci protectii aripi. Probabil sunt cele de Logan adaptate.
pulbur
Ok,poate ne lamureste initiatorul topicului de unde le are biggrin.gif
cosmin_2300
QUOTE(vad_sunete @ 12 Oct 2011, 10:18)
iti dai seama cat creier au unii daca se razbuna astfel dupa o cearta pe net, pe un forum...
*


Nu au.
Din păcate un user al acestui forum a pățit chestia asta (acum ceva timp) smile.gif
crick
QUOTE(vad_sunete @ 12 Oct 2011, 09:18)
nu inteleg ce vrei sa spui.
*


Este vorba de trenurile vechi,nu le mai sterg pentru ca le scot din circulatie si baga altele ,modelul nou.Si astea noi sunt pazite cu strasnicie,n-apuca sa le vopseasca!
vad_sunete
mellow.gif
mitzone
alea sunt aparatorile de aripa de la Logan adaptate ce-i drept. luate din vitan cu 30 de ron toate 4. masina a iesit mai bine decat ma asteptam. am facut un polish si o ceruire dupa. sper doar sa nu se decoloreze cum zicea cineva mai sus. o sa pun maine ceva poze cu visinica mea.

costurile au fost :

100 ron degazarea (asa au zis ei la operatiunea de indepartare a vopselei dobitocului)

370 ron polish+ceruire+sealant

30 ron la baietii de la polish

140 ron cauciucul. (sava)
vad_sunete
ai mai aflat ceva de la politie?
mitzone
Politia inca investigheaza. Daca mai aflu ceva o sa spun aici. Deocamdata niste poze cu "fata" dupa eveniment.


[attachmentid=1627756344] [attachmentid=1627756345] [attachmentid=1627756347] [attachmentid=1627756348]

Saptamana viitoare ii pun si numere de B..ma gandesc ca poate si de la asta mi se trage. Locul de parcare iese din discutie ca e public; o fi avut vreunu boala pe olteni smile.gif
BoR
Foarte frumoasa masina, felicitari! smile.gif Cel putin din poze pare ca nu au ramas urme ale vandalismului.
PS-ai putea folosi o solutie siliconica pentru intretinerea plasticului pentru bara fata(partea superioara nevopsita).
mitzone
partea nevopsita de pe bara fata e ca dracu. e macinata cumva. astia zic ca e de la solutiile de spalat de la spalatorii; ciudat e ca aia din spate nu are nimic. stii tu vreo solutie magica sa dau pe ea sa-si mai revina? eu ma gandeam sa o dau cu sprit chit si sa o vopsesc in culoarea aia gri inchis a ei de noua, pe la primavara, dar incerc si cu altceva daca stie cineva o solutie buna.
Maskatu
A iesit bine.

Ps scoate naibii numarul din poze.
cata82
Foarte frumoasa masina, rar mai vezi o supernova ca aceasta.
Cel care a facut asta e un cretin, un om lipsit de scrupule si orice urma de bun simt.
Nota 10+ pentru masina.
adi_timisoara
arata foarte bine masina dupa ce ai lustruito..10+
djasu82
pentru intretinerea barei se face un amestec intre motorina si ulei , si culoarea de negru revine complet .
donlucyan
a iesit foarte bine masina,am crezut ca nu ai ce sa i faci ,cred ca daca as fi in locu tau si as afla cine a facut ,cred ca ias rupe mainile.
PorumbelL
da,arata foarte bine masina... bv!
apropo de aparatorile alea de logan, cum le-ai modificat?
te rog da cateva detalii ca sunt destul de interesat sa imi pun si eu la conserva mea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.